۱۲ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۳

ردپای کانون وکلا در بیکاری فارغ التحصیلان وکالت؟!

رئیس کانون وکلای مرکز با طرح این ادعا که ۲۰ درصد وکلا نمی‌توانند تمدید پروانه بکنند و ۴۰ درصد از وکلا نیز بیکار هستند، نسبت به تصویب طرح «جامع پذیرش و آموزش وکالت» مخالفت کرد. امینی ادامه داد: بنده در جلسات کمیته ویژه حقوقی که طرح جامع اصلاح قانون وکالت را در دست بررسی دارد، حضور دارم.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال روندی افزایشی داشته و در پاییز ۱۳۹۷ براساس گزارش مرکز آمار ایران، حدود ۲۵ درصد بوده که بخش عمده‌ای از آن نیز مربوط به  فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است. قابل‌ذکر است در حال حاضر ۲۱ درصد از  بیکاری جوانان دانشگاهی  به فارغ التحصیلان رشته حقوق اختصاص دارد. در همین راستا و برای رفع موانع اشتغال جوانان در این رشته دانشگاهی، بیش از یک سال است که طرح «جامع پذیرش و آموزش وکالت» در دستور کار مجلس قرار دارد که هدف نهایی آن رفع موانع اشتغال فارغ‌التحصیلان حقوق و جایگزینی معیار صلاحیت علمی با معیار تعیین ظرفیت، در آزمون وکالت است. اما این طرح دارای موافقان و مخالفان مختلفی دارد.

انحصارطلبی اتهام بزرگی است
در همین راستا عیسی امینی، رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در گفتگویی در یک برنامه رادیویی در واکنش به این سوال که آیا انحصارطلبی کانون وکلا سبب می‌شود فارغ‌التحصیلان حقوق نتوانند به حرفه وکالت جذب شوند؟ گفت: انحصارطلبی اتهام بزرگی است و قرار نیست هر فارغ‌التحصیل حقوق، وکیل شود و چرا  این افراد نمی‌روند وزیر یا نماینده مجلس یا رئیس‌جمهور شوند؟

مجری برنامه نیز سبک پاسخ دادن رئیس کانون وکلا مرکز به سوالات را مغالطه‌آمیز توصیف کرد و خطاب به وی گفت: شما ابواب مختلف مغالطه را بلد هستید و این نوع نگاه جنابعالی به مغالطه نزدیک هستید.

در ادامه ی این گفتگو، رئیس کانون وکلای مرکز با طرح این ادعا که ۲۰ درصد وکلا نمی‌توانند تمدید پروانه بکنند و ۴۰ درصد از وکلا نیز بیکار هستند، نسبت به تصویب طرح «جامع پذیرش و آموزش وکالت» مخالفت کرد. امینی  ادامه داد: بنده در جلسات کمیته ویژه حقوقی که طرح جامع اصلاح قانون وکالت را در دست بررسی دارد، حضور دارم.

کمالیپور: مقایسه شغل وکالت با مناصب قضایی نادرست است
یحیی کمالیپور، نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس نیز در واکنش به اظهارات رئیس کانون وکلای مرکز گفت: نوع کار وکلا به این صورت است که هر وکیل مبتنی بر کیفیت عملکرد و سوادش می‏تواند پرونده به دست بیاورد و وکالت می‌کند. بنابراین، مقایسه این شغل با قضاوت نادرست است چراکه قاضی باید از بودجه عمومی دولت ارتزاق کند.

کمالی پور در خصوص نگرانی رئیس کانون وکلا در مورد بیکاری وکلا و این‌که افزایش وکیل به این مسئله دامن خواهد زد، عنوان کرد: وقتی تعداد فارغ التحصیلان حقوق زیاد است و از طرف دیگر تعداد وکلای کشور هنوز به‌ اندازه‌ای نیستند که بتوانند کل جامعه را پوشش دهند؛ ما نباید نگران این باشیم که اگر تعداد وکلا زیاد شدند یک عده بیکار می‏شوند. اکنون نیز ما وکیل باسابقه داریم در سال مثلاً میلیون‏ها تومان درآمد دارد یک وکیل هم داریم تجربه‏اش کمتر است، شناخت مردم از او کمتر است، کمتر پرونده دارد. کمالیپور در پاسخ به کسانی که مدعی هستند تعداد وکلای فعلی کفایت می‌کند، گفت: علیرغم اینکه قوه قضائیه تعداد به نسبت زیادی مشاور جذب کرده اما کماکان وضع جامعه بیانگر این است که ما هنوز نیاز داریم وکیل بیشتری جذب  شود

طرح اصلاح نظام وکالت تا شهریوره ماه نهایی می‌شود
نایب رئیس کمیسیون قضایی در خصوص طرح جامع آموزش و پذیرش وکالت نیز گفت: مدتی است کمیسیون قضایی روی این موضوع کار می‏کند تا بتوانیم به یک جمع‏بندی برسیم که نه این محدودیت (انحصار) وجود داشته باشد که فارغ‌التحصیلان علاقه‌مند به این حرفه، نتوانند وکیل شوند. کمالیپور در خصوص زمان نهایی تصویب طرح مذکور گفت: مطمئناً تا شهریورماه این طرح تکمیل می‌شود. ما به دنبال ایجاد یک سازوکاری هستیم که این محدودیت جذب وکیل در کانون وکلا از بین رود و مرکز مشاوران قوه قضائیه سازمان‌دهی شود و هم اینکه ما یک شرایطی را ایجاد کنیم، بسترسازی کنیم برای اینکه بتوانیم وکلا را به سمت خانواده‌ها سوق دهیم و پرونده‌های  مردم کمتر دچار اطاله دادرسی ‏شود.

کمالی‌پور در خصوص  وکلای معاضدتی نیز عنوان کرد: اینکه رئیس کانون وکلا در مورد پیگیری رایگان وکلا در دعاوی معاضدتی صحبت می‌کنند، قابل ذکر است که بنده به‌عنوان یک قاضی که ۲۰ سال حداقل پرونده‏های کلان کیفری را رسیدگی کرده‌ام. شاهد این موضوع بوده ام که وکلای تسخیری که ما انتخاب می‏کنیم صرفاً از باب اینکه  وکیل هستند صرفا ۴ خط لایحه می‏نویسند و نهایتاً آن اهتمام لازمی که باید نسبت به سرنوشت متهم و سرنوشت پرونده داشته باشند را ندارند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: