نماینده مردم تهران در گفت‌وگو با عیار‌آنلاین:

با وجود قانون گذاری، شاهد وقوع ازدواج های غیررسمی هستیم

فاطمه سعیدی در خصوص برنامه فراکسیون زنان برای طرح افزایش حداقل سن ازدواج گفت: اگر طرح افزایش سن ازدواج، تبدیل به قانون شود، نیازی به تلاش برای فرهنگ‌سازی نیست؛ البته در کنار قانون باید فرهنگ‌‏سازی هم انجام شود چون گاهی اوقات از این قانون هم عبور می‏‌کنند.

به گزارش عیارآنلاین، فاطمه سعیدی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفتگو با عیارآنلاین با بیان اینکه فراکسیون زنان، هیچ طرحی برای محدودیت سن ازدواج دختران زیر ۱۸سال ندارد، گفت: تجارب گذشته در زمینه قانون‌گذاری نشان می‌دهد در صورتی که ارزش‌های جامعه نادیده گرفته شوند، مردم از قانون عبور می‌کنند.

اگر طرح افزایش سن ازدواج، تبدیل به قانون شود، نیازی به تلاش برای فرهنگ­سازی نیست

وی با اشاره به ضرورت ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال، گفت: طبق قانون، ازدواج دختران زیر ۱۳ سال نیازمند اذن پدر است. اما فراتر از آن باید ازدواج زیر ۱۳ سال جرم انگاری شود. گاهی اوقات برای بعضی از مسائلی که در حال رواج است نیاز به قانون داریم. ازدواج زیر ۱۳ سال برای هر کسی هم که مطرح شود، رد می‎کند ولی اگر ممنوعیت آن تبدیل به قانون شود، نیازی به تلاش برای فرهنگ­سازی نیست.

نماینده مردم تهران افزود: فرهنگ‏سازی یکی از همان شرایطی است که ما باید به وجود بیاوریم به خصوص در مناطق حاشیه نشین‏ و محروم‏ کشور که بیشتر اقدام به این پدیده می‏شود. نکته این است که فرهنگ­سازی و آگاه کردن خانواده­ها زمان­بر است ولی اگر قانون وجود داشته باشد به کار سرعت می­بخشد. البته در کنار قانون باید فرهنگ‏سازی هم انجام شود چون گاهی اوقات از این قانون هم عبور می‏کنند؛ چنانکه که هم‌اکنون نیز، شاهد وقوع بسیاری از ازدواج­های غیررسمی هستیم که متاسفانه فرزندان زیادی نیز در نتیجه آن متولد شده­اند.

فراکسیون زنان برنامه‌ای برای ممنوعیت ازدواج دختران ۱۸ ساله ندارد

سعیدی در ادامه با بیان اینکه باید از همه ظرفیت‌های حاکمیت درباره ممنوعیت ازدواج دختران ۱۳ ساله استفاده شود، گفت: در بحث فرهنگ‏سازی، آموزش و پرورش هم باید ورود پیدا کند چنان‌که رهای ۱۱ ساله در ایلام، فرزند آموزش و پرورش بود اما ارگان‌های این وزارت‌خانه برای رها چکاری انجام داده بودند؟

وی در مورد برنامه فراکسیون زنان برای افزایش حداقل سن ازدواج به ۱۸ سال تصریح کرد: فراکسیون زنان برنامه‌ای برای ممنوعیت ازدواج دختران ۱۸ ساله ندارد. این فراکسیون در خصوص تسهیل ازدواج برای جوانان، برنامه مفصلی دارد. یکی از این پیشنهادها، موضوع تشویق جوانان و مشاوره قبل از ازدواج (در برنامه ششم) است.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: