۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۷
اقدامات بانک مرکزی برای مقابله با سوداگران  نتیجه داد:

کاهش ۵۳ میلیونی تعداد تراکنش‌های سوداگرانه

کاهش ۲.۸۹ درصدی از تعداد و ۱۵.۴۲ درصدی ارزش ریالی تراکنش‌های شاپرکی نشان می‌دهد سوداگرانی که تراکنش‌های کلان داشته‌اند، با محدودیت بانک مرکزی بر روی خرید کارتی، محدود شده‌اند که این امر منجر به کاهش تلاطم بازار شده است.

به گزارش عیارآنلاین، در اوج بی‌ثباتی‌ بازارهای مختلف، خصوصا بازار ارز، بانک مرکزی در ۱۰ آبان ۹۷ برای ایجاد ثبات در بازار ارز‌، بر روی خرید از طریق کارت‌خوان‌ها محدودیت گذاشت. این محدودیت شامل قرار دادن سقف برای هر کارت به مبلغ ۵۰ میلیون تومان در ۲۴ ساعت بود. توضیح آنکه تا پیش از این، افراد با یک کارت بانکی می‌توانستند چندین بار در ۲۴ ساعت تراکنش ۵۰ میلیون تومانی انجام دهند. این امر باعث شده بود سوداگران اقدام به خرید و فروش ارز در مبالغ بالا کنند و بازار را متلاطم سازند.

کاهش۱۵.۴۲ درصدی ارزش ریالی تراکنش‌های سوداگرانه

پس از محدودیت بانک مرکزی بر روی تراکنش‌های کارتی از طریق پوز، نرخ ارز کاهش پیدا کرد و بازار ارز به ثبات نسبی رسید. برای بررسی دقیق‌تر این مطلب که آیا یکی از علت‌های کاهش نرخ ارز، اقدام بانک مرکزی بوده است یا خیر، گزارش اقتصادی شاپرک در مورد تعداد و ارزش تراکنش‌ها در مهر و آبان ۹۷ بررسی شده است. گزارش شاپرک نشان می‌دهد که یک هزار و ۷۹۴ میلیون تراکنش با ارزش دو هزار و ۲۱۳ هزار میلیارد ریال در شبکه الکترونیک پرداخت پردازش‌شده که به نسبت مهرماه با کاهش ۲.۸۹ درصدی از تعداد که بالغ‌ بر بیش از ۵۳ میلیون تراکنش می‌شود، روبرو شده است. همچنین مبلغ تراکنش‌های شاپرکی با کاهش بی‌سابقه ۱۵.۴۲ درصدی از ابتدای سال ۹۷ که بالغ‌ بر بیش از ۴۰۳ هزار میلیارد ریال، همراه شده است.

هدف بانک مرکزی از قرار دادن محدودیت بر خرید کارتی، کاهش تراکنش‌های با حجم بالا و غیرشفاف در بازار ارز و در نتیجه کاهش نرخ ارز بود. کاهش ۲.۸۹ درصدی از تعداد و ۱۵.۴۲ درصدی ارزش ریالی تراکنش‌های شاپرکی نشان می‌دهد تعداد کمی از افراد که احتمالا همان سوداگران هستند با اقدامات بانک مرکزی محدود شده‌اند و تراکنش‌های با حجم بالای آن‌ها کاهش پیدا کرده است. بنابراین یکی از علت‌های اصلی کاهش نرخ ارز طی این روزها، سیاست‌گذاری بانک مرکزی در زمینه خرید کارتی از طریق پوز بوده است.

سهم ۸۸.۵۱ درصدی کارتخوان فروشگاهی از کل ابزار پرداخت

از طرف دیگر ترکیب ابزارهای پرداخت در شاپرک نشان می‌دهد ۸۸.۵۱ درصد از پرداخت‌ها به‌وسیله کارت‌خوان‌های فروشگاهی بوده است که این امر نشان می‌دهد سیاست‌گذاری بانک مرکزی بر روی کارت‌خوان‌ها اقدامی درست بوده است.

لزوم همکاری دولت و مجلس برای ساماندهی تراکنش‌ پوزی

در مجموع با توجه به سهم عمده کارت‌خوان‌های فروشگاهی در پرداخت‌های مردم، لزوم سیاست‌گذاری صحیح در این زمینه و شناسنامه‌دار کردن پوزها بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. خوشبختانه مجلس شورای اسلامی لایحه نحوه استفاده، نگهداری و نظارت بر پایانه فروشگاهی را تصویب کرده است لذا انتظار می‌رود با پشتیبانی و همکاری مجلس، بانک مرکزی اقدامات انجام شده در زمینه ساماندهی تراکنش‌ها از طریق پوز را تا رسیدن به نتایج مطلوب ادامه دهد.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: