۲۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۵۳
گفت وگوی پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین با نمایندگان مجلس:

عرضه نفت در بورس می‌تواند تهدید را تبدیل به فرصت کند

: پس از اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران موضوع فروش نفت به بخش غیر دولتی از طریق بورس برای بی‌اثر کردن تحریم های نفتی مطرح شد در این راستا نمایندگان مجلس طبق مصوبه‌ای در لایحه بودجه ۹۸ دولت را مکلف به عرضه حداقل ۵ میلیون بشکه نفت به صورت ماهیانه و مداوم در بورس کردند

به گزارش عیارآنلاین، پس از اعمال تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران و کاهش فروش روزانه نفت ایران طرح عرضه نفت در بورس به عنوان راهکاری برای بی‌اثر کردن تحریم ها مطرح شد. هدف از این طرح ورود بخش غیر دولتی برای خرید نفت از طریق بورس بود در همین راستا طبق لایحه بودجه سال ۹۸ مجلس، دولت مکلف شد ماهانه ۵ میلیون بشکه نفت را در بورس عرضه کند در همین راستا نمایندگان مجلس؛ علی بختیار، هدایت­الله خادمی و مهرداد لاهوتی گفت‌وگویی با پایگاه خبری-تحلیلی عیار آنلاین داشته اند که متن آن به شرح زیر است.

علی بختیار عضو کمسیون انرژی مجلس: درباره مصوبه اخیر مجلس برای عرضه نفت در بورس به پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین گفت: براین اساس عرضه ۲ میلیون بشکه نفت خام سبک، ۲ میلیون بکشه نفت خام سنگین و ۱ میلیون بشکه میعانات گازی، تکلیف بودجه­ای دولت در سال ۱۳۹۸ خواهد بود. اینکه در شرایط تحریم و تهدید دشمنان فرصت جدیدی برای کشور ساخته می­شود ابتکاراتی است که مجلس برای سال جدید در نظر گرفته است. پیش از این کار، جلساتی با کمیسیون انرژی گذاشته شد که نمایندگان بانک مرکزی، وزارت نفت، شرکت ملی نفت، امور بین الملل شرکت ملی نفت و بورس انرژی نیز در آن حضور داشتند. هدف از این نشست ها هماهنگ کردن بخش­های مختلف برای یک عرضه مناسب و با کمترین اشکال بود.

هدایت­ الله خادمی از دیگر نمایندگان عضو کمسیون انرژی مجلس  درباره راه‌­اندازی بورس نفت به پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین گفت: ما حدود ۱۳ سال قبل بورس نفت را در کشور راه­‌اندازی کردیم که پس از مدتی این مساله رها شد. اما با بازگشت تحریم­ها و گرفتار شدن در شرایط بد اقتصادی، مجدد طرح بورس نفت مورد توجه قرار گرفت تا بلکه بتوان از این طریق نفت و دیگر محصولات پتروشیمی را فروخت.

وی ادامه داد: اما با توجه به شرایط تحریمی و دسترسی نداشتن به سوئیفت برای انتقال پول و همچنین تاکیداتی که در اطلاعیه عرضه بر ضمانت­­نامه­ها وجود داشت، کارکرد بورس تا امروز چندان موفقیت­‌آمیز نبوده است. در حالی که اگر ۱۵ سال قبل فکر وضعیت امروز را می­کردیم، من مطئمنم در شرایط کنونی بورس نفت یک راهکار موفق در حل مشکلات کشور بود.

نماینده مردم ایذه و باغملک در مورد رویکرد وزارت نفت برای ادامه کار بورس اظهار داشت: وزارت نفت تمایل ندارد دست خود را از روی کل اقتصاد کشور بردارد و این رویکرد مربوط به وزارت نفت دولت خاصی هم نیست در همه دولت‌ها، نفتی‌ها اینگونه هستند. بودجه­‌ای که هم امسال از سوی دولت ارائه شده به هیچ دردی نمی­خورد و همه نمایندگان مایل بودند آن را رد کنند ولی با توجه به ملاحظاتی که بود، آن را با رای بسیار پایین تایید کردند. نکته اینجا است که کل درآمد پیش­بینی شده در بودجه صرف هزینه­‌های خود دولت و شرکت­های دولتی می­‌شود که در سال ۹۸ افزایش هم یافته ­است.

خادمی در مورد امیدواری به بورس نفت به عنوان راهکاری برای دور زدن تحریم­ها تصریح کرد: مدیریت اقتصادی کشور ما ضعیف است و این مدیریت چندان علاقمند نیست که کشور توسعه یابد. بنابراین در این مسیر هر اقدامی که باعث گشایش در امور شود، به نتیجه نمی­­رسد. ما ۴۰ سال است خام فروشی می­کنیم در حالی که اگر این نفت را به چندین فرآورده با ارزش دیگر تبدیل می­کردیم امکان تحریم ایران وجود نداشت. ولی در یک بازه زمانی عده­ای معتقد بودند واردات بنزین بهتر از احداث پالایشگاه در کشور است که البته الان هم همان­‌ها مدیریت امور را در دست دارند. لذا چگونه امکان دور زدن تحریم‌­ها وجود دارد؟!

عضو کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: کسانی که فرزندانشان در آمریکا زندگی می­‌کنند، چرا بخواهند تحریم را دور بزنند؟! یکی از وزرا چند روز پیش گفت ما با هر کشوری که صحبت می‏کنیم تا نفت‌مان را به آنها بفروشیم، آمریکا با خریداران تماس می­گیرد که اگر این کار را انجام دهید، فرزندانتان را در آمریکا اذیت می­کنیم. بنابراین آنها هم کنار می­روند. حالا فکر کنید با توجه به حضور فرزندان وزرا و مسئولین ما که در ایالات متحده هستند، آمریکا به این افراد چه می­گوید؟! این بحث دور زدن­ تحریم­ها داستان است و ما سرکار هستیم.

مهرداد لاهوتی نماینده عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره عرضه نفت در بورس به پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین گفت: قرار نیست همیشه دولت صادرکننده نفت باشد و چه ایرادی دارد که بخش خصوصی هم در بازار نفت دنیا وارد شود؟! شاید فعالین بخش خصوصی ورود پیدا کردند و توانستند نفت را حتی به قیمت بالاتری بفروشند. بورس امروز یک تمرین است. در مورد تداوم عرضه ۵ میلیون بشکه در بورس طبق مصوبه مجلس هدف مجلس ایجاد فضایی برای تمرین بود. زیرا نباید همواره دولت به صورت انحصاری صادرات نفت را انجام دهد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: