افزایش وام ساخت مسکن، گامی در جهت تنظیم بازار مسکن

به گزارش عیارآنلاین، ۱۴ اسفندماه شورای پول و اعتبار بانک مرکزی، در راستای کمک به تداوم رونق بخش مسکن با پيشنهاد «افزايش سقف تسهيلات ساخت مسکن با قابليت تبديل به فروش اقساطی در بانک‌های تجاری و بانک مسکن» موافقت کردند. سقف این تسهیلات در شهر تهران ۱۰۰ ميليون تومان و برای زوجين ۱۶۰ ميليون تومان […]

به گزارش عیارآنلاین، ۱۴ اسفندماه شورای پول و اعتبار بانک مرکزی، در راستای کمک به تداوم رونق بخش مسکن با پيشنهاد «افزايش سقف تسهيلات ساخت مسکن با قابليت تبديل به فروش اقساطی در بانک‌های تجاری و بانک مسکن» موافقت کردند. سقف این تسهیلات در شهر تهران ۱۰۰ ميليون تومان و برای زوجين ۱۶۰ ميليون تومان و در شهرهای بزرگ بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعيت ۸۰ ميليون تومان و برای زوجين ۱۲۰ ميليون تومان و سایر مناطق شهری ۶۰ میلیون تومان و برای زوجین ۱۰۰ میلیون تومان خواهد بود. همچنين در راستای حمايت و تشويق ساخت واحدهاي کوچک و متوسط مقياس، سقف تسهيلات جديد صرفاً ناظر بر تامين مالی ساخت واحدهای مسکونی با حداکثر زيربنای مفيد ۱۰۰ متر مربع می‌باشد. ضمن آن‌که امکان تقسيط بلندمدت اين تسهيلات برای خريداران واحدهای ساخته شده تا ۱۵ سال توسط بانک‌ها امکانپذير است.

در مورد این تصمیم شورای پول و اعتبار نکات زیر قابل بیان است:

  • در سال های اخیر عمده تمرکز متولیان بخش مسکن بر تحریک بازار از سمت تقاضا بود. در همین راستا صندوق پس انداز مسکن یکم راه اندازی شد و وام خرید مسکن ۸ برابر شد. اما از آن جایی که وام خرید حتما منجر به تولید مسکن نمی شد، تاثیر چندانی بر خروج تولید مسکن از رکود نداشت. از طرفی با توجه به کمبود عرضه و همچنین عدم اجرای قوانین تنظیمی برای مقابله با هجوم نقدینگی به سمت بازار مسکن و خالی نگه داشتن خانه ها، قیمت مسکن با افزایش چشمگیری مواجه شد تا جایی که مخصوصا در شهرهای بزرگ، بالاترین میزان وام خرید هم کمک چندانی به خرید خانه نمی کرد. در این شرایط افزایش وام خرید، ادامه روند قبلی یعنی رکود تولید مسکن و البته ایجاد انگیزه برای افزایش مجدد قیمت ها را در پی داشت. از طرفی متقاضیانی که امکان پس انداز اولیه و یا پرداخت اقساط وام خرید را نداشتند از بازار موثر خرید مسکن خارج می شدند.
  • در این شرایط حمایت هوشمندانه از تولید و عرضه مسکن کاملا احساس می شود. در همین راستا وام ساخت مسکن که قابل انتقال به خریدار باشد، علاوه بر حمایت از تولید، حمایت از تقاضا را در پی خواهد داشت. در این راستا اقدام بانک مرکزی برای افزایش زمان بازپرداخت وام برای مصرف کننده نهایی نیز به جذابیت وام ساخت اضافه کرده است.
  • اگر وزارت راه و شهرسازی با استفاده از زمین های دولتی در شهرهای جدید و یا با استفاده از احیا زمین در بافت های فرسوده شهری، هزینه زمین را برای مصرف کننده واقعی کاهش دهد، امکان خانه دار شدن افراد بسیار بیشتر خواهد شد و تقاضا برای تولید نیز افزایش می یابد. حتی اگر هزینه زمین کاهش پیدا نکند ولی مانند طرح مسکن ویژه تهرانسر در شهر تهران، بعد از تحویل واحدها به متقاضیان به صورت قسطی دریافت شود، طیف وسیعی از مردم می توانند به خانه دار شدن امیدوار شوند.
  • از طرفی تولید و عرضه مسکن علاوه بر تنظیم بازار مسکن و اجاره، با توجه به ارتباط گسترده اش با صنایع دیگر می تواند در رونق کل اقتصاد اثرگذار شود. همچنین میزان اشتغالزایی حاصل از تولید مسکن قابل توجه است. بر اساس پژوهش های انجام شده به ازای تولید ۱۰۰ مترمربع واحد مسکونی یک شغل مستقیم و یک شغل غیر مستقیم در سال ایجاد می شود. بنابراین دولت می تواند بخشی از منابع و تسهیلاتی که سالانه برای ایجاد اشتغال برنامه ریزی می کند را به تسهیلات مربوط به تولید مسکن تخصیص دهد. لازم به ذکر است حمایت از اشتغال در قالب تولید مسکن کمترین انحراف منابع را در خود دارد. در این صورت می توان هم به افزایش وام تا ۸۰ درصد هزینه ساخت و همچنین برای افزایش تعداد آن برنامه ریزی کرد.

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: