۱۶ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۴
امتیاز جدید بورس انرژی در پاسخ به درخواست خریداران:

تحویل زمینی محموله‌‌‌ها در کنار تحویل دریایی

عرضه موفق نفت در بورس نیازمند ثبات و اطمینان بخشی به بازار و لحاظ کردن درخواست خریداران در زمینه‌های مختلف است. در این راستا، امکان تحویل زمینی محموله‌‌‌ها علاوه بر تحویل دریایی برای خریداران از عرضه‌‌‌ی بعدی میعانات گازی فراهم شد.

به گزارش عیارآنلاین، تحریم‌‌‌های آمریکا پس از خروج از برجام، با هدف کاهش و به صفر رساندن فروش و صادرات نفت ایران انجام شد. برای جلوگیری از دچار شدن به مشکلات اقتصادی ابتدای دهه نود، لازم بود تدابیری جهت تنوع بخشی به روش‌‌‌های فروش نفت و بی‌‌‌اثر کردن تحریم‌‌‌ها اندیشیده شود. در این بین عرضه نفت در بورس و مشارکت بخش خصوصی یکی از راهکارهای جدی بود که مطرح شد.

از آبان ماه امسال عرضه نفت در بورس آغاز شد و پس از فراز و نشیب‌های مختلف بالاخره در لایحه بودجه، دولت مکلف شد ماهانه شش میلیون بشکه نفت و میعانات گازی را در بورس عرضه کند. این بند از لایحه ربطی به زمان تحریم و یا غیر تحریم ندارد و به صورت مستمر ادامه خواهد داشت. در حال حاضر وزارت نفت یک هفته در میان نفت و میعانات گازی را در رینگ صادراتی بورس انرژی عرضه میکند. در همین راستا، امیر حسین تبیانیان، نماینده شرکت ملی نفت در بورس انرژی گفت‌وگویی با …. صورت گرفت که متن آن به شرح زیر است.

تحویل زمینی محموله‌‌‌ها؛ امتیاز جدید بورس انرژی برای خریداران

تبیانیان در خصوص امتیازات و امکانات جدید در نظر گرفته شده در عرضه‌‌‌های آتی برای خریداران گفت: در موضوع شیوه بارگیری برای میعانات گازی در اطلاعیه عرضه هفته آینده، امکان تحویل زمینی از بندرعباس را علاوه بر تحویل دریایی از عسلویه اضافه کردیم. بدین معنا که در صورت درخواست مشتری و داشتن موجودی در انبارهای ما، امکان تحویل زمینی از بندرعباس فراهم است.

وی درباره این امکان برای عرضه‌‌‌ی نفت خام نیز افزود: برای نفت خام نیز امکان جدیدی مانند همین موضوع البته متناسب با بحث نفت خام در نظر گرفته شده است که در اطلاعیه عرضه‌‌‌ی بعدی نفت خام اطلاع رسانی خواهد شد.

نماینده شرکت ملی نفت درباره نحوه انتقال و جا‌‌‌به‌‌‌جایی این محموله‌‌‌های زمینی توسط خریداران نیز تصریح کرد: در حال حاضر در رینگ داخلی بورس برای مصارف داخلی از  شیوه تحویل زمینی استفاده می‌‌‌کنند. در این شیوه، برای بین‌‌‌الملل نیز خریداران به وسیله‌‌‌ی تانکر می‌‌‌توانند از مخازن بندرعباس محموله را بارگیری کرده و از مرزهای خشکی خارج کنند.

شرایط ایده‌‌‌آل بورس از لحاظ قیمتی

تبیانیان در خصوص تخفیفات ویژه‌‌‌ در نظر گرفته شده برای خریداران گفت: از لحاظ قیمتی شرایط بورس، شرایطی ایده‌‌‌آل است. معاملاتی که تاکنون انجام شده نیز نشان‌‌‌دهنده این موضوع است که در بورس قیمت‌‌‌ها خیلی مناسب است و نیازی به افزایش جذابیت ندارد.

وی در ادامه درباره عرضه‌‌‌ی اخیر نیز افزود: برای عرضه‌‌‌ی اخیر سه مشتری مراجعه کرده بودند؛ اما مراجعه کافی نیست و مشتریان باید پیش‌‌‌پرداخت را واریز کنند و بر اساس آن، امکان درج قیمت را پیدا کنند که در این عرضه، واریز پیش-پرداخت صورت نگرفت و معامله‌‌‌ای انجام نشد.

اثر بخشی بورس؛ نیازمند زمان بیشتر

نماینده شرکت ملی نفت در ادامه اظهار کرد: در رینگ صادراتی، نقش اصلی را خریدارانی دارند که محموله‌‌‌ها را خریداری می‌‌‌کنند و قصد صادر کردن آن به کشورهای هدف را دارند. در این مسیر رینگ صادراتی، اون حلقه‌‌‌ای که در کشور هست و بازیگران و فعالانی که در این حوزه فعال هستند، محدوداند. این شیوه عرضه نیز جدید است و همان طور که تا به امروز دیده‌‌‌اید به تناسب زمان و با پیشروی، روز‌‌‌به‌‌‌روز امکانات و تسهیلات جدیدی به آن اضافه می‌‌‌شود؛ بنابراین با توجه به این نکات زمان بیشتری نیاز است تا این شیوه عرضه موثر واقع شود.

آینده‌‌‌ی روشن بورس؛ نیازمند ثبات عرضه و لحاظ کردن درخواست خریداران

تبیانیان درباره آینده بورس خاطر نشان کرد: ثبات عرضه‌‌‌ محموله‌‌‌های بورس در زمان‌‌‌های مشخص به بازار اطمینان می‌‌‌دهد.  مطابق اقدامات انجام شده تاکنون، همچون تسهیل در تسویه پولی و شرایط بارگیری بنا به درخواست خریداران، آینده‌‌‌ی روشنی برای بورس ایجاد خواهد شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: