۱۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۵
مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشکده مدیریت در نامه‌ای به رییس بانک مرکزی:

بانک مرکزی انعقاد پیمان های پولی دوجانبه را در دستور کار خود قرار دهد/ اتکای صرف به پیام رسان سوئیفت پاشنه آشیل روابط بانکی بین المللی ایران است

نقدینگی

اکنون، با توجه به تحریم بانک های داخلی توسط آمریکا، ضرورت استفاده از پیمان های پولی دو جانبه با ازر محلی واستفاده از پیام رسان جایگزین سوئیفت برای بی اثر کردن تحریم های بانکی دوچندان شده است. اصرار بانک های داخلی به استفاده از سوئیفت موجب می شود که حتی پیمان های پولی دو جانبه نیز به نتیجه ی مطلوب نرسد.

به گزارش عیارآنلاین، اکنون، با توجه به تحریم بانک های داخلی توسط آمریکا، ضرورت استفاده از پیمان های پولی دو جانبه با ازر محلی واستفاده از پیام رسان جایگزین سوئیفت برای بی اثر کردن تحریم های بانکی دوچندان شده است. اصرار بانک های داخلی به استفاده از سوئیفت موجب می شود که حتی پیمان های پولی دو جانبه نیز به نتیجه ی مطلوب نرسد.

 

همانطور که مستحضرید کشور در میانه ی یک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار دارد و  از سال ۹۱ با اعمال تحریم های ثانویه بانکی آمریکا مبادلات بانکی کشور با بسیاری از بانک های خارجی دچار مشکل شده است . در نتیجه در وضعیت فعلی، ضرورت دارد از همه ی ظرفیت های موجود کشور برای مقابله با تحریم های بانکی آمریکا استفاده شود .

نیک مستحضرید که یکی از  دلایل مهم  اثر گذاری تحریم های بانکی آمریکا به استفاده نادرست سیستم بانکداری ارزی کشور از سامانه پیام رسان مالی سوئیفت و رصد تراکنش های بانکی کشور توسط آمریکا ارتباط دارد. درنتیجه  بانک های خارجی که با ایران همکاری داشته و به راحتی توسط سوئیفت شناسایی شده و متحمل جریمه های سنگینی از سوی آمریکا می شوند. لذا اهمیت استفاده از پیمان های پولی دو جانبه با ازر محلی و استفاده از پیام رسان جایگزین سوئیفت برای بی اثر کردن این تحریم های بانکی دو چندان شده است.

استفاده از پیمان های پولی دوجانبه موجب می شود وابستگی سیستم بانکی کشود به دلار و در نتیجه آسیب پذیری اقتصاد کشور به حداقل ممکن برسد. کشورهای زیادی ازجمله روسیه، ترکیه و … تاکنون پیشنهاد انعقاد پیمان پولی دو جانبه  را مطرح کرده اند که این پیشنهادها از جانب ایران پیگیری نشده است. درصورتی که ایران با توجه به تحریم های بانکی گسترده باید در این زمینه فعالانه تر عمل کند.

تجربه کشورهایی که مانند ایران مورد تحریم های آمریکا قرار گرفته اند نشان داده است که پیمان های پولی دو جانبه می تواند تحریم های بانکی آمریکا را تا حد زیادی بی اثر کند و از سلطه دلار تا حد زیادی بکاهد برای مثال کشور چین توانسته است با انعقاد پیمان های پولی با کشورهای مختلف، رتبه پول ملی خود یعنی یوآن را تا حد زیادی بالا ببرد و در کنار ارزهای جهان روا مثل یورو و دلار مطرح کند.

اما این امر به تنهایی نمی تواند در مقابله با تحریم ها کارساز باشد و در کنار سازوکارهای دیگر معنا میپذیرد، که  تنوع سازی در استفاده ازپیام رسان های مالی یکی از آن هاست. زیرا  همانطور که بیان شد رصد آمریکا از طریق سوئیفت در کنار تحریم های ثانویه بانکی باعث شده است تا بانک های خارجی جرئت همکاری با بانک های داخلی را نداشته باشند.

لذا مهمترین اقدامی که برای گشایش روابط بانکی با کشورهای مختلف باید انجام داد  کاهش استفاده از سامانه پیام رسان سوئیفت  است. امروزه کشورهای بزرگ جهان مانند هند ، روسیه ، چین و…با راه اندازی سامانه های موازی سوئیفت و استفاده از فناوری “بلاک چین” توانسته اند جهان روایی سوئیفت را کاهش دهند و اطلاعات مالی خود را از جاسوسی توسط سیستم های اطلاعاتی آمریکا مصون بدارند. در کشور خودمان نیز پس از اعمال تحریم های ثانویه بانکی، در سال ۹۱ سامانه “سپام” ایجاد شد و توانست ارتباط بانک های داخلی را با موفقیب برطرف سازد. اما اکنون با بررسی های میدانی صورت گرفته گویا بانک های داخلی هم از این پیام رسان بومی استفاده نمی‌کنند. این موضوع باعث می شود سیستم بانکی کشور در برابر تهدیدات بیرونی آسیب پذیر و لطمات جبران ناپذیری را به اقتصاد کشور وارد شود.

هرچند برجام به دلیل بوجود آوردن رقابت بین کشورهای مختلف برای همکاری با ایران بهترین دوره برای انعقاد پیمان های پولی دوجانبه بود و متاسفانه از این فرصت به خوبی استفاده نشد، اما در ماه های اخیر با سفر جناب عالی و تیم همراهتان به کشور عراق و سوریه و مذاکرات در زمینه پیمان های پولی دوجانبه با ارز های محلی انجام شده است. اما اصرار بانک های داخلی به استفاده از سوئیفت موجب می شود که حتی پیمان های پولی دو جانبه نیز به نتیجه ی مطلوب نرسد.

لذا از شما درخواست داریم  هر چه سریع تر اقدامات لازم را در راستای بستر سازی و استاندارد سازی استفاده از پیام رسان های داخلی “سپام”  را فراهم آورید  و تلاشی مضاعف  در بسط دادن این پیام رسان ها در مبادلات بانکی خارجی نیز داشته باشید زیرا که اولین گام برای انعقاد پیمان های پولی حفاظت از داده های بانکی کشور می باشد و این امر در  استفاده از پیام رسان های  بانکی بومی امکان پذیر است

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: