درنگی بر اظهارات مسکنی روحانی

یکی از نکاتی که رئیس جمهور روز سه‌شنبه هفتم اسفند ماه در صحبت‌های خود در بانک مرکزی اشاره کرد، لزوم اهتمام بانک‌ها برای توجه به تولید مسکن بود. رئیس جمهور در این مورد گفت: در سایه تولید مسکن، رشد و اشتغال‌زایی اتفاق می‌افتد. وی افزود: تأکید داریم در تولید مسکن تحولی ایجاد شود تا هم قیمت مسکن مهار شود و هم ایجاد اشتغال کند و مشکل مردم را در پرداخت اجاره مسکن حل کند در این زمینه بانک مرکزی و بانک‌ها می‌توانند کمک و در سال آینده تلاش بیشتری کنند.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از قدس آنلاین یکی از نکاتی که رئیس جمهور روز سه شنبه هفتم اسفندماه در صحبت‌های خود در بانک مرکزی اشاره کرد، لزوم اهتمام بانک‌ها برای توجه به تولید مسکن بود. رئیس جمهور در این مورد گفت: در سایه تولید مسکن، رشد و اشتغال‌زایی اتفاق می‌افتد. وی افزود: تأکید داریم در تولید مسکن تحولی ایجاد شود تا هم قیمت مسکن مهار شود و هم ایجاد اشتغال کند و مشکل مردم را در پرداخت اجاره مسکن حل کند در این زمینه بانک مرکزی و بانک‌ها می‌توانند کمک و در سال آینده تلاش بیشتری کنند.
در این راستا نکات زیر قابل تأمل است:
۱) سرمایه‌گذاری و ورود بانک‌ها در صورتی می‌تواند منجر به رونق اشتغال و رشد اقتصاد شود که این سرمایه گذاری‌ها در جهت افزایش تولید مسکن باشد. برای مثال تمرکز بانک‌ها برای اعطای تسهیلات ساخت باید بسیار بیشتر از تسهیلات خرید مسکن باشد و وام خرید نیز برای واحدهای نوساز در نظر گرفته شود.
۲) اگر قرار است بخشی از این تولید مسکن با استفاده از ابزارهای وزارت راه و شهرسازی تسهیل شود، روش‌هایی مد نظر باشد که تولید مسکن با سرعت و عرضه نیز به موقع و با قیمت مناسب انجام شود.
برای مثال اجرای پروژه‌های انبوه سازی مشارکتی که در آن سازندگان در نهایت در مالکیت واحدها سهیم هستند، چنین نتیجه‌ای را نخواهد داشت، زیرا در این صورت سازندگان سود خود را بیشتر در افزایش قیمت حاصل از تورم زمین می‌دانند و انگیزه‌ای برای تکمیل واحدها و عرضه به موقع آن نمی‌بینند.
از طرفی دلیلی بر عرضه واحدها به قیمت تمام شده ندارند.
۳) بخش مسکن یکی از پیشران‌های اقتصاد کشور است که ارتباط پیشینی و پسینی گسترده‌ای با صنایع دیگر دارد. مطابق پژوهش‌های انجام شده، به ازای تولید ۱۰۰ مترمربع واحد مسکونی، یک شغل مستقیم و یک شغل غیرمستقیم برای یک سال ایجاد می‌شود. علاوه بر این، اشتغال‌زایی ناشی از تولید مسکن در پهنه کشور گسترده است و تبعاتی چون ایجاد تمرکز و مهاجرت از روستا به سمت شهرهای بزرگ را در پی نخواهد داشت.
بخصوص با توجه به شرایط تحریمی کشور بخش‌هایی باید در اولویت سیاست‌گذاری برای اشتغال‌زایی قرار گیرند که علاوه بر وابستگی کمتر به واردات، از پیوندهای قوی‌تر با سایر بخش‌های اقتصادی و نیز از توانایی بیشتری در ایجاد تحرک در اقتصاد برخوردار باشند.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: