۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۴
نجفی منش، رئیس انجمن قطعه‌سازان خودرو در گفتگو با عیارآنلاین:

مشکل تامین اجتماعی باید به شکل اساسی حل شود

یکی از مشکلات اصلی فعالان بخش خصوصی و تولید کشور بحث بیمه تامین اجتماعی و علی الخصوص موضوع حق‌بیمه قراردادها است، این مشکل بزرگ علاوه بر تضییع حقوق کارگر و کارفرما، در قبال وجه دریافتی هیچ خدمتی به بیمه‌شدگان ارائه نمی‌دهد، از این رو باتوجه به نزدیکی انتخابات اتاق بازرگانی تهران، به عنوان تشکل اصلی بخش خصوصی کشور در مورد این مشکل با تعدادی از کاندیدهای اتاق مصاحبه‌ای صورت گرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، موضوع حق‌ بیمه قراردادها همواره یکی از مهم‌ترین مشکلات تولیدکنندگان بخش خصوصی کشور بوده است که سال‌های بسیاری نیز پابرجا مانده است، در سال‌های گذشته نیز شکایت از تامین اجتماعی جهت دریافت حق‌ بیمه غیرواقعی و نامتناسب با حقوق کارگران، زیادتر شده است. با توجه به اهمیت موضوع و نزدیکی به انتخابات اتاق بازرگانی تهران، به عنوان تشکل اصلی بخش خصوصی کشور در مورد این مشکل با تعدادی از کاندیدهای اتاق مصاحبه‌ای صورت گرفته است

در همین راستا با محمدرضا نجفی منش رئیس انجمن قطعه‌سازان خودرو پیرامون مشکلات بخش خصوصی با تامین اجتماعی علی‌الخصوص حق بیمه قراردادهای پیمانکاری به گفت‌وگو پرداختیم:

نجفی­ منش درباره مشکلات بخش خصوصی با موضوع حق بیمه قراردادها به پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین گفت: در دوره قبل من رئیس کمیسیون بودم و روی این قضیه کار زیادی شد و در بخش­های زیادی هم توفیقاتی حاصل شد. برای مثال رسیدگی­های ده ساله تبدیل به رسیدگی­های یک ساله شد. اما در گام بعدی  بایستی موضوع حق بیمه قراردادها را پیگیری کنیم تا مشکل به شکل اساسی مرتفع شود.

مدیریت یک‌جانبه دولتی وضع را به اینجا رسانده است

وی افزود: در دوره قبل ما کمیته ویژه­ای برای تامین اجتماعی درست کردیم. صندوق­های تامین اجتماعی خیلی وضعیت خطرناکی دارند و ممکن است گرفتار شوند به خصوص در زمینه پرداخت‌ها به نظام سلامت و مستمری بگیران بسیار جای نگرانی دارد، ما برنامه­ریزی کردیم که چه اقداماتی انجام دهیم تا صندوق­های بیمه از این حالت در بیایند. مهمترین مساله دولتی بودن این صندوق­ها است در حالی که باید شورای تأمین اجتماعی سه جانبه باشد. یعنی هم دولت، هم کارگر و هم کارفرما حضور داشته باشند. اما الان عمده کار در دست دولت است و این کاری که دولت انجام می­دهد، موفقیت­های چندانی ندارد. اگر ما به همان شکل سه جانبه برگردیم یعنی کارفرما، کارگر و دولت و آن شورای عالی بیمه،تأمین اجتماعی تشکیل شود، تمام مسائل ممکن است حل و فصل شود. بنابراین مادامی که اکثریت اینها را دولت تعیین می­کند، امید چندانی به کار نیست.

ناظر، مجری و قاضی خود تامین اجتماعی است!

نجفی­منش در مورد قائل به شخص بودن ضرایبی که در قراردادها زده می­شود اظهار داشت: در این زمینه مشکلات زیادی وجود دارد. تفصیل ماده ۳۸ دچار مشکل است و ما روی این اعتراض داریم. اما چون سازمان تأمین اجتماعی یک سازمان بخشنامه­محور است یعنی خودشان بخشنامه می­دهند، خودشان هم اجرا می­کنند و خودشان هم قاضی هستند که کسی اجرا نکند، این گرفتاری به وجود می­آید؛ یا مثلاً از بین ۵ عضو شوراهای حل اختلاف، ۳ نفرشان از تامین اجتماعی است. بنابراین مشخص است که این چیزی عاید کارگر و کارفرما نمی­کند. از این رو پیشنهاد ما احیای شورای تأمین اجتماعی متشکل از نمایندگان صنف است.

خدمات بد سازمان تامین اجتماعی ثمره انحصار این سازمان

وی در خصوص انحصاری بودن تامین اجتماعی بیان کرد: اگر شورای عالی تأمین اجتماعی با خود این شرکای اجتماعی باشد دیگر چنین مشکلاتی قبیل خدمات بد و تضییع حقوق کارگر و کارفرما وجود نخواهد داشت.

نجفی­منش در زمینه شیوه نظارت تصریح کرد: این مساله به نحوه مدیریت برمی­گردد. اگر این تحت همین کار قرار بگیرد، تمام این مطالب را می­توانند حل و فصل کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: