۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۵
سالک، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی:

کمبود وکیل در کشور مشخص است/سطح دسترسی مردم به وکیل باید افزایش یابد

بر اساس آمار ارائه شده از سوی مسئولین، ایران از جهت سرانه وکیل در رده‌های آخر دنیا قرار دارد. این در حالی‌است که بیش از ۶۰ درصد فارغ‌التحصیلان حقوق در کشور بیکار هستند و از سوی دیگر تعداد وکیل در کشور کفاف حجم بالای پرونده‌های مطروحه در دادگستری را نمی‌دهد.

به گزارش عیارآنلاین، بر اساس آمار ارائه شده از سوی مسئولین، ایران از جهت سرانه وکیل در رده‌های آخر دنیا قرار دارد. این در حالی‌است که بیش از ۶۰ درصد فارغ‌التحصیلان حقوق در کشور بیکار هستند و از سوی دیگر تعداد وکیل در کشور کفاف حجم بالای پرونده‌های مطروحه در دادگستری را نمی‌دهد. با این وجود اما، از حدود ۷۳ هزار متقاضی در آزمون وکالت تنها حدود ۳ هزار نفر در این آزمون پذیرفته می‌شوند. در همین راستا، رئیس قوه قضائیه با استناد به ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه، در تاریخ ۲۹ بهمن ماه امسال آیین‌نامه اجرایی این ماده را ابلاغ کردند. به موجب آیین نامه مذکور، نام مرکز امور مشاوران قوه قضائیه به مرکز امور وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده تغییر پیدا کرده و این مرکز موظف است هر ساله آزمون وکالت برگزار کند.

کمبود وکیل در کشور مشخص است و سطح دسترسی مردم به وکیل باید افزایش یابد

احمد سالک کاشانی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ضمن تایید مسئله کمبود وکیل در کشور گفت: کمبود وکیل در کشور مشخص است و اینکه معاون اول قوه قضائیه نیز گفته اند با کمبود وکیل مواجه هستیم، حرف درستی است. سالک با تاکید بر عدم تامین نیاز مردم در مسائل حقوق و قضایی گفت: همه افرادی که سر و کارشان با دادگستری است اینطور نیست از فضای علمی بالایی برخوردار باشند بنابراین نیاز مردم به وکلا باید تامین شود و سطح دسترسی مردم به وکیل افزایش یابد.

اگر در خصوص جذب وکیل خلا قانونی وجود دارد باید رفع شود

سالک در ادامه با تاکید بر این که پذیرش ۳ الی ۴ هزار نفر در ازمون وکالت بسیار کم بوده و متناسب با نیاز کشور نیست، گفت: ما باید کمبود وکیل در کشور را جبران کنیم و اگر در این خصوص خلا قانونی وجود دارد نیز باید رفع شود.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: