۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۲
جمشید عدالتیان مدیر عامل شرکت کمپاس ایران در گفت‌وگو با عیار آنلاین:

قانون تامین اجتماعی، قانونی باستانی برای دنیایی مدرن

یکی از مشکلات اصلی فعالان بخش خصوصی و تولید کشور بحث بیمه تامین اجتماعی و علی الخصوص موضوع حق‌بیمه قراردادها است، این مشکل بزرگ علاوه بر تضییع حقوق کارگر و کارفرما، در قبال وجه دریافتی هیچ خدمتی به بیمه‌شدگان ارائه نمی‌دهد، از این رو باتوجه به نزدیکی انتخابات اتاق بازرگانی تهران، به عنوان تشکل اصلی بخش خصوصی کشور در مورد این مشکل با تعدادی از کاندیدهای اتاق مصاحبه‌ای صورت گرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، موضوع حق‌ بیمه قراردادها همواره یکی از مهم‌ترین مشکلات تولیدکنندگان بخش خصوصی کشور بوده است که سال‌های بسیاری نیز پابرجا مانده است، در سال‌های گذشته نیز شکایت از تامین اجتماعی جهت دریافت حق‌ بیمه غیرواقعی و نامتناسب با حقوق کارگران، زیادتر شده است. با توجه به اهمیت موضوع و نزدیکی به انتخابات اتاق بازرگانی تهران، به عنوان تشکل اصلی بخش خصوصی کشور در مورد این مشکل با تعدادی از کاندیدهای اتاق مصاحبه‌ای صورت گرفته است

در همین راستا با جمشید عدالتیان شهریاری مدیر عامل شرکت کمپاس ایران پیرامون مشکلات بخش خصوصی با تامین اجتماعی علی‌الخصوص حق بیمه قراردادهای پیمانکاری به گفت‌وگو پرداختیم:

 

همه ناراضی از تامین اجتماعی

صندوق تامین اجتماعی با مشکلات عدیده‏ای روبه‏رو هست. نه پزشک‏‌ها راضی هستند، نه بیمارستان راضی هست، نه بیمه‌‏شونده راضی هست، نه بیمه‌‏دهنده راضی هست ولی این دفعه باید ریشه‏ای و هوشمند قضیه را یک بار برای همیشه حل کرد و الا الان صندوق در حال ورشکستگی است. ما تغییر کلی درپیش می‌گیریم. یک بار برای همیشه باید ریشه‌‏ای این مساله تامین اجتماعی را حل کرد نه اینکه بگوییم حالا حتما حق بیمه زیاد گرفتی، کم گرفتی، فلان گرفتی، باید این را بررسی مجدد کنیم.

تامین اجتماعی مال ما است. مردم یاد نگرفتند که تامین اجتماعی مال خودشان است. تامین اجتماعی ۶۹% درآمدش را از کارفرما می‏گیرد. مال یک غریبه نیست ولی توسط دولت اداره می‌شود. اگر هر عضوی از آن بفهمد که تامین اجتماعی مال خودش است دیگر این‌گونه فکر نمی‏کند. مدیریت تامین اجتماعی سنتی است و فکر ‌می‌کند می‏تواند به مردم به خاطر اختیاراتش حکومت کند، این صندوق مال مردم است. مال شخص دیگری نیست پس کسی اجازه ندارد دست در جیب آن دست کند، پول‏هایش را بردارد برود کارخانه بخرد ورشکست شود!

عصر اینترنت و تامین اجتماعی عصر حجری

باید تامین اجتماعی را هوشمند کنیم. اگر شما سیستم و سایت و سامانه را ببینید، هر عضو، هر شهروند خودش یک خبرنگار است. گذشت آن دورانی که تامین اجتماعی با آن سیستم سنتی خودش را اداره کند. سامانه و سایت و خوداظهاری باید در سازمان تامین اجتماعی به اجرا در بیاید و از سیستم سنتی فعلی دوری کرد. سیستم‏های دنیا عوض شده است، با این فناوری‏های جدید این شکلی نیست. مثلا در آلمان می‏گویند شما می‏خواهید در سیستم بیمه دولتی باشید؟  چند نفر از مردم می‏گویند بله. بقیه مردم سیستم‏های دیگر و بیمه ‌های بخش خصوصی را انتخاب می‌کنند و انحصار ندارند، دنیا به خاطر فناوری جدید به هم ریخته است.

انحصار و دولتی بودن تامین اجتماعی جامانده از اقتصاد سنتی

بیمه یک شخص کارگر به انتخاب خود اوست، ما باید تامین اجتماعی را بنیادین و ریشه‏‌ای عوض کنیم. به یک سازمان مدرن تبدیلش کنیم نه یک سازمان سنتی گذشته. آن دوران گذشت. پیام ما این است: اقتصاد هوشمند، در اقتصاد هوشمند باید همه چیز هوشمند شود؛ همه باید تامین اجتماعی‏‌شان، دارای آی دی کارت شوند؛ باید نظارت کنند؛ تصمیمات را باید بگیرند؛ مدیر عاملش باید از بخش خصوصی باشد. چرا اصلا باید دولت بیاید برای تامین اجتماعی مدیر عامل تعیین کند؟ درخواست‏‌های ما یک درخواست‏‌های بنیادی است، مثال آلمان را گفتم بقیه دنیا هم چنین است.

قانون دیروز، برای دنیای امروز نیست

تامین اجتماعی با این سیستم و قوانین سنتی‏‌اش و با این وسائل سنتی که دارد دیگر نمی‏‌تواند جوابگوی نیازهای جوانان و آینده باشد. این قانون بیش از ۴۰ سال پیش تصویب شده است و تاکنون نیز تغییر نکرده است، این دفعه دیگه ما نمی‏خواهیم برویم بگوییم که چرا پول بیمه از آن کم می‏گیرید از این زیاد می‏گیرید. باید کل آن را عادلانه کنیم. باید عدالت را رعایت کنیم. بازنشسته ناراضی است، کارفرما ناراضی است. نمی‏شود فقط به یک جزء پرداخت باید کل آن را بازنگری کرد. به این شکل باید مشکلات را حل کرد و تامین اجتماعی نیاز به یک تغییر بنیادین دارد

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: