۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۳
مخالفت حامیان طرح تحول سلامت با شفافیت مالیاتی پزشکان

بودجه‌خوارانِ مالیات گریز

 حامیان طرح تحول سلامت در حالی با شفاف شدن درآمدهای پزشکان و مالیات پردازی این صنف مخالفت می‌کنند که آمارها نشان می‌دهد پزشکان کشور در بهترین حالت تنها ۴ درصد از مالیات قانونی خود را پرداخت می‌کنند.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از مهمترین عواملی که تا چندی پیش و به ویژه توسط وزیر مستعفی بهداشت به عنوان علت دریافت زیرمیزی در صنف پزشکی مطرح بود، ناکافی بودن دریافتی پزشکان بود. هرچند هیچگاه مشخص نشد که حد کفایت دریافتی پزشکان برای صرف نظر از دریافت زیرمیزی چقدر باید باشد، طرح تحول سلامت توانست به مدد چند برابر کردن بودجه نظام سلامت، درآمدهای کلانی را نصیب جامعه پزشکی کند. شیب تند افزایش بودجه نظام سلامت به قدری بود که اخیرا کمیسیون تلفیق مجلس تصمیم بر الزام پزشکان به استفاده از درستگاههای پرداخت به منظور شفاف‌سازی مالیاتی صنف پزشکان کشور گرفت. تصمیمی که البته با مخالفت سرسخت مسئولان ارشد این صنف مواجه شد.

جدال بودجه‌ای متولیان سلامت با سازمان برنامه و بودجه

دولت با ارائه لایحه بودجه به مجلس، سهم وزارت بهداشت را حدود ۷۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته است که ازاین‌بین حدود ۳۶ هزار میلیارد تومان به طرح تحول نظام سلامت اختصاص یافت. اما ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص تأمین بودجه سلامت برای سال ۹۸ می‌گوید: «در ابتدا باید یک سوءتفاهم را حل کنم و آن این است که برخی سایت‌ها نوشتند بودجه سال بعد طرح تحول سلامت ٣۵ هزار میلیارد تومان است، درصورتی‌که ٣۵ هزار میلیارد تومان، کل اعتبارات بهداشت و درمان در بودجه سال آینده است[۱]». همچنین وی می‌گوید: «بودجه طرح تحول سلامت در سال ۹۸، ۳۸۰۰ میلیارد تومان است[۲]». هرچند که ایشان ۳۸۰۰ میلیارد تومان را بودجه طرح تحول سلامت دانستند ولی بررسی‌های نشان می‌دهد که بودجه تحول سلامت حدود ۳۶ هزار میلیارد تومان بوده است. برای نمونه مژگان خانلو سخنگوی ستاد بودجه در این زمینه می‌گوید: «سرجمع ۲۱ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی طرح‌های سلامت گنجانده‌شده است. مابه‌التفاوت رقم تا ۳۶ هزار میلیارد تومانی که مطرح است از محل ۳۵ هزار میلیارد تومان درآمد اختصاصی وزارت بهداشت تأمین خواهد شد[۳]».

بودجه ۳۶ هزار میلیارد تومانی در شرایطی برای بودجه سلامت در نظر گرفته‌شده است که از یک‌سو کشور در شرایط تحریم به سر می‌برد و حدود ۳۵ درصد از منابع عمومی دولت به نفت وابسته است. از سوی دیگر نیز طرح تحول سلامت که از مهم‌ترین طرح‌های وزارت بهداشت بود تاکنون نتوانست مهم‌ترین هدف خود یعنی کاهش پرداختی‌های مردم را محقق کند. چرا که طبق گزارش مرکز آمار، مجموع هزینه هر خانوار از سال ۹۲ تا ۹۶ حدود ۵۱ درصد رشد داشته[۴] در حالی که رشد هزینه خانوار در بخش «سلامت و درمان» در این سال‌ها فراتر از این رقم و در حدود ۷۸ درصد بوده است[۵]. با این وجود باز هم وزیر سابق بهداشت خواستار افزایش این بودجه بود. قاضی زاده همچنین در شرایطی خواستار افزایش بودجه طرح تحول سلامت بوده که بودجه سلامت نسبت به سال ۱۳۹۲ حدود چهار برابر رشد داشته است. سعید نمکی معاون اجتماعی سازمان برنامه و بودجه در این زمینه می‌گوید: «اگر کسی فکر می‌کند افزایش ۴۰۰ درصدی بودجه سلامت نسبت به سال ۹۲ کم است و باید سهمی بیش از ۱۰ درصد از درآمد ناخالص ملی ارائه شود، جاهای دیگری را معرفی کنند».[۶]

مخالفت متولیان سلامت با شفافیت مالیاتی پزشکان

بررسی آمارها درباره درآمد پزشکان نشان از فرار مالیاتی هنگفت این صنف دارد. عباس گودرزی عضو کمیسیون تلفیق بودجه در این زمینه می‌گوید: «آنچه درباره مالیات بر درآمد پزشکان گفته می‌شود رقمی حدود ۷ هزار میلیارد تومان است[۷]». بدین ترتیب با اخذ مالیات از پزشکان می‌توان سهم نفت را در منابع عمومی دولت کاهش داد و از این طریق، سلامت مردم را به منابع پایدار مالیاتی گره زد.

اخیراً کمیسیون تلفیق مجلس دو مصوبه مهم در مورد جلوگیری از فرار مالیاتی جامعه پزشکی داشت. محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در مورد این دو مصوبه می‌گوید: «طبق مصوبه اول، مقرر شد تمامی صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، دامپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی که مجوز فعالیت آنها توسط وزارت بهداشت، نظام پزشکی یا نظام دامپزشکی صادر می‌شود موظف هستند از پایانه‌های فروشگاهی استفاده کنند. همچنین طبق مصوبه دوم مقرر شد تمامی مراکز درمانی که صورت‌حساب بیمار را صادر می‌کنند ۱۰ درصد از مبلغ دستمزد پزشک را مستقیماً به‌حساب سازمان امور مالیاتی بابت علی‌الحساب مالیات آن پزشک واریز کنند[۸]».

این مصوبه کمیسیون تلفیق اما به مزاج برخی دست‌اندرکاران صنف پزشکی خوش نیامده است و به همین دلیل با آن به مخالفت پرداختند. محمدرضا ظفر قندی رئیس شورای عالی و سرپرست سازمان صنفی نظام پزشکی در نامه‌ای به رئیس کمیسیون بهداشت خواستار لغو این مصوبه شده است[۹].

همچنین عزت‌الله گل­علی­زاده نایب‌رئیس اول شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به دو مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی درباره مالیات پزشکان می‌گوید: «متأسفانه نگاهی که در حال حاضر به‌ویژه در بین برخی مسئولین و نمایندگان مجلس وجود دارد به‌نوعی جو ضد پزشک را ایجاد کرده است؛ در حالی که این تصویر از پزشکان درست نیست. باید پرسید که در این مملکت چند نفر از پزشکان فرار مالیاتی دارند؟ در سایر مشاغل فرار مالیاتی چقدر است؟ بنابراین تصویر برخی‌ها از جامعه پزشکی تصویری غلط بوده و به تبع آن برخوردشان هم اشتباه است. دوستان بیایند و به صورت شفاف بگویند که چند درصد از پزشکان فرار مالیاتی دارند و وضعیت سایر اصناف چگونه است؟[۱۰]»

[۱]. https://www.yjc.ir/fa/news/6759459

[۲]. https://www.farsnews.com/news/13971002001275

[۳]. https://www.eghtesadonline.com/

[۴]. https://www.amar.org.ir/Portals/0/Files/fulltext/1392/n_ahdkhsh_92.pdf

[۵]. https://www.amar.org.ir/Portals/0/Files/fulltext/1396/n_aahvdkhsh_96.pdf

[۶]. http://www.irna.ir/fa/News/83135738

[۷]. https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/10/30/1927124/

[۸]. https://www.farsnews.com/news/13971027000767/

[۹]. https://www.farsnews.com/news/13971029000540/

[۱۰]. https://www.isna.ir/news/97102614219/

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: