معاون سابق ارزی بانک مرکزی:

تصمیم­گیری درباره مناسب بودن یا نبودن سازوکار اینستکس هنوز زود است

اگر بتوانیم مذاکراتی را که در زمینه پیمان­های پولی با عراق انجام شد، با کشور­های مختلف منطقه انجام داد بسیاری از مشکلات بانکی ما حل می شود/. اگر بانک­های خارجی خواهان همکاری با ایران باشند، می توان با استفاده از سامانه سپام تبادلات مالی را با آنها انجام داد.

به گزارش عیارآنلاین، سید کمال سیدعلی، معاون ارزی سابق بانک مرکزی در گفت و گو با…… در رابطه با راه اندازی کانال مالی اروپا موسوم به اینستکس گفت:

این ساز­و­کاری است که اروپا به ما پیشنهاد داده­ است و ما خودمان آن را انتخاب نکردیم. اروپایی­ها به ما امید داده­اند که نحوه تعاملات با ایران بهتر خواهد شد. تصمیم­گیری درباره مناسب بودن یا نبودن این سازوکار کمی زود است چون هنوز کاری با آن انجام نشده است. فعلا این سازوکار فقط برای غذا و دارو طراحی شده است. اگر کارهای دیگر هم در این سازوکار انجام شود، ممکن است برای کشور مفید واقع شود.

وی درباره لزوم انعقاد پیمان­های پولی دوجانبه با کشورهای مختلف برای بی اثر کردن تحریم­های بانکی آمریکا افزود: اگر بتوانیم همین مذاکراتی که در زمینه پیمان­های پولی با عراق انجام شد را با کشورهای مختلف منطقه انجام داد بسیاری از مشکلات بانکی حل می شود. مثلا در مورد عراق، تعاملات رفت و آمدی زائرهای ما و گردشگران عراقی به وسیله پیمان پولی با ارزهای محلی، بهتر خواهد شد.

معاون سابق ارزی همچنین درباره علت­های اجرایی نشدن پیمان­های پولی با کشورهای مختلف اضافه کرد: علت اینکه پیمان­های پولی تاکنون پیشرفت چندانی نداشته، برمی­گردد به بانک­های دولتی و خصوصی کشور که در این زمینه اقدام کنند و بانک مرکزی نفوذ چندانی بر روی همه­ی بانک ها ندارد. همچنین همکاری با بانک­های کشور ما باید برای بانک­های خارجی سودآور باشد. یکی دیگر از بهانه­هایی که از سوی کشورها مطرح می شود استانداردهای بین المللی مثل FATF و غیره است و بانکها از ترس اینکه مبادلاتشان با ایران توسط آمریکا رصد شود و مشمول جریمه­های آمریکا شوند میلی به همکاری با بانک­های ایرانی ندارند. برای حل این مشکل باید از سامانه پیام­رسان سپام برای بانک­های خارجی استفاده کرد. همانطور که بانک­های داخل کشور بوسیله سپام با هم ارتباط برقرار می­کنند، می­توان برای عملیات­های بانکی برون مرزی نیز از همین سامانه استفاده کرد.

وی در آخر خاطر نشان کرد: اگر یک بانک خارجی واقعا خواهان همکاری با ایران باشد، می توان با استفاده از سامانه سپام تبادلات مالی را با او انجام داد. البته اگر بانک های خارجی خواستند با همین سوئیفت هم با ما همکاری کنند، نباید بیم رصد شدن تراکنش های بانکی توسط آمریکا مانع از این همکاری شود. باید تا می توانیم از همه ظرفیت ها برای ارتباط با بانک های دنیا بهره ببریم تا اثر تحریم های اقتصادی بر روی اقتصاد کشور به حداقل ممکن برسد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: