در برنامه پایش مطرح شد:

بررسی وضعیت اجرایی وظایف مندرج بانک مرکزی در قانون جدید چک

اصلاح قانون صدور چک» آبان ماه امسال در مجلس به تصویب رسید. این قانون جدید، باید آذرماه به اجرا درمی‎آمد، اما طبق شواهد، بانک مرکزی در اجرای قانون کم کاری‎کرده‌ است.

به گزارش عیارآنلاین، قانون جدید به تصویب مجلس رسید اما پس از گذشت بیش از دو ماه از تاریخ اجرای قانون، بانک مرکزی کد رهگیری  را در گواهی‎های عدم پرداخت درج نکرده است. در همین راستا برنامه تلویزیونی پایش در اجرای اخیر خود، موضوع « اجرای قانون جدید چک »را نقد و بررسی کرد.

به گزارش ….، در ابتدای برنامه، هادی سلیم زاده، کارشناس مسائل اقتصادی دربارة قانون جدید صدور چک توضیحاتی داد و معضلات اجرایی آن را تشریح کرد. سپس چند کارآفرین نمونه کشور نیز دیدگاه‌های‌ خود را دربارة این قانون بیان کردند.

طلبکار، بدهکار می‌شد!

سلیم زاده با اشاره به معضل نقد شدن چک‎های بلامحل گفت: «تا قبل از تصویب قانون جدید چک اگر چک کسی برگشت می‎خورد به سختی می‎توانست آن‎ را نقد کند. حتی گاهی صادرکننده چک، گیرنده را تهدید می‎کرد که اگر کاری را که او مدنظر دارد انجام ندهد چک ‎را پاس نخواهد کرد». وی ادامه داد: « صادرکننده چک از صدور چک بلامحل نگران نبود چون می‎دانست که پیگیری حقوقی چک برگشتی به دو سال دوندگی در دادگاه نیاز دارد».

در دیگر کشور‌ها صادرکننده، طرح دعوا می‎کند

کارشناس اقتصادی برنامه پایش درباره قانون چک در دیگر کشورها گفت: «در بسیاری از کشورهای دیگر دنیا به جای آنکه گیرنده چک که جنس و کالا را نیز به خریدار داده است پیگیر قضایی چک بلامحل بشود، این صادرکننده است که در صورت ایجاد مشکل، باید طرح دعوای مالی کند و هزینه دادرسی را بپردازد».

تعلل بانک مرکزی در اجرای قانون چک

هادی سلیم زاده، راجع به تعلل بانک مرکزی در اجرای این قانون نیز گفت: « در سه ماه گذشته، بانک مرکزی به عنوان اصلی‌ترین نهاد پیشبرندة قانون چک در اجرای این قانون، تعلل کرده‎است».

محمدرضا دیانی، مدیرعامل هلدینگ انتخاب نیز با ابراز امیدواری از تغییر در شرایط چک گفت: «در حال حاضر بخش زیادی از جامعه ما درگیر چک هستند. من فکر می‎کنم مسئله چک اگر یک، قانون محکمی پیدا کند، کمک خواهد کرد تا افرادی که جنس می‎فروشند و چک می‎گیرند، مطمئن باشند که پولشان را دریافت خواهند کرد».

وی درباره زیرساخت پیاده‌سازی این قانون افزود: «باتوجه به سیستم‎های یکپارچه‎ای که امروز در بانک مرکزی وجود دارد پیاده‌سازی این قانون کاملا ممکن است».

علیرضا نبی کارآفرین حوزه مواد غذایی نیز با اشاره به مشکل اجرای قوانین در کشور، گفت: «ما مشکلاتمان در قوانین نیست، بلکه مشکل ما در اجرای قوانین ‎است».

برنامه «پایش» کاری از گروه اقتصاد شبکه یک سیماست که با هدف توسعه تولید ملی یک‌شنبه‌ها از شبکه یک سیما پخش می‌شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: