۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۴
عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

کمیسیون انرژی برای توقف فروش تک محموله‌ای نفت در سازوکارهای موازی با بورس اقدام میکند

علی بختیار گفت: فروش نفت به صورت تک محموله‌ای در سازوکار غیر بورس، به طور حتم در فروش نفت از طریق بورس اخلال رخ می دهد و لازم است که ما حتما فروش تک محموله‌ای در امور بین‏الملل شرکت ملی نفت را متوقف کنیم

علی بختیار، عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین، با اشاره به ضرورت تداوم عرضه نفت در بورس تا شکل‌گیری بازار ایجاد شده گفت: عرضه نفت یک اتفاق جدید است و هنوز فعالان اقتصادی مزیت‌های آن را شناسایی نکرده‌اند. از سویی بحث تسویه ارزی و ریالی آن هم به دلیل وجود تحریم‌ها سخت است وزیرساخت‌هایی برای پیاده‌سازی لازم دارد که با رفع مشکلات این حوزه در عرضه‌های بعدی معاملات به نحو بهتری صورت میگیرد.

وی در ادامه اظهار داشت: در همین راستا لازم است شرکت ملی نفت هم اعلام کند که کلیه‌ی معامله نفت به صورت تک محموله‌ای فقط از طریق بورس خواهد بود. در این مسیر می توان مشوق هایی هم گذاشت. نتیجه این روند، ایجاد بورس پایدار است.

نماینده مردم گلپایگان درباره تاثیر اتاق تاریکی که گفته می شود ساختار موازی بورس نفت در شرایط کنونی است اظهار داشت: این روش در سال های گذشته هم جریان داشته که توسط هیات مدیره شرکت ملی برای فروش نفت تصویب شده بود. بسیاری از کشورهای همسایه از جمله عربستان هم از این روش استفاده می کنند. البته این مدل نه مزایده است، نه بورس و نه رقابتی اما با احاطه کارشناسان بازار منطقه و با رعایت شرایط بین‏المللی این معامله صورت می‏گیرد. نحوه معامله به صورت مذاکره‏ای و بر مبنای چانه‌زنی است.

بختیار همچنین با اشاره به مزیت سازوکار شفاف و رقابتی بورس در تامین حداکثر منافع ملی تاکید کرد: اما در سازوکار بورس نفت همه چیز شفاف و روشن است. قیمت پایه در آن، پایین است و همه فعالین اقتصادی می توانند به آن دسترسی داشته باشند و بر اساس آن رقابت کنند

عضو کمیسیون انرژی درباره احتمال ایجاد اخلال در بورس نفت به دلیل غیرشفاف بودن سازوکار موازی با آن گفت: فروش نفت به صورت تک محموله‌ای در سازوکار غیر بورس، به طور حتم در فروش نفت از طریق بورس اخلال رخ می دهد و لازم است که ما حتما فروش تک محموله‌ای در امور بین‏الملل شرکت ملی نفت را متوقف کنیم و تک محموله‌ها را از طریق بورس به فروش برسانیم.

وی در مورد پیگیری مجلس برای ایجاد محدودیت در سازوکار موازی با بورس نفت تصریح کرد: پیگیری این مساله بر عهده مجلس است و ما در کمیسیون انرژی آن را دنبال می‌کنیم. یکی از موضوعات در این راستا همان بحث توقف فروش تک محموله‌ای در سایر سازوکارهای موازی بورس است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: