۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۳
نماینده شرکت ملی نفت ایران برای عرضه نفت خام در بورس انرژی در گفتگو با عیارآنلاین:

وزارت نفت بنا دارد عرضه نفت در بورس ادامه داشته باشد/ با تداوم عرضه نفت قطعا شرایط بهتری را تجربه خواهیم کرد

امیرحسین تبیانیان گفت: مهمترین موضوع این است که ما به بازار این اطمینان را بدهیم که نفت در زمان‌های مشخصی در بورس وجود دارد. با توجه به اینکه دنبال ایجاد شرایط ویژه‏تری برای استقبال خریداران بودیم، وقفه ۲ ماهه‌ای رخ داد تا مجوزهای لازم اخذ شود. این وقفه به ما ضربه زد ولی با تداوم عرضه، قطعا شرایط بهتری تجربه خواهیم کرد.

امیرحسین تبیانیان، نماینده شرکت ملی نفت ایران برای عرضه نفت خام در بورس انرژی در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین، با اشاره به عدم شکست یا موفقیت راهکار عرضه نفت در بورس گفت: از نظر شرکت ملی نفت اینکه پس از عرضه یک میلیونی اول بهمن ماه، مجدد در ۱۵ بهمن مجددا عرضه انجام شد، فارغ از اینکه معامله­ای صورت گرفت یا خیر یک موفقیت است. میزان استقبال از بورس نفت در زمره وظایف ما نیست و لذا نمی توانیم آن را موفقیت یا شکست خودمان تلقی کنیم. ما موفقیت‌مان را در این می دانیم که به تناسب نیاز بازار در شرایط کنونی، نفت عرضه شود و این روند مستمر و منظم باشد.

وی ادامه داد: بنابراین میزان معاملات ملاک سنجش موفقیت ما نیست با این حال از این موضوع غافل نیستیم که به تناسب شرایط و نیاز بازار وضعیت‏مان را بهبود بدهیم و با توجه به اطلاعیه عرضه‌هایی که تاکنون منتشر شده است، می توانیم گواهی بدهیم بهبود مستمر در دستور کار بوده است.

نماینده شرکت می نفت در بورس در مورد علت عدم استقبال از عرضه سوم و چهارم اظهار داشت: مهمترین موضوع این است که ما به بازار این اطمینان را بدهیم که نفت در زمان‌های مشخصی در بورس وجود دارد. عرضه‌های اول و دوم مربوط به آبان بود و با توجه به اینکه دنبال ایجاد شرایط ویژه‏تری برای استقبال خریداران بودیم، وقفه ۲ ماهه­ای رخ داد تا مجوزهای لازم اخذ شود. این وقفه به ما ضربه زد ولی با تداوم عرضه، قطعا شرایط بهتری را در عرضه‌های بعدی تجربه خواهیم کرد.

تبیانیان در خصوص مزیت خرید نفت از بورس به رغم وجود سازوکارهای موازی با آن بیان کرد: مهمترین مزیت این است که خریداران نگران تسویه ارزی نخواهند بود. ما با توجه به محدودیت‏های ارزی که داریم تسویه ریالی را در دستور کار قرار داده­ایم و از این رو خریداران به تناسب وضعیتی که دارند می‏توانند از تسویه ریالی و سایر تسویه‏ها استفاده کنند. براین اساس امکان تسویه نقدی و اعتباری فراهم شده است.

وی تصریح کرد: همچنین به لحاظ قیمتی هم، قیمت پایه ما میانگین ۱۰ تا قیمت بی‌ویو منهای اختلاف قیمتی برای مقصد مدیترانه است که  درواقع پایین‏ترین قیمت محسوب می شود. این قیمت پایه می‏شود یعنی بر مبنای این قیمت خریدارها می‏توانند سفارش‏گذاری کنند. در نتیجه به لحاظ قیمتی ما شرایط خوبی داریم. محصولاتمان هم در حال متنوع شدن هستند. براین اساس فکر می‏کنم شرایط برای فعالینی که قصد و توانمندی حضور در این عرصه را داشته باشند فراهم است. البته همچنان درصدد بهبود شرایط هستیم تا محدودیت ها به حداقل برسد.

تبیانیان افزود: وزارت نفت به عنوان متولی عرضه بنا دارد تا این کار ادامه داشته باشد. این مساله در سطح مقام عالی وزارت هم مطرح است تا بورس نفت محدود به شرایط تحریمی نباشد. در واقع برنامه ما برای عرضه، کوتاه مدت نیست.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: