۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۱
در پنل تخصصی با موضوع "انحصارشکنی در تجارت نفت" مطرح شد:

وزارت نفت اقدامات لازم برای تسهیل شرایط خرید از بورس انرژی را انجام میدهد

نماینده عرضه نفت خام شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی گفت: ما هر چه زودتر اقدام به ایجاد زیرساخت‌های عرضه نفت در بورس کنیم قطعا زودتر نتیجه میگیریم و ما تلاش میکنیم که اطلاعیه عرضه منظم‌تر منتشر شود. خیلی از خریداران اطلاعیه عرضه را به زبان‌های دیگر از ما خواستند و ما اطلاعیه را به زبان انگلیسی نیز منتشر کردیم.

به گزارش عیارآنلاین، هفته گذشته پنل تخصصی با موضوع “انحصارشکنی در تجارت نفت” در دومین کنفرانس حکمرانی و سیاست گذاری عمومی که در سالن همایش های بین المللی صداوسیما برگزار شد. مهمانان این نشست آقای امیرحسین تبیانیان نماینده عرضه نفت خام شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی، آقای محمد اسکندری کارشناس بازار سرمایه و آقای علی بختیار، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بودند که در ادامه گزارشی کوتاه از مباحث این نشست ارائه می‌شود.

 

تبیانیان: دریافت مجوز خرید ریالی نفت در بورس فضا را برای بخش خصوصی تسهیل کرده است

امیرحسین تبیانیان، نماینده عرضه نفت خام شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی درباره الزام قانونی به عرضه نفت در بورس گفت: پیگیری وزارت نفت برای عرضه نفت در بورس بیشتر از اینکه اختیاری باشد به خاطر اجرای قانون است زیرا برای عرضه نفت در بورس الزام قانونی وجود دارد. ما به لحاظ تحریمی شرایط سختی داریم. البته باید گفت که همه‌ی محدودیت‌هایی که برای فروش نفت توسط امور بین‌الملل شرکت ملی نفت وجود دارد برای فروش نفت توسط خریداران بورس انرژی نیز وجود دارد؛ پس نباید از این راهکار انتظار معجزه یک شبه را داشته باشیم.

وی همچنین گفت: به هر صورت جدای از میزان تاثیرگذاری فعلی این راهکار در دور زدن تحریم‌های نفتی ما الان هر چه زودتر اقدام به ایجاد زیرساخت کنیم قطعا زودتر نتیجه میگیریم و ما تلاش میکنیم که اطلاعیه عرضه منظم‌تر منتشر شود. خیلی از خریداران اطلاعیه عرضه را به زبان‌های دیگر از ما خواستند و ما اطلاعیه را به زبان انگلیسی نیز منتشر کردیم.

تبیانیان در ادامه اظهار داشت: قطعا این راهکار قابلیت بهبود را دارد. با توجه به فیدبک‌هایی که از بازار و خریداران دریافت کردیم سعی میکنیم با انجام اقداماتی با کمترین هزینه و در چارچوب اختیارات و با بیشترین تاثیرگذاری بخش خصوصی فعال را به این حوزه جذب کنیم. امکان تسویه ریالی در فرایند خرید نفت در بورس شاید سخت‌ترین مجوزی بود که وزارت نفت برای تسهیل این جریان دریافت کرد فلذا میبینید که وزارت نفت اقدامات لازم را انجام داده است و این پیگیری‌ها ادامه دارد.

نماینده عرضه نفت خام شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی افزود: قطعا خروجی عرضه نفت در بورس در بلند مدت این است که شرکت‌های و تجاری ایجاد خواهیم کرد که همانند فرآورده‌ها بتوانند در بازار نفت نیز وارد شده و به تجارت بپردازند و جایگاه ایران در بازارهای نفت جهانی را ارتقا بدهند.

 

بختیار: باید نفت خام کشور را به صورت بلندمدت در بورس انرژی عرضه کنیم

علی بختیار، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت وجود اراده در وزارت نفت برای حصول اهداف عرضه نفت در بورس گفت: اگر نفت خودش را رقیب بورس بداند و رقابت کند که ببنیم کدام میتوانیم بیشتر بفروشیم قطعا بورس نمیتواند با وزارت نفت در این زمینه رقابت کند و با اخلال مواجه میشود.

وی در ادامه اظهار داشت: باید این اراده از سوی حوزه کارشناسی تا حوزه مدیریتی وزارت نفت همراه اجرای این راهکار ضدتحریمی شود. متاسفانه در حوزه کارشناسی وزارت نفت تنها یک تفکر وجود دارد و ان اینکه به صورت انحصاری نفت بفروشیم که هم انحصار حفظ بشود و هم بازار بهم نریزد. به همین دلیل شرایط ریجیستریشن ایجاد شده که نفت را تنها به کسانی میفروشیم که پالایشگاه داشته باشند. در حالی که میتوان با رعایت ملاحظاتی از روش‌های نوین برای تجارت نفت استفاده کرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه خاطر نشان کرد: ما علاوه بر اینکه نفت را به صورت تک محموله‌ای در بورس عرضه میکنیم باید به این سمت برویم که نفت را به صورت دوره‌ای و بلندمدت عرضه کنیم. ایجاد یک بستر مناسب در بورس برای اینکه قراردادهای دوره‌ای در بورس منعقد شود از جمله اقدامات مهم برای اثرگذاری بیشتر این روش در فروش نفت کشور است.

 

اسکندری: عرضه مستمر نفت در بورس باعث توانمندسازی تجار فعلی نفت خواهد شد

محمد اسکندری، کارشناس بازار سرمایه با اشاره به ضرورت مطالبه فضای رسانه‌ای و دانشجویی گفت: به نظر من مطالبه‌ی رسانه‌ها و جریان‌های دانشجویی کلیدی‌ترین موضوع است زیرا مانع ناکارآمدی متولیان امر میشود. پس بنابراین عرضه نفت در بورس میتواند در شرایط تحریمی و غیرتحریمی به ما کمک کند و با ایجاد مزیت اقتصادی تجار نفتی داخلی را برای فروش نفت از مسیرهای متنوع توانمند سازد. اگر این اتفاق افتاد و با استفاده از ظرفیت‌های داخلی مانع اثرگذاری تحریم‌ها شویم دیگر فازهای بعدی تحریم‌ها اجرا نمی‌شود زیرا دیگر اثرگذار نخواهد بود.

وی با اشاره به ضرورت عرضه مداوم نفت در بورس گفت: عرضه مستمر نفت در بورس هم باعث توانمندسازی تجار فعلی نفت خواهد شد و هم زمینه رویش سایر تجار را فراهم خواهد کرد. عرضه باید مستمر باشد و نظارت‌های کافی توسط مجلس و سایر نهادهای قانون‌گذار انجام شود. باید الزامات قانونی کافی وجود داشته باشد. در بورس کالا هرجا الزام قانونی نبود مشکل داشتیم.

اسکندری همچنین اظهار داشت: اگر اراده وزارت نفت اثبات ناکارآمدی این روش باشد قطعا به جایی نمیرسیم. اما همانطور که قبلا هم گفتم ظاهرا این بار اراده کافی وجود دارد و با مطالعه اطلاعیه عرضه و مشاهده ریزه‌کاری‌های موجود این موضوع واضح میشود. شفافیت فرآیند خرید و فروش یک مزیت این سازوکار است و گمنامی نام خریداران تا حد قابل قبولی رعایت شده است.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: بخشی از فروش نفت حتی در شرایط غیرتحریمی باید به صورت ریالی باشد. الان دولت درامدش به دلار است و برای همین هر چه قیمت ارز بالاتر برود به نفعش است و دغدغه‌ای برای پایین آوردن قیمت ارز نداردو بیایید احترام به پول ملی را از همینجا شروع کنیم و نفت را به صورت ریالی بفروشیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: