۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۵
کارشناس حوزه نفت و گاز در گفتگو با عیارآنلاین:

عرضه نفت در بورس تداوم داشته باشد تا مشتریان داخلی و خارجی زیرساخت‌های خود را ایجاد کنند

محمدصادق کریمی گفت: به دلیل نو بودن این سازوکار، باید به طور مستمر، منظم و پیوسته عرضه ادامه یابد. نوسانات قیمتی و عدم استقبال‌ها نباید باعث شود که این روند متوقف گردد. تداوم عرضه این پیغام را به بازار مخابره می کند که ارادۀ شرکت ملی نفت بر این ثبات عرضه است لذا این مساله ارزش سرمایه گذاری بخش خصوصی را دارد.

محمدصادق کریمی، کارشناس حوزه نفت و گاز در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین، با اشاره به زمان‌بر بودن فرآیند عرضه نفت در بورس گفت: عرضۀ نفت خام در بورس یک راهبرد کاملا نوین محسوب می شود که بازار جدیدی ایجاد کرده است. زمان زیادی لازم است تا این بازارسازی شکل بگیرد و عملا به حالت پایدار برسد تا بتوان قضاوت کرد آیا این راهبرد موفقیت آمیز بوده یا خیر.  بنابراین من نمی‏توانم بگویم با یک بار یا دوبار عدم استقبال این روش شکست خورده و یا با یک بار فروش، موفق بوده است و هنوز برای قضاوت خیلی زود است.

وی ادامه داد: این راهکار در مقام طراحی خوب است اما در مرحله اجرا ایرادات و مشکلاتی پیشرو دارد. مدل‏های تسویه، بارگیری و ثبت شرکت‏ها از جمله مسائلی هستند که می تواند روند اجرا را با معضل روبرو سازد که البته قابل حل هستند. ولی باید این مسیر طی شود تا اشکالات به تدریج مشخص شود. در حال حاضر ما برخی اشکالات اجرایی را می دانیم که باید مرتفع سازیم.

کریمی همچنین اظهار داشت: قطعا هرچه جلوتر برویم مشکلات دیگری پدید می‌آید. نکته مهم آنکه تمام این مسائل حل شدنی هستند و باید به سمتی حرکت کنیم که آنها رفع و رجوع شوند. لذا پس از گذشت ۳ الی ۴ سال از عرضه اول و همزمان رفع ایرادات، می توان قضاوت کرد که این راهکار موفقیت آمیز بوده یا خیر.

این کارشناس حوزه نفت و گاز در خصوص علت عدم استقبال خریداران در عرضه سوم و چهارم نفت اظهار داشت: نکته اصلی در ایرادات اجرایی کار و عدم آشنایی خریداران احتمالی و فعالین بازار با این سازوکار است. این مساله مانع مهمی به شمار میرود. ما برای اولین بار است به این سبک و سیاق داریم نفت را عرضه می‏کنیم و خیلی زمان خواهد برد تا مشتری‏های داخلی و خارجی با موضوع آشنا بشوند و بتوانند در این سازوکار عمل کنند.

وی در ادامه افزود: بنابراین یکی از گلوگاه‏ها این است که اطلاع رسانی عمومی و آشناسازی مناسبی صورت گیرد. راه حل هم استفاده شرکت ملی نفت و بورس از ظرفیت هایی مانند صداوسیما و سفارت‌خانه‌ها برای امر اطلاع رسانی است.

کریمی در مورد تاثیر تداوم عرضه بر ثبات بازار و جذب سرمایه های داخلی و خارجی گفت: به دلیل نو بودن این سازوکار، باید به طور مستمر، منظم و پیوسته عرضه ادامه یابد. نوسانات قیمتی و عدم استقبال ها نباید باعث شود که این روند متوقف گردد. تداوم عرضه باعث خواهد شد بازار با این مکانسیم آشنا شود و فعالین اقتصادی متوجه شوند که چگونه می توان وارد آن شد، خرید و تسویه کرد.

این کارشناس حوزه نفت و گاز در پایان گفت: این تداوم این پیغام را به بازار مخابره می کند که ارادۀ شرکت ملی نفت بر این ثبات عرضه است لذا این مساله ارزش سرمایه گذاری بخش خصوصی را دارد. عرضه نفت در بورس باید استمرار داشته باشد تا مشتریان داخلی و خارجی زیرساخت‌های خود را ایجاد کنند.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: