۱۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۰

مبارزه پنهان با بورس نفت/ اینبار بازی با کلمه‌ی شفافیت

وزارت نفت از لحاظ قانونی موظف به تداوم عرضه در بورس است از طرفی اظهارات بیژن زنگنه در مورد ناکارامدی بستر شفاف بورس برا ی فروش نفت در زمان تحریم ،نشان از ناامیدی این وزارتخانه براثرگذاری این راهکار دارد.

بیش از پنج ماه است که عرضه نفت در بورس ،افتان و خیزان به راه خود ادامه می دهد . از یک شروع  خوب و  غیر منتظره در عرضه های اول و دوم ، تا ثبت عبارت بدون معامله برای نوبت های  سوم و چهارم ،انجام معامله ای کوچک درمرحله بعد و در نهایت عرضه ی بدون فروش هفته ی گذشته،همه و همه نشان از وجود خریدارو در عین حال  ضعف زیر ساختهای مالی   و حاشیه هایی  از این بازار دارد.  فواصل زیاد عرضه در نوبت های اولیه به بهانه ی تصویب مجدد قانون، راه اندازی راهکار موازی مذاکرات مستقیم توسط وزارت نفت با جذابیت تخفیف بیشتر ، ایجاد ترس برای مشتریان  این بازار نوپا در نشست های رسانه ای آقای وزیر،حاشیه هایی پررنگ تر ازمتن در عرضه های سال ۹۷ بوده اند.اما باوجود شرایط تحریمی حاضر و مشکل فرو ش نفت ، انتظار بروز رفتارهای مسیولانه و توقع همکاری بیشتر از وزارت خانه ی مذکور می رفت.طرح امکان لورفتن نام مشتریان نفتی بورس توسط وزیر،آن هم در شرایط تحریم میتوانست تیر خلاص به این بازار نوپا باشد. همچنین اظهارات اخیر ایشان درمورد بحث شفافیت در بورس ، جای بسی تامل است. ایشان با اشاره به وظیفه ی قانونی وزارت نفت برای عرضه نفت در بورس  تاکید کرد (بورس شفاف ترین روش برای معامله و رقابت است  و ما می خواهیم  غیر شفاف ترین کار یعنی همان دور زدن تحریم را از طریق بورس انجام دهیم که نمی شود.)

شفافیت در قیمت کجاو  شفافیت در نام مشتریان کجا ؟!! ببین تفاوت ره از کجاست تا به کجا

در پاسخ  به ایشان باید گفت آنچه از شفافیت در بورس نامبرده میشود مربوط به کشف قیمت در آن است که خود، شرط لازم برای  جلوگیری از رانت و فساد است. از طرفی  اسامی خریداران غیر شفاف است که تحریم نشوند. نکته ی جالب توجه این است که در این شش بار عرضه، خود مشتریان بابحث شفافیت در بورس و در عین حال فاش نشدن نام خریداران مشکلی نداشته اند و علی رغم استفاده از تکنیک های  جنگ روانی وزیر ، برای ایجاد حس بی اعتمادی در مشتریان ،  از این حیث به بورس انتقادی نداشته اند.در واقع با سازو کار حاضر، ابعاد لازم در بورس ،شفاف و ابعاد غیر ضروری غیر شفاف است که منطبق بر شرایط تحریم طراحی شده است. اما اگر این نوع عرضه نفت  در بستر بورس نامناسب است چه باید کرد؟

 راهکار جایگزین وزارت نفت برای فروش مناسب در زمان تحریم چیست؟

اگر پاسخ ،استفاده از اتاق مذاکرات مستقیم با تخفیف بیشتر است که باید گفت  این روش به شدت رانت و فساد ایجاد می کند.  ازطرفی در دوره تحریم قبلی که از همین سیستم استفاده شد طرف خریدار تحریم هم شد. یعنی  این روش غیر شفاف  نه تنها جوابگو نبوده و منجربه شکل گیری نماد رانت و فساد ،یعنی شخص  بابک زنجانی  شد ، بلکه  خود زنجانی  از طرف آمریکاتحریم هم شد.  با توجه به ادامه ی اظهارات  وزیر در افتتاحیه ی فازهای جدید پارس جنوبی که(بابک زنجانی نباید فراموش شود) باید گفت که متاسفانه راهکار فوق نتیجه ای جز تولد دوباره ی این افراد ندارد.

بنظر می رسد در شرایط حساس کنونی کشور فرصتی برای حدس و خطا ،آن هم به قیمت به تاراج گذاشتن منافع ملی وجود ندارد. وزارت نفت هم به جای  اینکه چوب لای چرخ بور س بگذارد بهتر است بر این راهکار ضد تحریمی تمرکز کند وبا تمام قوا به میدان بیاید.تقویت زیر ساخت های مالی بورس،  تداوم در عرضه و تلاش برای جذب مشتری راهکارهایی هست که هر چه زودتر مسیر ناهموار عرضه نفت در بورس را به یک شاهراه فراخ و قدرتمند برای اهداف استراتژیک بور س نفت تبدیل میکند.

 

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: