۲۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۱
سخنگوی قوه قضاییه در گفتگو به عیارآنلاین:

وکلا در کشور باید در دسترس مردم باشند/آزمون‌های بیشتری برای جذب وکیل باید گرفته شود/برخی وکلا سرمردم منت می‌گذارند

سخنگوی قوه قضاییه پیرامون رفتار ناشایست برخی وکلا گفت: در حال حاظر بخشی از افرادی که شرایط لازم برای وکیل شدن رادارند از ورود به حرفه وکالت، محروم هستند و عده‌‌ی دیگری هستند که به دلیل شلوغی سرشان، پرونده‌ها را قبول نمی­‌کنند و پول زیادی نیز می­‌گیرند و سر موکل هم منت می­‌گذارند.

به گزارش عیارآنلاین، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه­‌‌ای معاون اول قوه قضائیه پیرامون تعداد وکیل در کشور در گفتگو با عیارآنلاین گفت: اکنون ما وکلایی در کشور داریم که در سال  پرونده‌ی کمی به آن‌ها ارجاع می‌­شود. در مقابل نیز افرادی هستند که پرونده‌‏های متعدد با پول‌‏های بسیار کلان به آن‌ها ارجاع می‌‏شود. ما باید ترتیبی دهیم که به‌اندازه‌ای وکیل وجود داشته باشد تا مردم به‌سادگی به هر وکیل مراجعه کنند.

آزمون وکالت بیشتری باید برگزار شود

اژه‌ای افزود: علاوه بر اینکه گروهی در آزمون وکالت شرکت می‌کنند و طبق مراحل قانونی گزینش می­‌شوند و درنهایت پروانه وکالت می‌­گیرند؛ گروهی دیگری که عمدتا قضات دادگستری هم هستند، بدون آزمون وارد این شغل می‌­شوند. این قاضی‌ها یا بازنشسته شده­­­‌اند یا بازخرید و یا بعضاً از کار قضاوت استعفا داده­‌اند. در این زمینه باید کاری کنیم برای افراد با جایگاه‌‌های مختلف رانتی ایجاد نشود. من در حال پیگیری این موضوع هستم و ممکن است همکارانم در این خصوص بنده راکمی نقد کنند.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: به اعتقاد من باید قانون اصلاح شود تا از ورود افراد بدون آزمون به کار وکالت جلوگیری شود  و من این مسئله را دنبال ­خواهم کرد. همچنین معتقدم باید آزمون‌‏های بیشتری هم برگزار کنیم.

با کسب شرایط علمی؛ هر حقوق خوانده‌ای می‌تواند وکیل شود

وی به رفتار ناشایست برخی از وکلا اشاره کرد و گفت: البته بر این باورم که از همه افراد حقوق‏ خوانده‌ای که متقاضی ورود به حرفه وکالت هستند باید آزمون بگیریم و به کسانی که شرایطش رادارند پروانه وکالت بدهیم. در این صورت اگر کار و پرونده‌ای بود به آن‌ها مراجعه می‌­شود، اگر هم نبود هیچ مشکلی به وجود نمی‌آید.

برخی وکلا بر مردم منت می گذارند

اژه‌ای ادامه داد: در حال حاظر بخشی از افرادی که شرایط لازم برای وکیل شدن رادارند از ورود به حرفه وکالت، محروم هستند و عده‌‌ی دیگری هستند که به دلیل شلوغی سرشان، پرونده‌ها را قبول نمی­‌کنند و پول زیادی نیز می­‌گیرند و سر موکل هم منت می­‌گذارند.

تجدید نظر در قانون وکالت

سخنگوی قوه قضائیه تأکید کرد: پس باید در این خصوص تجدیدنظری داشته باشیم اما تا الآن توفیق زیادی در این خصوص نداشتیم بنده شخصاً به‌شدت دنبال تغییر قانون هستم. در این راستا نیز اگر اصحاب رسانه، مردم و حقوق‏دان‏‌ها نیز کمک کرده و مجلس و دولت هم یاری دهند. بنده به‌شدت معتقد هستم که باید در بحث قانون و کانون وکلا بازنگری انجام شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: