عضو کمیسیون قضایی حقوقی مجلس:

معاملات غیررسمی در کشور مشکل ایجاد کرده است

آبرامیان با اشاره به مشکلاتی که معاملات غیررسمی در کشور ایجاد کرده است گفت:این معضل واقعا وجود دارد و ما مطلع هستیم و بسیاری از محافل قضایی با معاملات غیررسمی درگیر هستند.

به گزارش عیارآنلاین، ژرژیک آبرامیان عضو کمیسیون قضایی در رابطه با مشکلاتی از جمله زمینخواری که معاملات غیررسمی در کشور به وجود آورده‌اند گفت: مجلس و قانونگذاران هر آن چه که تصویب می‌کند باید بر اساس شرع و فقه اسلامی باشد. در شرع اسلام داریم که اسناد دستنویس دارای اعتبار است، مجلس نمی‌تواند قانونی را بنویسد که خلاف این موضوع باشد .این بحثی است که بیشتر باید از فقها پرسیده شود.

آبرامیان در ادامه با اشاره به سوء استفاده کلاهبرداران از این معاملات گفت: این را هم باید در نظر گرفت که در هر زمینه‌ای افراد با سوء استفاده از حفره‌های قانونی بهره‌‌های غیر معمول می‌برند.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون اصلاح قانون قدیمی ثبت گفت: تا زمانی که این قولنامه‌ها و معاملات دست نویس‌ حتی به صورت لفظی معتبر است، نمی‌توان قانون ثبت را اصلاح کرد. باید راه حلی پیدا کنیم تا در این زمینه مشکلات را حل کنیم.

آبرامیان ادامه داد: اگر بتوانیم بحث الکترونیکی کردن تمام معاملات را مد نظر قرار دهیم خود به خود می‌شود قولنامه‌ها را در یک مرکزی مثل بنگاه‌های خرید و فروش ثبت نمود که با یک مراجعه ساده مشخص شود. اما این معضل واقعا وجود دارد و ما مطلع هستیم و بسیاری از پرونده‌های سیستم قضایی ما با معاملات غیررسمی درگیر هستند.

عضو کمیسیون قضایی در انتها افزود: بنابراین راه حل این نیست که ما فقط اسناد رسمی را بخواهیم معتبر بشناسیم باید راهکارهای دیگری بر اساس فقه و شرع در نظر گرفته شود

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: