۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۰
در پنل تخصصی با موضوع «انحصارشکنی در تجارت نفت» مطرح شد:

نفت خام ایران به صورت مستمر و منظم در بورس انرژی عرضه خواهد شد

کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه انرژی معتقدند که تداوم موفقیت عرضه نفت در بورس نیازمند الزاماتی است. در این راستا روز شنبه پنل تخصصی با موضوع «انحصارشکنی در تجارت نفت» در دومین کنفرانس حکمرانی و سیاست گذاری عمومی که در سالن همایش های بین المللی صداوسیما برگزار شد.

به گزارش عیارآنلاین، روز شنبه پنل تخصصی با موضوع «انحصارشکنی در تجارت نفت» در دومین کنفرانس حکمرانی و سیاست گذاری عمومی که در سالن همایش های بین المللی صداوسیما برگزار شد. مهمانان این نشست آقای امیرحسین تبیانیان نماینده عرضه نفت خام شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی، آقای محمد اسکندری کارشناس بازار سرمایه و آقای علی بختیار، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بودند که در ادامه گزارشی کوتاه از مباحث این نشست ارائه می‌شود. گزارش کامل این نشست طی روزهای آینده منتشر خواهد شد.

 

تبیانیان: عرضه نفت در بورس جایگاه ایران را در بازارهای جهانی ارتقا می‌دهد

امیرحسین تبیانیان، نماینده شرکت ملی نفت ایران برای عرضه نفت خام و محصولات قابل عرضه در بورس انرژی، با اشاره به فواید عرضه نفت در بورس گفت: قطعاً خروجی عرضه نفت در بورس در بلند مدت این است که شرایطی ایجاد خواهیم کرد که شرکت‌های تجاری، همانند فرآورده‌ها بتوانند در بازار نفت نیز وارد شده و به تجارت بپردازند و جایگاه ایران در بازارهای نفت جهانی را ارتقا بدهند. بخش خصوصی در آینده بازوهایی خواهند بود که بتوانند در خدمت کشور بوده و به ان کمک کنند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: در این سازوکار شرکت ملی نفت در تلاش است تا به صورت منظم عرضه داشته باشیم و همچنین بتوانیم این محصولات را متنوع‌تر کنیم. تجربه ثابت کرده که در تنگناها ما می‌توانیم تصمیمات خوبی بگیریم و بهترین تصمیم عرضه منظم و مستمر نفت در بورس است. ما به دلیل محدودیت‌های ارزی که داشتیم امکان خرید ریالی نفت در بورس را مهیا کردیم. ولی اگر محدودیت ارزی نداشته باشیم دلیلی برای فروش ریالی وجود ندارد.

تبیانیان همچنین اظهار داشت: اما در این شرایط میخواهیم دغدغه‌های دیگر خریداران را کم کنیم تا آن‌ها روی فروش نفت متمرکز شوند و در مسائل بانکی کار گره نخورد.  قطعاً با توجه به شرایط بازار، شرایط خرید نفت در بورس نیز به روزرسانی می‌شود و این مکانیزم وجود دارد که شرایط خرید نفت در بورس انعطاف‌پذیر باشد.

نماینده شرکت ملی نفت گفت: در بحث تقاضا به نظر می‌رسد فعلاً فعالان حوزه نفت به این عرصه آشنا نیستند و نیاز به زمان دارند تا زیرساخت‌های لازم را مهیا کنند. متأسفانه ما برخی انتظارات را از سازمان بورس انرژی داریم که برآورده نمی‌شود. به هر حال با عرضه نفت در بورس انرژی یک بازار بزرگی در بورس ایجاد شده که لازم است سازمان بورس انرژی نیز با توجه به مزیت ایجاد شده اقدامات و همکاری‌های لازم را انجام دهد.

وی افزود: یعنی همانطور که شرکت نفت می‌رود و مجوزهای لازم برای عرضه نفت در بورس و تسهیل شرایط را اخذ می‌کند سازمان بورس انرژی نیز این اقدامات را انجام دهد. البته تا الآن همکاری‌ها خوب بوده ولی ما انتظاراتمان از بورس انرژی بیشتر از این است. در این سازوکار تا حد ممکن خریداران امنیت دارند و تنها معیار احراز صلاحیت همان پرداخت ۶ درصد از بهای محموله به صورت پیش پرداخت است که البته قبل از تحویل و بارگیری محموله همه ضمانت‌نامه های ضروری را باید تحویل دهند.

 

بختیار: باید بستر لازم برای انعقاد قراردادهای دوره‌ای نفت در بورس فراهم شود

علی بختیار، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت ایجاد زیرساخت برای عرضه دوره‌ای نفت در بورس گفت: ما علاوه بر اینکه نفت را به صورت تک محموله‌ای در بورس عرضه می‌کنیم باید به این سمت برویم که نفت را به صورت دوره‌ای و بلندمدت عرضه کنیم. ایجاد یک بستر مناسب در بورس برای اینکه قراردادهای دوره‌ای در بورس منعقد شود از جمله اقدامات مهم برای اثرگذاری بیشتر این روش در فروش نفت کشور است.

وی همچنین خاطر نشان کرد: در مجلس و به خصوص کمیسیون انرژی باید موضوع عرضه نفت در بورس را به صورت جدی تری پیگیری کنیم و پایش دقیق‌تری نسبت به تحولات ان داشته باشیم. مجلس و کمیسیون انرژی پای عرضه نفت در بورس ایستاده است. اگر کمیسیون انرژی، سازمان بورس انرژی و وزارت نفت دست به دست هم دهند می‌شود این راهکار ضدتحریمی را به روش موفق‌تری اجرا کرد و اینکه فکر کنید در شرایط تحریم این کار شدنی نیست یک اشتباه است.

بختیار در ادامه اظهار داشت: در رابطه با فروش ارزی نفت کشور که واقعا یکی از معضلات کنونی است در سال‌های گذشته بحثی در اوپک مطرح شد که بتوانیم یک ارز خاص برای خرید و فروش نفت ایجاد کنیم. ما میتوانیم از ظرفیت موجود در اوپک استفاده کرده و خود دست به کار شویم و یک ارز جدید معرفی کنیم.

 

اسکندری: باید فرآیند خرید نفت از بورس نسبت به سایر روش‌ها مزیت بیشتری داشته باشد

محمد اسکندری، کارشناس بازار سرمایه با اشاره به ضرورت بازار ثانویه خرید نفت در بورس انرژی گفت: در فرآیند عرضه نفت در بورس کارمزد دو طرف را خریدار می‌دهد که این موضوع ممکن است محل اختلاف شود. اصلاً دولت چرا باید به بورس کارمزد بدهد این موضوع اصلا معنی ندارد. ما باید بازار ثانویه در بورس انرژی ایجاد کنیم. بازار بورس بازار معاملات اسپات و تک محموله‌ای نیست.

وی در ادامه گفت: اینکه بازار سرمایه محور و اتکا فروش یک کالا شود نیازمند این است که این کالا در بازار فیوچر کشف قیمت شود. ما باید بازار فیوچر و سلف را در بورس انرژی برای خرید و فروش نفت راه بیندازیم و با اوراق سلف نفتی خرید و فروش و کشف قیمت کنیم. نگاه فیوچر داشتن به بازار نفت ایجاد شده در بورس انرژی بسیار حائز اهمیت است.

اسکندری همچنین اظهار داشت: نکته‌ی دیگر درباره دوگانگی بورس و غیر بورس است. تجربه ثابت کرده هر معامله‌ی فیزیکی که در بورس شکست خورده به این دلیل بوده که مزیت در بازار غیر بورسی بیشتر از بورس بوده است فلذا خریداران به سمت غیر بورس سوق داده شدند. باید فرایند خرید نفت از بورس نسبت به سایر روش‌ها مزیت بیشتری داشته باشد. اگر در بورس قیمت را پایین تر انتخاب کنیم رقابت شکل میگیرد و قیمت بالا میرود ولی اگر در سازوکارهای غیر بورس قیمت پایین‌تر باشد رقابتی شکل نمیگیرد و به همان قیمت پایین به فروش می‌رسد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بخشی از فروش نفت حتی در شرایط غیرتحریمی باید به صورت ریالی باشد. الآن دولت درامدش به دلار است و برای همین هر چه قیمت ارز بالاتر برود به نفعش است و دغدغه‌ای برای پایین آوردن قیمت ارز ندارد. بیایید احترام به پول ملی را از همینجا شروع کنیم و نفت را به صورت ریالی بفروشیم.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: