متخصص زنان و زایمان:

ازدواج دختران زیر ۱۸ سال منع پزشکی ندارد/ بارداری در سنین بالا خطر دارد/ ازدواج دختران در سنین پایین، عفونت‌های مقاربتی را کاهش می‌دهد

متخصص زنان و زایمان ضمن موافقت با نظر کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس در رد طرحی که هدف آن افزایش حداقل سن ازدواج دختران بود، گفت: هرچه دختران در سنین پایین ازدواج کنند، فساد جامعه کم‌تر می‌شود و جلوی عفونت‌های مقاربتی در زنان گرفته می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، پس از ارائه طرح اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی مبنی بر افزایش حداقل سن ازدواج که از سوی فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده بود، کارشناسان ومتخصصان حوزه زنان و خانواده به نقد و بررسی طرح پرداختند. طرح مذکور پس از تصویب یک فوریت آن در ۴ مهرماه ۹۷ برای بررسی تخصصی به کمیسیون حقوقی قضایی مجلس رفت و سرانجام پس از چند جلسه بررسی و عطف به نظر کارشناسان این حوزه با دلایل کارشناسی رد شد.

طاهره لباف متخصص زنان و زایمان در خصوص موضوع افزایش حداقل سن ازدواج گفت: مسئله افزایش حداقل سن ازدواج، کاملاً با مکتب اسلام و آزادی انسان‌ها منافات دارد. متاسفانه برخی در این بین لغت‌پردازی می‌کنند و با عبارات خاصی که دفاع از حقوق انسان‌هاست این قوانین را به مردم تحمیل می‌کنند.

خانم دکتر لباف با بیان اینکه در جامعه ما به‌دلیل توسعه رسانه‌های جمعی و افزایش لجام گسیخته نرم‌افزارهای آموزش‌های جنسی، شاهد کاهش سن بلوغ جنسی و پدیده بلوغ زودرس هستیم، گفت: بلوغ زودرس اوج تمایلات جنسی را به‌دنبال دارد و برای جلوگیری از فساد در جامعه‌ای که خانواده را اصل می‌داند و فروپاشی خانواده یکی از مشکلات آن تلقی می‌شود، باید سن ازدواج کاهش پیدا کند.

وی افزود: وقتی که در جامعه‌ای انسان‌ها در سن پایین‌تری به سن بلوغ جنسی می‌رسند. اگر تمایلات آن‌ها به طور صحیح پاسخ داده نشود به انحراف کشیده می‌شوند. در این خصوص مسئله ازدواج از مسئله فرزندآوری جدا است. سن بلوغ و سن خاص تمایلات جنسی در دختران و پسران کاملا متفاوت است. این دقیقا یک نکته علمی است که بین ۳ تا ۴ سال اختلاف سنی در بلوغ دختران و پسران در مناطق مختلف وجود دارد. حتی در یک خانواده دیده می‌شود که یک فرد زودتر از بقیه به بلوغ جنسی می‌رسد.

تعیین اجباری سن ازدواج جلوگیری از حقوق انسان‌ها است

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: اگر می‌خواهیم کار مثبتی برای ازدواج جوانان انجام دهیم باید سن ازدواج را پایین بیاوریم؛ البته نه از طریق اجباری کردن سن ازدواج که این امر با حقوق واقعی زن مغایرت دارد. اصولا تعیین سن ازدواج و ایجاد حداقل و بالا و پایین بردن سن ازدواج یک اجبار است. یک نوع فشار است. یک نوع جلوگیری از حقوق انسان‌ها است. معنا ندارد در جوامعی که دیده می‌شود دختری در سن ۱۴ سالگی به بلوغ جنسی و اجتماعی رسیده است جلوی او برای ازدواج گرفته شود.

لباف افزود: در جامعه‌ای که از طریق رسانه و شبکه‌های اجتماعی آموزشهای جنسی داده می‌شود اگر دختران نتوانند به طور صحیح به تمنیات جنسی پاسخ دهند به فساد کشیده می‌شوند.

این متخصص زنان و زایمان در خصوص احتمال بیماری در ازدواج دختران زیر ۱۸ سال گفت: بنابر تحقیقات انجام شده در صورتی که یک دختر زیر ۱۸ سال با افراد مختلف تماس داشته باشد در مقایسه با دختری که با یک فرد ازدواج قانونی دارد احتمال ابتلا به بیماری در آن بیشتر است چرا که با بیش از یک نفر در ارتباط است و این نکته در بین دختران و پسران تفاوتی ندارد.

تعیین سن ازدواج دختران سبب افزایش سقط‌ جنین کشور می‌شود

کارشناس امور زنان و زایمان تصریح کرد: ذات بالا بودن سن ازدواج در جامعه‌ای که سن بلوغ پایین آمده است سبب افزایش اجبار در سقط جنین می‌شود؛ یعنی در سنین پایین نیازهایی در فرد ایجاد می‌شود که برای رفع این نیازها دختران مجبورند از طریق غیر درست اقدام کنند و این سبب حاملگی غیرقانونی و خارج از عرف می‌شود. بنابراین چون خانواده در کار نیست و ازدواج قانونی وجود ندارد، دختران مجبور می‌شوند جنین را سقط کنند و سقط یعنی یک انسان بالقوه را از بین بردن و این مغایر  با اعلامیه‌های حقوق بشر است. همچنین  این کار باعث می‌شود که بسیاری از انسان‌های بیگناه حق حیات را از دست بدهند.

بارداری دختران پیش از تکامل سیستم هیپوتالاموس، امکان علمی ندارد

دکتر لباف در خصوص نشانه‌های آمادگی دختران برای ازدواج  افزود: برای جلوگیری از تبعات برخی ازدواج‌های در سن پایین، آموزش‌های مشاوره‌ای و بهداشتی می‌تواند موثر واقع شود. البته هرگز معتقد به این نیستیم که انسان قبل از بلوغ جنسی ازدواج کند، اما در اکثر جوامع و به خصوص در ایران شاهد پایین آمدن سن بلوغ هستیم. بلوغ جنسی یعنی اینکه دختر از نظر فیزیولوژی می‌تواند روابط جنسی را داشته باشد و قاعدگی در شخص رخ می‌دهد یعنی سیستم هیپوفیز و هیپوتالاموس دارد کامل می‌شود اگرچه تکامل آن دوسال به طول می انجامد. فرضاً از سن ۱۱ سالگی متوسط بلوغ در ایران تا سن ۱۳ سالگی ممکن است طول بکشد. اما دقیقا از زمانی که سیستم بارداری دختر کامل می‌شود امکان بارداری در آن وجود دارد وگرنه تا زمانی که سیستم بارداری و فیزیولوژی دختر کامل نشود امکان بارداری فراهم نیست.

متخصص زنان و زایمان در زمینه مرگ و میر بالای مادران زیر ۱۸ سال گفت: اگر موافقان افزایش حداقل سن ازدواج به مرگ و میر مادران در سنین زیر ۱۸ سال تاکید دارند، باید این موضوع را با انجام تحقیقات اثبات کنند اما نتایج تحقیقات پزشکی خلاف این مسئله در ایران را نشان می‌دهد.

سرطان دهانه رحم در ازدواج‌ زیر ۱۸ سال در ایران موضوعیت ندارد

لباف در ادامه اظهار کرد: موافقان افزایش حداقل سن ازدواج در حالی به آمار بالای سرطان دهانه رحم در ازدواج دختران زیر ۱۸ سال استناد می‌کنند که این آمار به دختران کشورهای غربی که ارتباط خارج از اصول ازدواج دارند و در هر زمان ممکن است با چند مرد تماس داشته باشند مربوط می‌شود و این نکته در جامعه اسلامی که دختران پس از ازدواج تنها با شوهر در ارتباط هستند، محلی از اعراب ندارد.

بارداری در سنین بالا خطرات بیشتری دارد

همچنین متخصص زنان و زایمان پیرامون فواید ازدواج در سنین پایین و مشکلات بارداری در سنین بالا گفت:  هرچه دختران در سنین پایین ازدواج کنند، فساد جامعه کم‌تر می‌شود و جلوی عفونت‌های مقاربتی در زنان گرفته می‌شود. یکی از مشکلات زنان باردار در جامعه ما این است که سن خانم‌های نخست زا افزایش پیدا کرده و از سوی دیگر تعداد سزارین بیشتر شده است در نتیجه معضلات بیماری فشار خون و دیابت و مسمومیت‌های حاملگی در بین زنان باردار در سنین بالا افزایش یافته است.

در پایان لازم است ذکر شود که بسیاری از کارشناسان مسائل خانواده و ازدواج پس از طرح تعیین حداقل سن ازدواج دختران، نسبت به ضرورت نداشتن این مسئله در مقایسه با تسهیل شرایط برای ازدواج و مغایرت طرح با شرایط اجتماعی و فرهنگی کشور انتقاد داشتند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: