۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۳
بررسی علل بدون مشتری ماندن نفت در سومین عرضه در بورس انرژی

عرضه‌های نامنظم و فروش نفت در اتاق تاریک زیر پای بورس را خالی کرد +ویدئو

سومین مرحله از عرضه نفت خام در بورس انرژی بدون هیچ ثبت سفارشی از سوی خریداران به پایان رسید تا پیش‌بینی کارشناسان درباره اثرات مخرب اقدامات اخیر مدیران نفتی در فروش نفت خام باقیمتی پایین‌تر در اتاق‌های تاریک بر بازار بورس تحقق یابد.

به گزارش عیار آنلاین، دو عرضه موفق نفت خام در بورس انرژی در آبان ماه امسال و توفیق بخش خصوصی در صادرات محموله‌های خریداری‌شده از بورس سبب شد تا «عرضه نفت در بورس» به‌عنوان راهبردی مؤثر در دور زدن تحریم‌ها معرفی گردد. درحالی‌که انتظار می‌رفت با عرضه منظم محموله‌های نفت، دست بخش خصوصی برای ادامه صادرات و عقد قرارداد‌های بلندمدت با مشتریان و صاحبان پالایشگاه باز شود، این عرضه‌ها از سوی شرکت ملی نفت تداوم نیافت و دچار وقفه‌ای دوماهه شد تا اعتماد بخش خصوصی به بازار بورس از میان برود.

محمد صادق کریمی کارشناس حوزه نفت و گاز پیش‌تر دراین‌باره اظهار داشت: « بخش خصوصی که می‌خواهد کار کند باید بداند که عرضه نفت در بورس پایدار است و با اطمینان خاطر برود شبکه خود را ایجاد کرده و بازاریابی کند تا بتواند در این عرصه سرمایه‌گذاری کند. باید یک تکلیف قانونی مشخص وجود داشته باشد که این تداوم حفظ شود. »

مصوبه‌ای که زیر پای بورس را خالی کرد

از طرف دیگر شرکت نفتی‌ها با اخذ مصوبه‌ای از شورای عالی هماهنگی اقتصادی این اجازه را پیدا کردند تا در مدت‌زمان پس از عرضه دوم، نفت خام را با ارائه تخفیف‌های بالا و قیمتی پایین‌تر از بورس به فروش برساندند. تقویت این‌گونه معاملات از سوی شرکت نفت که همچنان از طریق مذاکره مستقیم با خریداران در اتاق تاریک دنبال می‌شود سبب شد تا در عرضه روز یکشنبه، مشتریان نفتی هیچ تمایلی به خرید نفت خام از بازار بورس نداشته باشند و این عرضه با شکست مواجه شود. مسئله‌ای که کارشناسان و فعالان بازار سرمایه پیش‌تر نسبت به آن هشدار داده بودند.

محمد اسکندری، کارشناس بازار سرمایه ضمن عنوان این مسئله که خیلی وقت‌ها مسئولین دولتی برای رقابت با بورس و تضعیف آن، شرایط بهتری را برای مشتریان در خارج از بورس ایجاد می‌کنند تأکید کرد:« حتماً باید اصرار باشد که شرایط درون بورس از خارج از بورس بهتر باشد.»

سید علی حسینی، مدیرعامل بورس انرژی درباره اینکه تلاش برای فروش نفت با برخی روش‌ها در کنار عرضه نفت در بورس انرژی چه تبعاتی در پی خواهد داشت، گفت :« این موضوع یکی از آفت‌هایی است که بورس انرژی نیز نسبت به آن معترض است. اصولاً هر اقدامی باعث شود کنار بازار شفاف عرضه کالا مسیر دیگری بازگشایی شود، به‌طور حتم کار غلطی است. برای یک کالا اگر چند مسیر باز شود محل اشکال است.»

تضعیف بورس سناریو وزارت نفت و مغایر با منافع ملی است

نصرالله پژمان فر، عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی در واکنش به اتفاقات روز یکشنبه در بازار بورس، با بیان این مسئله که عدم خریداری نفت در بورس سناریو شرکت ملی نفت برای مسدود کردن ‌‌‌‌‌‌‌‌مسیر فروش این کالای استراتژیک از طریق بازار متشکل و تحت نظارت بورس انرژی است، عنوان کرد:« انحصار در فروش نفت خام اقدام خطرناکی است که از سال‌های قبل و در اتاق‌های تاریک ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به‌وسیله ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوراهای ۷ نفره ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بر سر قیمت و نحوه معامله نفت خام ایران تصمیم‌گیری می‌کردند.»

پژمان فر در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد:« اینکه موازی با بورس انرژی، فروش نفت خام از طریق واسطه‌ها در اتاق تاریک نیز ادامه یابد، به‌طور حتم به ضرر منافع ملی خواهد بود. اگرچه بر اساس مصالح ملی کشور گاهی برخی تصمیم‌ها قابل توجیه خواهد بود، اما نباید موازی با بورس انرژی اقدام‌هایی صورت گیرد که منجر به شکست این بازار شفاف نسبت به واسطه‌گری و تصمیم‌‌گیری‌ها در اتاق تاریک تمام شود.‌ »

بسیاری از کارشناسان معتقدند باقی ماندن مجوز شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای تداوم فروش نفت در اتاق‌های تاریک همچون عرضه روز گذشته منجر به شکست «عرضه نفت در بورس» به‌عنوان تنها راهبرد مؤثر برای مقابله با تحریم در عرضه‌های آتی خواهد شد؛ لذا برای بازگشت رونق به بازار بورس در عرضه‌های آتی لغو این مصوبه و مجوز ضرورت دارد.

 

 

علل ضرورت لغو مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی  برای فروش نفت  در اتاق تاریک در ویدئو زیر :

🎥 فروش نفت از در پشتی ممنوع!

چرا شرکت ملی نفت به جای سازوکار شفاف فروش نفت در بورس، به دنبال فروش نفت در اتاق های تاریک است؟!

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: