ایران جزء ۱۰ کشور دارای چرخه کامل فناوری فضایی

حضور ایران در بین ۱۰ کشور برخوردار از چرخه کامل فناوری فضایی یک موفقیت است. روس‌ها به‌رغم سابقه زیادی که در صنعت فضایی دارند در چند سال‌ اخیر سه پرتاب ناموفق داشته‌اند.

به گزارش عیارآنلاین، روز سه‌شنبه، ٢٥ دی (١٥ ژانویه)، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در مطلبی در توییتر خود خبر داد که ماموریت قرار دادن ماهواره ساخت جمهوری اسلامی ایران (پیام) در مدار زمین ناکام مانده است. انتشار این پیام با انتقادات فراوانی همراه بود و در شبکه‌های اجتماعی به شدت انعکاس داشت. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، پرتاب ناموفق ماهواره پیام، دستاوردی بزرگی برای کشور محسوب می‌شود واین قبیل اتفاقات در صنعت فضایی امری طبیعی است. مطالعه سیر تاریخی این صنعت در کشورهای پیشرو در این زمینه ( روسیه با ۳ هزار و امریکا با بیش از ۲ هزار پرتاب ماهواره)، نشانگر پرتاب‌های ناموفق بسیاری حتی در چند سال گذشته است.

در همین راستا، مهندس نوید مقصودی، پژوهشگر صنعت هوافضا گفتگویی با پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین درخصوص پرتاپ ناموفق ماهواره پیام داشته که متن آن به شرح زیر است.

مقصودی درخصوص مولفه‌های تاثیرگذار بر فعالیت‌های ماهواره‌ای گفت: صنعت فضایی ازجمله مهم‌ترین شاخص‌های ارزیابی توان فناوری در کشورهای جهان است. برای توضیح تجربه امروز ایران در پرتاب ماهواره، بخش هوا را از حوزه فضایی جدا می‌کنم. زمانی که از پرتاب ماهواره صحبت می‌شود باید توجه داشت که چند مولفه در آن تاثیرگذار است. راکت حامل ماهواره (که یک یا چند ماهواره روی آن نصب می‌شود)، سکوی پرتاب، خود ماهواره و در مدار زمین قرار دادن آن فراینده‌های تاثیرگذار بر انجام یک ماموریت فضایی موفق است.

وی در ادامه افزود: در تمام دنیا تنها ۱۲ کشور زنجیره کامل صنعت فضایی ( ساخت راکت، ماهواره و سکوی پرتاپ) را در اختیار دارند. بنابراین اینکه ایران در زمره این کشورها قرار دارد ارزشمند است.

این کارشناس هوافضا با اشاره به تاریخچه ماموریت‌ پرتاب‌های ماهواره‌ای در دنیا گفت: آغاز فعالیت‌های فضایی به جنگ سرد و رقابت میان ایالات متحده و شوروی برمی‌گردد. درحال حاضر، روسیه با انجام بیش از سه هزار پرتاب ماهواره و آمریکا با بیش از دو هزار پرتاب جزء کشورهای پیشگام این حوزه هستند. پس از این دو کشور، فرانسه در دهه ۶۰ میلادی، چین و هند در دهه ۷۰، پاکستان دهه ۸۰ و رژیم صهیونیستی در دهه ۹۰ به لیست کشورهای برخوردار از این فناوری پیوسته‌اند.

وی افزود: در زمان ورود ایران به صنعت فضایی، کره جنوبی و کره شمالی به‌رغم سوابق زیاد در پرتاب موشک‌های بالستیک، هنوز به این توانمندی دست نیافته بودند. کره شمالی پس از ایران به فهرست کشورهای دارای توانمندی فضایی اضافه شده است. کره جنوبی هم پیش از اولین موفقیت‌های ایران، سه پرتاب ناموفق را تجربه کرده بود. بنابراین، ایران از بعد تاریخی دستاورد قابل توجه و بزرگی دارد.

روسیه در چند سال اخیر سه پرتاب ناموفق داشته است

مقصودی درباره تعداد پرتاب‌های ماهواره‌ای ایران گفت: آمارهای مربوط به آزمایش‌های فضایی و پرتاب‌های موشکی به طور دقیق اعلام نمی‌شود. اعلام آمارهای این چنینی وظیفه مراجع رسمی است و بنده نمی‌توانم در این خصوص اظهار نظر کنم. اما آنچه مشخص است، ایران تاکنون به جز پرتاب امروز، سه پرتاب موفق و به همین تعداد هم پرتاب ناموفق داشته است. اما نکته اینجاست که هندی‌ها در زمان شروع فعالیت‌های ماهواره‌ای خود، آمار پرتاب‌های ناموفقشان خیلی بدتر از ایران بود. اغلب پرتاب‌های اول هند ناموفق بوده است. وضعیت ژاپن، چین و فرانسه هم همین طور بوده است.

وی در ادامه افزود: فرانسه وقتی فناوری پرتاب‌گر آریان را به رتبه پنج ارتقا داد در اولین تجربه به نتیجه نرسید با اینکه پیش از آن پرتاب‌های موفقی انجام داده بود. روس‌ها هم به رغم سابقه زیادی که در این حوزه دارند در سال‌های اخیر سه پرتاب ناموفق داشته‌اند. آمریکا هم به یک عنوان یک کشور پیشگام در این حوزه، سال ۱۳۹۴ نتوانست راکت فالکون را با موفقیت پرتاب کند و این راکت منفجر شد.

در پرتاب ماهواره مرحله آزمایش و انجام ماموریت هم‌زمان است

کارشناس ارشد مسائل هوافضا درخصوص ریسک بالای پرتاب ماهواره گفت: زمانی که خودرو یا هواپیمایی ساخته می‌شود، پیش از تولید انبوه آن را آزمایش می‌کنند، اما در مورد پرتاب‌گرهای ماهواره‌ای این امکان وجود ندارد. لحظه‌ای که ماهواره توسط راکت پرتاب می‌شود، مرحله آزمایش و انجام ماموریت یکی می‌شود. لذا همه دنیا ریسک این کار را پذیرفته‌اند. ما هم چاره‌ای نداریم و باید در این مسیر از تجربه های قبلی خود استفاده کنیم.

پیام در مرحله نهایی از مدار خارج شد

وی درباره علت عدم موفقیت پرتاب ماهواره پیام اظهار داشت: یک راکت ماهواره پس از بلند شدن از سکوی پرتاب، معمولا دو یا سه مرحله و برخی هم چهار مرحله دارند تا ماموریت کامل شود. گاهی ممکن است در مرحله نهایی که گذاشتن ماهواره در مدار است مشکلی پیش آید و یا حتی ممکن است همه چیز به درستی انجام شود اما ماهواره در مدار کار نکند. مشکل ماهواره پیام هم طبق اطلاعات منتشر شده، مربوط به مرحله آخر بود که باید ماهواره در مدار قرار می‌گرفت. البته من این را تایید یا رد نمی کنم و صرفاً براساس اطلاعات موجود، بیان می‌کنم.

این کارشناس حوزه فناوری هوا و فضا تصریح کرد: برای قراردادن ماهواره در مدار از پیش تعیین شده باید در یک زمان مشخص و با یک سرعت مداری کاملاً معین، ماهواره را به نقطه مدنظر رساند. این نقطه ثابت ماموریت فضایی است که در ماموریت امروز، مرحله آخر درست انجام نشد. پیش از این کشورهای پیشرو چنین مشکلاتی داشته‌اند و عجیب نیست.

ایران جزء ۱۰ کشور دارای چرخه کامل فناوری فضایی

مقصودی در پایان تصریح کرد: حضور ایران در بین ۱۰ کشور برخوردار از چرخه کامل فناوری فضایی یک موفقیت است. در این مسیر نباید از موفقیت‌ها سرمست و از عدم موفقیت‌ها سرخورده شد. راهی که ایران انتخاب کرده سخت و دشوار خواهد بود و پرواضح است که دشمنان علاقه ندارند ایران در این عرصه موفق شود

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: