۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۷

آیا FATF در مبارزه با پولشویی موفق بوده است؟

برخی بر این باورند که با پذیرش کنوانسیون‌های مربوط به FATF و اجرای استانداردهای آن، پولشویی در کشور از بین می‌رود در حالی که با وجود اجرای FATF در کشورهای غربی مثل آمریکا، سوئیس و… کماکان پولشویی و فسادهای کلانی رخ می‌دهد.

به گزارش عیارآنلاین، این روزها دو واژه FATF  و پول‌شویی، زیاد کنار هم می‌آیند. ظریف مخالفان FATF را به پولشویی متهم کرده است[i]. احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز از لزوم پیوستن به FATF و عواقب ناشی از عدم الحاق به آن اشاره کرده است[ii]. اما واقعیت چیست؟ آیا کشورهایی که تابع آن هستند در مبارزه با پولشویی موفق بوده‌اند؟

FATF یا گروه ویژه اقدام مالی در  سال ۱۹۸۹ تأسیس شد. درحال حاضر ۳۸ کشور و نهاد، عضو اصلی این گروه هستند. از اهداف نهاد بین‌الدولی FATF می‌توان: مبارزه با پولشویی، تأمین مالی تروریسم و تامین مالی سلاح‌های کشتار جمعی نام برد این درحالی است که بسیاری از کشورهایی که تابع آن هستند و ادعا می­‌کنند که استانداردهای آن را­ اجرا می‌­­کنند، به طور گسترده با مشکل پولشویی مواجه­‌اند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می­‌شود.

فساد مالی در کشور­های عضو FATF

سوئیس که به پدربزرگ پناهگاه‌های مالیاتی جهان شهرت یافته‌است، نقشی کلیدی در پولشویی دارد. در سپتامبر ۲۰۱۵ انجمن بانکداران سوئیسی گزارش داد که بانک‌های سوئیس مبلغی به ارزش ۵/۶ تریلیارد دلار را تحت مدیریت خود داشته‌اند که از این مقدار ۵۱ درصد منشأ خارجی دارد. سوئیس تا مدت‌ها به‌عنوان کشوری شناخته می‌شد که عامدانه به پنهان کردن ثروت افراد با هدف فرار از پرداخت مالیات کمک می‌کرد. کنراد هاملر- رئیس انجمن بانکداران سوئیس- در سال ۲۰۰۹ اعتراف کرد که اکثر سرمایه‌گذاران خارجی با هدف فرار از پرداخت مالیات، در بانک‌های سوئیس سرمایه‌گذاری می‌کنند. سوئیس اخیراً و تحت فشارهای شدید بین‌المللی قوانین پنهانکاری‌های مالی آهنین خود را دستخوش تغییراتی کرده‌است اما هنوز قدرت بالای لابیگری مانع از موفقیت در زمینه مبارزه با پولشویی شده است[iii] .

به گزارش رویترز، انگلستان به‌تازگی برای مقابله با ۱۲۰ میلیارد دلار جرائم پولشویی سالیانه خود با بی‌اعتنایی به راهکارهای بین‌المللی، به راهکار داخلی روی آورده است و در اواخر سال گذشته میلادی، نهادی به‌منظور «مبارزه با جرائم اقتصادی» به‌عنوان زیرمجموعه «آژانس ملی جرائم در بریتانیا» راه‌اندازی کرده است[iv].

بزرگترین تاریخ پولشویی اروپا در دانسکه، بانک دانمارکی با رقم ۲۰۰ میلیارد یورو رقم خورد. به نقل از رویترز، «توماس بورگن» مدیر عامل دانسکه بزرگترین بانک دانمارک بعد از بازجویی‌های انجام شده اعتراف کرد که مجموع پرداخت‌های ۲۰۰ میلیارد یورویی (۲۳۴ میلیارد دلار) این بانک از طریق شعبه خود در استونی است که بسیاری از آنها مشکوک به پولشویی بوده است و به سبب آن استعفا داد[v].

اما درباره آمریکا که داعیه دار مبارزه با پولشویی است. طبق اظهار دبیرکل فدراسیون بانک‌های آمریکایی[vi] از میان ۳۹۰ میلیارد دلار درآمد جهان که از طریق پولشویی است ۸۰ درصد آن مربوط به ایالات متحده و شمال آمریکا است.

طبق گزارش وال‌استریت ژورنال، دوسوم بانک‌های کانادا، ملزمات پولشویی را رعایت نمی‌کنند و این کشور مهد پولشویی در آمریکای شمالی به شمار می‌رود. این آمار پولشویی در حالی است که این کشور از اعضای رسمی نهاد FATF است.[vii]

FATF بدنبال چیست؟

در کشورهای عضو FATF پولشویی در سطح گسترده‌ای دنبال می­‌شود. در واقع هدفی که اروپا از تحمیل FATF به ایران دنبال می­‌کند این است که  صورت‌های مالی لازم برای اعمال تحریم‌های ثانویه ایالات متحده تهیه شود و از دور زدن تحریم‌ها توسط ایران که غربی‌ها از ان به عنوان پولشویی یاد می‌کنند جلوگیری شود. اجرای استانداردهای این نهاد برای مبادلات بانک‌های جهانی با بانک‌های ایرانی بهانه واهی است.

حال این سوال مطرح می­‌شود که برای مبارزه با پولشویی در داخل کشور چه باید کرد؟ اگر دولت واقعا دغدغه مبارزه با پولشویی دارد از قوانین داخلی به جای پیوستن به چنین کنوانسیون‌های که منجر به پاسخگویی به مطالبات خارجی می‌شود استفاده کند.  طرح مالیات بر عایدی سرمایه، استفاده از کارت سوخت، قانون چک و حتی قانون داخلی مبارزه با پولشویی از راه‌ها و بسترهای مناسب برای جلوگیری از پولشویی، فساد و قاچاق در داخل کشور هستند که می‌توان از آن‌ها بهره برد.

[i] mshrgh.ir/910526

[ii] https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-1072900

[iii] http://newspaper.hamshahri.org/id/24192.html

[v] mehrnews.com/news/4407979

[vi] https://goo.gl/O4VUAj

[vii] https://www.mehrnews.com/news/4463569

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: