۲۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۱

آینده توافق پاریس در هاله‌ای از ابهام

سند تعهدات ملی

با وجود خروج برخی از کشورها از توافق پاریس و کارشکنی برخی دیگر، برخی از مسئولین ایران از جمله رؤسا و معاونین فعلی و سابق سازمان حفاظت محیط زیست با اشتیاق فراوانی سعی در تصویب لایحه پیوستن به کنوانسیون تغییرات آب و هوایی پاریس، بدون بررسی تعهدات ایران به این کنوانسیون در مجلس شورای اسلامی دارند.

به گزارش عیارآنلاین، بررسی‌ها از بروز چالش‌های جدید بر سر راه توافق پاریس حکایت دارند. از طرفی برخی کشورها مانند روسیه و ترکیه از ابتدا به آن نپیوستند و یا برای عضویتشان شروطی را تعیین کردند و از طرفی دیگر برخی کشورها از جمله آمریکا، برزیل و استرالیا ساز خروج از توافق را کوک کرده‌اند. برخی دیگر از کشورهای صاحب انرژی دیگر که به این موافق‌نامه پیوسته‌اند نیز، تعهدات خود را کاملا غیر شفاف، مبهم و غیرقابل ارزیابی ارائه داده‌اند تا تأثیری بر اقتصاد آن‌ها نداشته باشد و ملزم به رعایت تعهدات نباشند.

در این میان روشن شدن برخی از نتایج اقتصادی این موافقت‌نامه باعث بروز اعتراضات جنبش جلیقه زردها در فرانسه شده است که آیینه‌ی تمام نمایی برای آینده این موافقت‌نامه در مقابل سایر کشورها قرار داده است. با وجود این اما، برخی از مسئولین ایران از جمله رؤسا و معاونین فعلی و سابق سازمان حفاظت محیط زیست با اشتیاق فراوانی سعی در تصویب لایحه پیوستن به کنوانسیون تغییرات آب و هوایی پاریس، بدون بررسی تعهدات ایران به این کنوانسیون در مجلس شورای اسلامی دارند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: