بزرگنمایی در آثار لیست سیاه FATF

موافقین FATF ادعا می‌کنند که اجرا نکردن برنامه اقدام FATF وضعیت روابط بانکی کشورمان را بدتر می‌کند. این درحالی‌ است که ترس بانک‌های بزرگ از تحریم‌های ثانویه آمریکا بسیار بیشتر از مسائلی است که FATF برایشان ایجاد می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، مدتی است که دولتمردان و بعضی رسانه‌ها ادعا می‌کنند که با اجرا نکردن برنامه اقدام FATF ایران به لیست سیاه بازمی‌گردد و در این‌صورت مشکلاتمان در ارتباط با روابط بانکی با بانک‌های دنیا بیشتر خواهد شد. این ادعای صحیحی به نظر نمی‌رسد، چون مسئله اصلی در روابط بانکی، تحریم‌های آمریکاست و نه FATF. در ادامه این موضوع تشریح می‌شود.

با خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های ثانویه بانک‌های دنیا برای ارتباط با بانک‌های ایرانی دچار مشکل شدند و اگر با بانک‌های ایرانی و بطور کلی با افراد و نهادهایی که در لیست تحریم امریکا وجود دارد ارتباط داشته باشند باید جریمه‌­های سنگینی را بپردازند یا حتی تحریم شوند.

با ورود مجدد ایران به لیست سیاه FATF نیز اتفاق مشابهی می‌افتد. یعنی بانک‌ها برای ارتباط با بانک‌های ایرانی باید جریمه بپردازند. حال با مقایسه جریمه‌ای که این بانک‌ها در این دو حالت می‌پردازند مشخص می‌شود که جریمه­‌ی ناشی از تحریم­‌های امریکا و جریمه‌­ی ناشی از رعایت نکردن استانداردهای FATF چقدر با هم تفاوت دارند. بعنوان مثال جریمه‌ای که ۵ بانک بزرگ در قبال تبعیت نکردن از استانداردهای FATF پرداخت کرده‌اند عددی بین ۴ میلیون دلار و ۶۲۹ میلیون دلار است. این در حالیست که جریمه‌ای که ۵ بانک بزرگ در قبال رعایت نکردن تحریم‌های ثانویه ایالات متحده پرداخت کرده‌اند عددی بین ۱.۹ میلیارد دلار و ۸.۹ میلیارد دلار است[۱]. نمونه دیگر بانک پاربیاس فرانسه که در حال حاضر هفتمین بانک بزرگ دنیاست، بدلیل نقض تحریم­‌های آمریکا علیه ایران، سودان و کوبا به پرداخت ۸.۹ میلیارد دلار جریمه نقدی محکوم شد[۲].

جریمه میلیاردی در برابر جریمه میلیونی

با توجه به اینکه هزینه‌ی ارتباط با بانک‌های ایرانی درقبال تبعیت نکردن از تحریم‌های آمریکا بشدت بیشتر از هزینه‌ی آن در قبال رعایت نکردن توصیه‌هایFATF است (مقیاس جریمه ناشی از رعایت نکردن استانداردهای FATF میلیونی و جریمه آمریکا میلیاردی است!) پس بانک‌های بزرگ از جریمه‌های آمریکا ترس و واهمه بیشتری دارند تا جریمه‌های FATF. به عنوان مثال بانک کانلون که کانال اصلی چین برای معامله با ایران است، نقل و انتقال‌های مالی با ایران را تحت فشار تحریم‌های آمریکا علیه این کشور متوقف کرده است. این بانک قبلا بی سر و صدا پرداخت‌های یورو از طرف ایران را در اواخر ماه اوت معلق کرده بود. مشخص نیست تعلیق این خدمات چقدر قرار است طول بکشد یا تاجران چینی چگونه می‌خواهند پول کالاها و خدمات فروخته شده به ایران را دریافت کنند. همچنین معلوم نیست خدمات تسویه پرداخت‌های چین برای خرید نفت ایران تحت تاثیر قرار خواهند گرفت یا نه.

چین بزرگترین خریدار نفت ایران است و تقریبا تمام پرداخت­های آن از طریق بانک کانلون صورت می­گیرد. چین تا ماه سپتامبر ماهانه ۱.۵ میلیارد دلار نفت از ایران می­خرید ولی پالایشگاه‌های دولتی این کشور از ماه اکتبر برای همراه شدن با تحریم‌های آمریکا علیه ایران خرید خود را کاهش دادند. حرکت‌های گزارش نشده بانک کانلون نشان‌دهنده فشار فزاینده وضع دوباره تحریم‌های واشنگتن علیه ایران بر پکن است.[۳]

بنابراین با ورود مجدد ایران به لیست سیاه اتفاق خاصی نمی‌افتد چرا که در همین شرایط موجود بانک‌هایی که با غرب ارتباطات زیادی دارند تمایلی به ارتباط با بانک‌های ایرانی ندارند و این ادعا که با اجرا نکردن برنامه اقدام FATF وضعیت ارتباط بانکی ما بدتر می‌شود، ادعای بی‌اساسی است.

برای امکان ارتباط بانکی با بانک‌های دنیا باید منافع آنها تامین شود یعنی سودی که از ارتباط با بانک‌های ما نصیبشان می‌شود بیش از جریمه‌ای باشد که باید بپردازند. اما با توجه به فراگیر بودن تراکنش‌های دلاری و ارتباط گسترده بانک‌های بزرگ با بازار آمریکا عملا برای این بانک‌ها بصرفه نیست که با بانک‌های ما ارتباط برقرار کنند.

بنابراین با پذیرش برنامه اقدام FATF دور زدن تحریم‌­ها که یکی از ابزارهای ما برای حل مشکلات بانکی است غیر ممکن می‌گردد. بنابراین پذیرفتن برنامه اقدام FATF نه تنها مشکلات بانکی را حل نمی‌کند بلکه به شدت به این مشکلات دامن میزند.

[۱] https://www.farsnews.com/news/13970626000401

[۲] https://www.isna.ir/news/94021206651

[۳] https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/08/02/1860988

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: