۱۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۰

شکوفایی بخش کشاورزی روسیه با گسترش تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور

به گزارش فاینشال تایمز، باوجود گسترش تحریم‌های غرب علیه روسیه، بخش کشاورزی این کشور همچنان در حال رشد است و این حاکی از وجود ظرفیت‌های بالای خلق ارزش‌افزوده و بازارهای جدید کشاورزی است.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از راشا تودی، پس از تحریم‌های غرب به سرکردگی آمریکا که در سال ۲۰۱۴ به شرکت‌های روسی تحمیل شده بود، برخی از مقامات محلی روسیه از این فرصت برای توسعه تولید داخلی محصولات کشاورزی استفاده کردند.

به همین دلیل بسیاری از شرکت‌های روسی موفق به جایگزینی محصولاتی وارداتی شده و صادرات محصولات کشاورزی را رقابتی‌تر کرده‌اند. علی‌رغم تردیدهایی که توسط بازرگانان و اقتصاددانان پیرامون تبعات تحریم­ها بیان می‌شد، خوش‌بینی برای تحقق این امر حداقل در بخش اقتصادی – کشاورزی و بخش‌های مربوطه به تحقق پیوست.

سال ۲۰۱۶ پس از صادرات ۳۴ میلیون تن از ۱۱۹ میلیون تن گندم تولیدی روسیه، این کشور توانست به‌عنوان قطب صادرکننده گندم در جهان معرفی شود. به‌غیراز گندم، کشاورزان روسیه با خودکفایی در تولید مرغ و گوشت خوک، واردات این محصولات را متوقف و تولید داخلی را جایگزین واردات کردند. از سوی دیگر با افزایش ۳۰ درصدی تولید سبزیجات در گلخانه‌ها نسبت به سال گذشته، این کشور توانست به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان چغندرقند جهان تبدیل شود. محصولات کشاورزی پس از نفت و گاز بیشترین حجم صادرات روسیه را دارند و رتبه  دوم صادرات این کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

علاوه بر تأثیر افزایش یارانه‌های دولتی در توسعه بخش کشاورزی این کشور، موقعیت جغرافیایی این کشور نیز سهم عمده‌ای در توسعه تولید و صادرات محصولات کشاورزی داشته است. به‌طوری‌که مناطق حاصلخیز این کشور در جنوب و مرکز به پایانه‌های صادراتی واقع در دریای مرمره نزدیک هستند. مسیرهای تجاری به روسیه اجازه می‌دهد تا از واردکنندگان گندم به شمال آفریقا و خاورمیانه مانند ترکیه و مصر به گرمی استقبال کند.

کشاورزی روسیه و صنایع مرتبط با آن دارای پتانسیل بالایی برای توسعه هرچه بیشتر هستند. چراکه درآمدهای روبه تزاید کشاورزان، امکان سرمایه‌گذاری در فناوری و استفاده از نهاده­های بیشتر جهت  افزایش بهره‌وری را برای کشاورزان فراهم می­کند. به گزارش فاینشال تایمز، رونق کشاورزی روسیه نشان می‌دهد که باوجود تحریم‌ها علیه این کشور و وضعیت ضعیف روابط شرق و غرب، در بازار کشاورزی روسیه ارزش و فرصت‌های پنهان زیادی جهت سرمایه‌گذاری یافت می‌شود.

******

لینک مرجع خبر:

https://www.rt.com/business/385285-russia-agriculture-flourishes-sanctions/

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: