عضو کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد:

وفور چک‌های تضمینی در کشور آسیب‌زا بود

سید حسن حسینی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در رابطه با اقدامات بانک مرکزی در زمینه ساماندهی تراکنش‌های کارتی و حذف ظهر نویسی چک‌های تضمینی گفت: بانک مرکزی در این مورد تصمیم درستی گرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، بانک مرکزی در راستای مبارزه با سوداگران بازار ارز و شفافیت نظام پولی، ظهر نویسی این چک را فاقد اعتبار دانست. چرا که بر اساس شواهد موجود، چک تضمینی به عنوان یک ابزار غیر شفاف و با قابلیت انتقال کلان پول، توسط سوداگران بازار ارز استفاده می‌شد. در زمان تلاطم‌های اخیر ارزی نیز ارزش این چک‌ها نیز متناسب باقیمت دلار نوسان داشته است که نشان دهنده استفاده سوداگران ارزی از چک تضمینی بود. در اقدامی دیگر بانک مرکزی برای مقابله با خریداران کلان ارزی سقف تراکنش خرید کارتی برای هر کد ملی را محدود کرد.

باید مبدأ و مقصد انتقال پول روشن باشد

اقدامات بانک مرکزی واکنش‌های متفاوتی را در پی داشت. در همین راستا سید حسن حسینی نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی در مورد اقدامات اخیر بانک مرکزی در حذف ظهرنویسی چک‌های تضمینی به … گفت: «به نظرم بانک مرکزی تصمیم درستی گرفته است. چرا که در اقتصاد باید نقل و انتقال پول شفاف باشد و مبدأ و مقصد انتقال پول روشن شود. وفور چک های تضمینی در اقتصاد کشور ما به نوعی آسیب‌زا است. وجود این چک‌ها شاید در ظاهر برای اقتصاد تسهیل‌گر باشد اما آسیب‌های فراوانی برجای خواهد گذاشت.»

بانک مرکزی برای شفاف سازی در حوزه بانکی و پولی  باید ورود کند

وی تاکید کرد: « چک‌های تضمینی مساله عدم شفافیت، فرار مالیاتی و پولشویی هایی را به وجود می آورد. لذا برای مبارزه با پولشویی، ایجاد شفاف سازی اقتصادی و خصوصا شفاف سازی در حوزه بانکی و پولی  باید بانک مرکزی ورود کند.»

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره گذاشتن سقف تراکنش های کارتی از طریق پوز نیز اظهار داشت:«عدم وجود سقف تراکنش‌های کارتی از طریق پوز قطعا مشکلاتی را ایجاد می کند. این وضعیت برای سفته بازان فضایی را ایجاد می کند تا در طول روز در حوزه‌های ارز، سکه، خودرو و … مشکلاتی را ایجاد کنند»

لازم به ذکر است اقدامات بانک مرکزی توانست ثبات نسبی را در بازار ارز حاکم و سوداگران ارزی را محدود کند، هرچند که برای مبارزه تمام عیار با سوداگران لازم است بانک مرکزی با ساماندهی کامل تراکنش‌های بانکی، هزینه فعالیت‌های سوداگرانه در بازارهای غیرمولدی مانند ارز، سکه و مسکن را بالا ببرد و فضا را برای فعالیت‌های مولد فراهم کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: