عضو کمیسیون اصل نود در گفتگو با عیارآنلاین گفت:

بی اعتباری اسناد غیررسمی مقدمه‌ای برای اجرای کاداستر

داوود محمدی با اشاره به معاملات غیررسمی گفت: «با طرح کاداستر دقیقا مالکیت نقطه یابی می‌شود چهارچوب مالکیت افراد روشن می‌شود. آنهایی که سند رسمی دارند مشکلی متوجه آن‌ها نمی‌شود و آنها که سند رسمی ندارند و دارای سند عادی(غیررسمی) هستند یا سند عادی آنها تبدیل می‌شود و یا از اعتبار ساقط می‌شود.»

به گزارش عیارآنلاین، داوود محمدی عضو کمیسیون اصل ۹۰ با اشاره به طرح “پیشگیری از زمین خواری و جرایم مرتبط” و ارسال گزارشی به هییت رئیسه مجلس در رابطه با این موضوع گفت: « گزارشی در ارتباط با موضوع زمینخواری در یک مقیاس ملی تهیه کردیم. این گزارش شامل مشاهده‌ی میدانی بالغ بر ۱۱۰ پرونده از شمال کشور، تهران و سایر استان است. این گزارش در کمیسیون اصل نود تکمیل و برای قرائت در صحن علنی مجلس به هیئت رئیسه تقدیم شد.»

عضو کمیسیون اصل نود با اشاره به نوشته نشدن طرحی در باره این موضوع گفت: «در هیئت رئیسه مصوب شد در حوزه زمینخواری مشکلات قانونی، ضرورت پالایش قوانین و بروز رسانی آن‌ها به همراه این گزارش به مجلس تقدیم شود. کمیسیون اصل نود کمیسیونی است که کار ویژه آن رسیدگی به طرز کار قوا بوده برای این منظور به کمیسیون‌های تخصصی، مرکز پژوهش‌ها معاونت قوانین مجلس و کمیسیون قضایی ارسال کردیم که نظر خودشان را در ارتباط با مشکلات قوانین، خلاءهای قانونی و ضرورت پالایش آن‌ها به کمیسیون اصل نود اعلام کنند تا مجدد به صحن مجلس ارسال کنیم.»

وی پیرامون اجرای کاداستر به عنوان ابزاری برای قطع دست زمینخواران گفت: «در پیشنهاد ما آمده که برای جلوگیری از زمینخواری، قانون حدنگار یا کاداستر را اجرا کنیم که با اجرای آن می‌توان مالکیت‌های افراد را مشخص کرد و علاوه بر اینکه از زمینخواری جلوگیری می‌کند بسیاری از دعاوی ملکی را کاهش می‌دهد بنابراین شاه بیت پیشنهادهای ما اجرای هر چه سریعتر طرح کاداستر است.»

محمدی در پاسخ به مجهول ماندن هویت مالکانی که با معاملات عادی به معامله می‌پردازند و شناخت حکومت از آن‌ها  غیر ممکن می‌شود گفت: «با طرح کاداستر دقیقا مالکیت نقطه یابی می‌شود و چهارچوب مالکیت افراد روشن می‌شود. آنهایی که سند رسمی دارند  مشکلی متوجه آن‌ها نمی‌شود و آنها که سند رسمی ندارند و دارای سند عادی(غیررسمی) هستند یا سند عادی آنها تبدیل می‌شود و یا از اعتبار ساقط می‌شود.»

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: