۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۶

فرآیند خرید نفت در بورس

خرید نفت در بورس امکانی است که به تازگی با تصویب سران سه قوه و پیگیری وزارت نفت فراهم شده‌است. سازوکار خرید نفت در بورس در اطلاعیه‌های بورس انرژی آمده است. پرداخت ۱۰ درصد از ارزش هر محموله تنها پیش شرط ورود به این بازار است.

به گزارش عیارآنلاین، طبق اطلاعیه سازمان بورس انرژی برای عرضه نفت در بورس، ابتدا شرکت‌هایی که خواهان خرید نفت ایران از سازوکار بورس هستند باید با دریافت کد معاملاتی هویت شرکت خود را مشخص کنند. در مرحله بعدی پس از پرداخت ۱۰ درصد از بهای محموله تقاضا شده به صورت ریالی، شرکت خصوصی میتواند وارد فرآیند خرید نفت شود. درصورتی که شرکتی قادر به خرید نفت در سازوکار رقابتی کشف قیمت شد آنگاه باید قبل از موعد بارگیری ۱۰ درصد دیگر بهای محموله‌ی خریداری شده را به صورت ریالی پرداخت کند و ما به ازای ۸۰ درصد باقی‌مانده ضمانت‌نامه بانکی با ارزشی معادل ۱.۲۵ برابر آن را به بورس ارائه دهد.

همچنین باید توجه داشت که سازوکار پوشش ریسک ناشی از افزایش یا کاهش قیمت جهانی در سازوکار عرضه نفت در بورس در نظر گرفته شده است. طبق اطلاعیه بورس انرژی قیمت نفت خریداری شده در روز معامله، هنگام بارگیری در ضریبی به نام ضریب تعدیل قیمت نفت ضرب شده و بدین صورت قیمت نهایی نفت خریداری از بورس با توجه به نوسانات قیمت جهانی به روزرسانی می‌شود.

لازم است ذکر شود، در صورتی که خریداری از بارگیری محموله‌ها منصرف شود ۵ درصد از بهای محموله‌های را باید به عنوان جریمه بپردازد و در صورتی که خریداران، نفت خریداری شده را بارگیری کنند ۶۰ روز مهلت دارند تا نفت خود را فروخته و با پرداخت ۸۰ درصد ارزی وثیقه خود را آزاد کنند.

فرآیند خرید نفت در بورس در اینفوگرافی زیر نمایش داده شده است:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: