۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۱
پاسخ به شبهات درباره عرضه نفت در بورس- قسمت هفدهم

عرضه نفت در بورس، ارزش نفت ایران را حفظ می‌کند

برخی از کارشناسان، معتقدند شرکت ملی نفت برای این‌که جایگاه نفت ایران حفظ شود یک شرط اساسی دارد که؛ خریدار نفت ایران بايد پالایشگاه‌ها باشند. با این روند هر بخش خصوصی نمی‌تواند نفت عرضه شده در بورس را بخرد این درحالی است که شرکت ملی نفت هم اکنون نفت خود را به غیر پالایشگاه‌ها می‌فروشد.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از نقدهایی که برخی کارشناسان به عرضه نفت در بورس وارد می‌کنند این است که شرکت ملی نفت ایران، نفت خود را به غیر از پالایشگاه‌ها نمی‌فروشد و دلیل آن هم حفظ جایگاه نفت ایران است زیرا زمانی که نفت به بخش خصوصی و تاجرهای نفتی فروخته شود سرنوشت آن مشخص نیست و این احتمال وجود دارد که بخش خصوصی نتواند نفت را بفروش رساند و نفت ایران بر روی آب بدون مشتری باقی بماند و جایگاه نفت ایران در بازار بین‌المللی به خطر بیفتد. در این یادداشت به این موضوع پرداخته‌شده است. تا مشخص شود چنین نقدهایی به موضوع عرضه نفت در بورس تا چه حد به واقعیت نزدیک است.

درحال حاضر نفت ایران به چه کسانی فروخته می‌شود

در معاملات فعلی شرکت ملی نفت، شرکت‌های تاجر نفتی (trader)، نفت ایران را خریداری می‌کنند. این شرکت‌ها اگر چه ممکن است قراردادهایی با شرکت‌های پالایشی داشته باشند اما خود یک شرکت پالایشی نیستند. بنابراین این شرط هم اکنون درحال اجرا نیست. ضمن اینکه عرضه نفت خام در بورس هم در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، هم در قانون تشکیل وزارت نفت و هم در برنامه ششم تکلیف قانونی شرکت ملی نفت است. بنابراین سطح تصمیم‌گیری در مورد عرضه نفت در بورس بالاتر از شرکت ملی نفت است و این شرکت حق ندارد روال داخلی خود را به تصمیم‌گیران بالاتر از خود دیکته کند. شرکت ملی نفت باید مجری تصمیمات و مصوبات بالادستی باشد و هر زیرساخت و آیین‌نامه لازم برای اجرای آن تصمیمات و مصوبات را ایجاد کند یا زیرساخت‌ها و آیین‌نامه‌های موجود را برای اجرای آن‌ها تغییر دهد.

بخش خصوصی در بخش فروش نفت می‌تواند موفق‌تر از شرکت ملی نفت عمل کند

نفت عرضه شده در بورس به دو صورت:  الف) فروش به صورت نقدی ب) فروش با اخذ تضمین معتبر به فروش میرسد. در هردو صورت مالکیت آن به خریدار منتقل شده است و دیگر نفت خام شرکت ملی نفت نیست. طبق مصوبه عرضه نفت در بورس، بخش خصوصی موظف است ۱.۲۵ برابر مبلغ باقی‌مانده از نفت خریداری شده را تضمین معتبر به بانک های مورد تایید شرکت ملی نفت دهد تا در صورت هرگونه مشکل در بازپرداخت وجه، ضمانت نامه‌ها قابل وصول باشند. زمانی که چنین ضمانت‌نامه‌هایی از آن‌ها گرفته شود طبیعی است بخش خصوصی‌ای وارد تجارت نفت خواهد شد که از فروش نفت خود در شرایط حساس تحریمی تقریبا اطمینان داشته باشد. در چنین شرایطی خریدار چاره‌ای جز به فروش رساندن نفت ندارد. سرگردان ماندن نفت ایران روی آب برای بخش‌خصوصی که سرمایه‌اش درگیرکار تجارت نفت است غیرمحتمل‌تر است نسبت به شرکت ملی نفتی که اگر نفت ایران روی آب سرگردان بماند به مشکل خاصی نمی‌خورد و منافع کسی در آن تهدید نمی‌شود و مدیر و کارشناسانش هیچ ضرری نمی‌کنند.

هنگامی که کشور ایران درگیر تحریم‌های نفتی است و همه دنیا می‌داند کشور در حال حاضر برای فروش نفت با مشکل مواجه است و در زمان تحریم به دلیل هزینه‌های حمل و نقل، بانکی و.. ایران مجبور است نفت را با قیمتی پایین تر به فروش رساند و در شرایطی که فروش نفت ایران ۱ میلیون بشکه کاهش یافته است. مسئولین باید تمام تلاش خود را برای فروش نفت از طرق مختلف انجام دهند و عرضه نفت در بورس بهترین راهکار برای حفظ ارزش نفت کشور است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: