۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۲
پاسخ به شبهات درباره عرضه نفت در بورس _ قسمت شانزدهم

سرمایه‌گذاران خارجی در زمان تحریم، مشتری نفت عرضه شده در بورس

برخی از کارشناسان معتقدند به دلیل تحریم، بورس ایران زیرساخت‌های بانکی بین المللی لازم را برای فروش نفت به خریداران خارجی ندارد. درحالی‌که ابتدا مشتریان اصلی نفت در بورس، خریداران داخلی هستند و موضوع تحریم بانکی موضوعی نیست که فقط مربوط به بورس باشد و مسئولین هر تمهیداتی برای مواجهه با تحریم‌های بانکی در نظر بگیرند بورس هم از آن تبعیت می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از موضوعاتی که در فضای کارشناسی در زمینه عرضه نفت در بورس مطرح می‌شود نبود زیرساخت‌ها و شبکه‌های بانکی بین‌المللی در بورس است کارشناسان معتقدند که اين ضعف، ورود هرگونه خريدار خارجي براي خريد نفت ايران را کم رنگ می‌کند و به دليل محدودیت‌های بانکي حاضر به خريد نفت از بورس ایران نيستند. مطرح شدن این موضوعات پیرامون بورس درحالی است که نفتی که در بورس عرضه می‌شود ابتدا اکثر خریداران آن، بخش خصوصی داخلی هستند و در قدم بعد با پایدار شدن شرایط عرضه نفت، می‌توان روی ورود سرمایه‌گذاران خارجی به بورس هم حساب کرد.

با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در داخل کشور برای ورود به بازار نفت و خرید آن و در ادامه ایجاد شبکه موییرگی به دلیل تعدد و انعطاف پذیری آن‌ها نفت به کشورهای خارجی فروخته خواهد شد. لازم به ذکر است بخش خصوصی طبق گفته مسئولین امور بین‌الملل در زمان تحریم‌های سال ۹۰ و ۹۱ توانسته است ۷۰۰ هزار بشکه نفت را بفروش برساند و پول آن را به صورت ریالی تسویه کند. مشابه این اتفاق برای پتروشیمی‌ها هم رخ داده است،که آن‌ها توانستند محصول خود را در خارج از کشور بفروشند و با شرکت ملی نفت تسویه کنند. نکته دیگری که حائز اهمیت است موضوع ضمانت نامه‌های گرفته شده از بخش خصوصی است به‌گونه‌ای که قبل از تحویل نفت از بخش خصوصی ۱.۲۵ برابر مبلغ باقی‌مانده پرداختی، ضمانت نامه بانکی گرفته می‌شود تا در صورت هرگونه مشکل در بازپرداخت وجه، ضمانت نامه‌ها قابل وصول باشند. زمانی که چنین ضمانت‌نامه‌هایی از آن‌ها گرفته شود طبیعی است بخش خصوصی ای وارد تجارت نفت خواهد شد که از فروش نفت خود در شرایط حساس تحریمی تقریبا اطمینان داشته باشد.

ورود سرمایه‌گذاران خارجی به بورس ایران

اما در خصوص ورود سرمایه گذاران خارجی به بورس، و خرید نفت ایران ذکر دو نکته ضروری است؛

الف) با در نظر گرفتن امکان تسویه ۱۰۰% ریالی محموله‌های خریداری شده در بورس هر خریداری (خارجی یا داخلی) می‌تواند بدون محدودیت‌های تحریمی شبکه بانکی از بورس ایران، نفت خریداری کند. به عبارت دیگر در بورس ایران هم امکان تسویه ارزی وجود خواهد داشت و هم امکان تسویه ریالی. تهیه ریال از بازار ایران برای یک شرکت خارجی کار دشواری نیست. نهایتا این شرکت می‌تواند در تعامل با شرکتی که به ایران صادرات دارد، ریال مورد نیاز خود را تأمین کند و ارز مورد نیاز آن صادرکننده را خود بدهد.

ب) از دیگر راهکارهای مهم در جهت مقابله با تحریم‌های بانکی، انعقاد پیمان‌های پولی دو یا چند جانبه و همچنین استفاده از کانال‌های بانکی مختلف و پیام‌رسان‌های مختلف به‌جای پیام‌رسان‌سوئیفت است. این دو راهکار فارق از موضوع عرضه نفت در بورس تجارت خارجی ایران را تسهیل می‌کند و در صورت تحقق آن معاملات خریداران خارجی در زمینه‌های مختلف بدون مانع انجام خواهد شد و کشور به راحتی می تواند ارز حاصل از صادرات خود را در زمینه‌های مختلف به دست آورد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: