۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۴

طلای سیاه در تالار شیشه‌ای بورس انرژی ماندگار شد

وزیر نفت در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با ارائه گزارشی از اجرای مصوبه قبلی شورای عالی در خصوص فروش نفت در بورس انرژی، راهکارهای آن وزارت در زمینه عرضه گسترده تر نفت در بورس انرژی را مطرح کرد که مورد تصویب قرار گرفت.

به گزارش عیارآنلاین، پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت مجدد تحریم‌های نفتی، تنوع‌سازی روش‌های فروش نفت در کشور به عنوان یک ضرورت جدی برای مقابله با تحریم‌های امریکا مورد تاکید کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه انرژی قرار گرفت زیرا فروش نفت ایران تنها از طریق مدل سنتی دلیل اثرگذاری تحریم‌های نفتی بوده است؛ در این مدل نفت ایران توسط یک عرضه کننده یعنی امور بین‌الملل شرکت ملی نفت به تعداد محدودی از پالایشگاه‌های دنیا و در قالب محموله‌های بزرگ (یک میلیون بشکه‌ای) فروخته میشود که شناسایی و رهگیری آن توسط آمریکا به راحتی امکان‌پذیر است. فلذا ضرورت دارد با ایجاد تنوع در سمت خریداران و فروشندگان نفت ایران و کوچک‌سازی حجم محموله‌های فروخته شده مسیرهای متنوعی برای فروش نفت ایران در نظر بگیریم که قابل شناسایی و تحریم‌پذیری نباشد.

در این راستا راهکار عرضه نفت در بورس و مشارکت بخش خصوصی در صادرات نفت مطرح شد. با اجرای این روش نفت کشور در قالب محموله‌های کوچک و طبق سازوکار شفاف و رقابتی در اختیار شرکت‌های خصوصی‌ای قرار میگیرد که تجربه، توانمندی و تخصصی لازم برای دور زدن تحریم‌های نفتی را داشته باشند. سرانجام پس از موافقت شورای عالی هماهنگی اقتصادی اجرای این راهکار به صورت آزمایشی در دستور کار وزارت نفت قرار گرفت.  اولین عرضه نفت در بورس در تاریخ ۶ آبان‌ماه انجام شد که طی آن ۸ محموله‌ی ۳۵ هزار بشکه‌ای (مجموعا ۲۸۰ هزار بشکه) به قیمت ۷۴.۸۵ دلار توسط شرکت‌های خصوصی داخلی خریداری شد. ۲۰ آبان ماه موعد دومین عرضه نفت خام ایران در بورس انرژی بود. در این عرضه ۷۰۰ هزار بشکه نفت با قیمت ۶۴.۹۷ دلار به فروش رسید. بدین صورت ایران نخستین گام برای مقابله با تحریم‌های نفتی را با موفقیت برداشت.

پس از موفقیت در فاز آزمایشی، اجرای این راهکار با توقفی یک ماهه مواجه شد. با توجه به اظهارات مسئولین وزارت نفت تداوم عرضه نفت در بورس باید مجددا به تصویب شورای عالی هماهنگی اقتصادی برسد. ذکر این دلیل در حالی است که عرضه نفت در بورس  و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در صادرات نفت است که در قوانین کشور هم مورد تاکید قرار گرفته است. به عنوان مثال، در بند «ح» ماده ۴ قانون برنامه ششم توسعه (مصوب اسفندماه ۹۵)[۱] و همچنین تبصره ۱ ماده ۱۳ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور (مصوب اردیبهشت ماه ۹۴)[۲] بر ضرورت عرضه نفت در بورس انرژی تاکید شده است. همچنین بند ۱۳ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مبنی بر مقابله با ضربه پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت از طریق ایجاد تنوع در روش‌های فروش و مشارکت دادن بخش خصوصی در فروش نفت نیز بر این موضوع تاکید میکند.

سرانجام و پس از ارائه‌ی پیشنهادات تکمیلی به شورای عالی هماهنگی اقتصادی؛ این شورا عصر سه شنبه به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور و با حضور روسای قوای مقننه و قضاییه تشکیل جلسه داد. وزیر نفت در این جلسه با ارائه گزارشی از اجرای مصوبه قبلی شورای عالی در خصوص فروش نفت در بورس انرژی، راهکارهای آن وزارت در زمینه عرضه گسترده تر نفت در بورس انرژی را مطرح کرد که مورد تصویب قرار گرفت. حال باید منتظر ماند و دید که عرضه بعدی نفت چه زمان تحت چه شرایطی در بورس انجام میگیرد.

 

[۱] « استفاده از سازوکارهای بورس انرژی در خرید و فروش نفت خام و میعانات گازی و فراورده های نفتی و انرژی برق در اولویت قرار دارد».

[۲] «جهت تأمین حداقل دو و هشت دهم (۸/۲) واحد درصد از رشد هشت درصد (۸%) اقتصاد از محل ارتقای بهره‌وری کل عوامل تولید و همچنین رشد سرمایه‌گذاری به میزان متوسط سالانه بیست و یک و چهاردهم درصد (۴/۲۱%) در طول سالهای اجرائی برنامه، کلیه دستگاههای اجرائی با هماهنگی با دولت اقدامات زیر را به‌عمل آورند. مسؤولیت اجراء بر عهده دولت می‌باشد: الف-…. ح- توسعه بازار سرمایه با تأکید بر طراحی و مهندسی ابزارهای مالی و کالایی، توسعه بازار انرژی و عرضه نفت خام و فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی، ‌اصلاح نهادی حاکمیت شرکتی برای شرکتهای عام و نهادهای مالی».

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: