۲۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۶
عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

نفت کشور می‌تواند از طریق بخش خصوصی صادر شود

علی گلمرادی با اشاره به ضرورت استفاده از توانمندی بخش خصوصی در دور زدن تحریم‌های نفتی گفت: به خاطر محدودیت هایی که برای شرکت ملی نفت در بحث صادرات به وجود آمد، با عرضه نفت در بورس، نفت کشور میتواند از طریق بخش خصوصی هم صادر شود.

به گزارش عیارآنلاین، پس از موفقیت اولین فاز عرضه نفت در بورس، این راهکار در حالی متوقف شده است که شواهد نشان میدهد صادرات نفت کشور از ۲.۵ میلیون بشکه در روز به ۱ میلیون بشکه کاهش یافته است. در این بین به نظر میرسد تعلل وزارت نفت و عدم وجود اراده در این وزارتخانه دلیل اصلی توقف این راهکار ضدتحریمی است. در این بین جریانی مشکوک دست به کار شده و با طرح شبهاتی تکراری سعی در ایجاد تردید در کارآمدی این راهکار در بی‌اثرکردن تحریم‌های نفتی دارد.

در این راستا علی گلمرادی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با عیارآنلاین، با اشاره شایعه‌ای ناظر به اینکه بخش خصوصی بعد از خرید نفت در بورس قرار است آن را به جای صادرات، به پالایشگاه های داخلی تحویل دهند گفت: تا امروز که چنین اتفاقی رخ نداده است و باید توجه کرد که نفت در رینگ صادراتی عرضه میشود نه رینگ داخلی. اما نکته این است که ما باید به سمت و سوی توسعه‌ی پالایشگاه‌های کوچک برویم. در این صورت حتی میتوان نفت را در رینگ داخلی بورس انرژی نیز عرضه کرد تا پالایشگاه‌های کوچک نفت را از این مسیر تهیه کنند. امروز ما در بحث پالایشگاه‌های خصوصی وضعیت مساعدی نداریم، اقدام مذکور می تواند به توسعه پالایشگاه‌های خصوصی کمک کند.

نماینده مردم ماهشهر در مجلس با اشاره به اینکه در حال حاضر پالایشگاه های کوچکی در کشور وجود دارند اظهار داشت: بنابراین این مساله می تواند نقطه قوتی برای اقتصاد کشور باشد. یعنی ما پول های سرگردان در دست مردم و نقدینگی کشور را می توانیم به سمت توسعه و ایجاد این پالایشگاه‌ها هدایت کنیم. ما نباید از اینکه نفتمان را به صورت خام صادر می کنیم و بعد دنبال راهکاری برای بازگشت درآمد آن باشیم، خوشحال باشیم. در نتیجه در شرایطی که می توان نفت خام را در پالایشگاه های داخلی به محصول نهایی تبدیل و ارزش افزوده ایجاد کنیم، نباید خام فروشی را ادامه دهیم. یعنی میتوانیم از ظرفیت عرضه نفت در رینگ داخلی هم استفاده کنیم.

عضو کمیسیون انرژی در پاسخ به اینکه آیا ورود بهش خصوصی به بازار نفت، ممکن است باعث ایجاد بابک زنجانی دیگر شود گفت: روش فروش نفت کنونی با روشی که باعث تولید بابک زنجانی ها میشد، تفاوت دارد. در آن زمان ما برای حل مشکلات همه امتیازات را به صورت انحصاری در اختیار بابک زنجانی قرار می دادیم اما اکنون می گوییم هر کسی می تواند و قادر است با قیمت بالاتری نفت را بخرد، وارد این رقابت شود.

گلمرادی در خصوص توان بخش خصوصی برای صادرات نفت خریداری شده در بورس تصریح کرد: سیاست ما این بود به خاطر محدودیت هایی که برای شرکت ملی نفت در بحث صادرات به وجود آمد، نفت از طریق بخش خصوصی صادر شود. لذا باید از تمام ظرفیت‌های موجود برای بالفعل کردن ان استفاده کنیم و باید این درخواست را از شرکت‌های خصوصی مطالبه کنیم که وارد فرآیند خرید نفت از سازوکار بورس بشوند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: