۱۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۹
پاسخ به شبهات درباره عرضه نفت در بورس_ پانزدهم

بی اثر کردن تحریم‌های نفتی در گرو فروش ریالی نفت در بورس

اکثر کارشناسان معتقدند در صورت تسویه ارزی احتمال رصد شدن تراکنش‌های بانکی و تحریم‌پذیری بسیار زیاد است و باید امکان تسویه ۱۰۰% ریالی بهای نفت عرضه شده در رینگ صادراتی بورس انرژی نیز فراهم شود.

به گزارش عیارآنلاین، براساس مصوبه ۲۷ شهریورماه شورای عالی هماهنگی اقتصادی، مبنی بر عرضه ۱میلیون بشکه نفت سبک کشور (ایران لایت) در رینگ صادراتی بورس انرژی، این مصوبه طی دو عرضه در تاریخ‌های ۶ و ۲۰ آبان ماه ۹۷ اتفاق افتاد و بخش خصوصی تمامی محموله‌‌ها را خریداری کرد. اجرای این راهکار گام مهمی در راستای بی اثر کردن تحریم های نفتی آمریکا با توجه به راهبردهای مورد اشاره در بند ۱۳ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی (متنوع سازی روش های فروش نفت و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی) بود. در بخشی از اطلاعیه مورخ ۱۸ مهر ماه وزارت نفت درباره این موضوع، آمده است: «فروش به صورت ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی خواهد بود که تسویه بخش ریالی (بر اساس نرخ تسعیر سنا) بصورت نقدی قبل از تحویل محموله و تسویه بخش ارزی به صورت اعتباری، با ارائه ضمانت‌نامه بانکی تعهد پرداخت ریالی معتبر از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران، پس از تحویل محموله صورت می‌گیرد.»

هرچند نفت ایران در بورس به فروش رسید و اتفاق بسیار خوبی بود اما باید توجه داشت برای بیش‌تر شدن فروش و استقبال هرچه بهتر بخش خصوصی باید شرایط فروش تا حد ممکن جذاب و کار فروش نفت برای بخش خصوصی تسهیل شود.

 برای تسویه ۸۰ درصد بخش ارزی از مبلغ فروش دو راهکار وجود دارد که هر دو راهکار ریسک بالایی دارد:

الف_ راهکار اول این است که بخش خصوصی ارز حاصل از فروش نفت را به حساب بانک مرکزی در کشور مقصد واریز کند. این کار عملا منجر به بلوکه شدن پول نفت خواهد شد زیرا حساب های بانک مرکزی در خارج از کشور با آغاز تحریم‌ها مسدود خواهد شد.

ب_ راهکار دوم که ظاهرا مدنظر وزارت نفت قرار دارد، این است که بخش خصوصی ارز حاصل از فروش نفت را در حسابی مربوط به افراد مورد تایید بانک مرکزی (به غیر از حساب های بانک مرکزی) در کشور مقصد واریز کند. هرچند این راهکار، احتمالا ریسک تحریم ها را کاهش می دهد اما بازهم احتمال شناسایی حساب‌های بانکی و اعمال تحریم‌ها وجود دارد.

بنابراین همانطور که مقامات وزارت نفت و بسیاری از کارشناسان اذعان دارند، تسویه ارزی مبلغ فروش نفت به بسیار مشکل است و بهترین راه حل بی اثر کردن تحریم های نفتی آمریکا با استفاده از ابزار بورس، تسویه ۱۰۰% ریالی نفت عرضه شده در رینگ صادراتی بورس انرژی است. با این روش، بخش خصوصی با توجه به انعطاف پذیری بالایی که دارد (مثلا ارتباط با تاجرهای ایرانی و خارجی و همچنین صرافی ها) به مراتب راحت‌تر می تواند ارز مورد نظر خود را به ریال تبدیل کند و به حساب بانک مرکزی در داخل کشور واریز کند. در این صورت، هم بخش خصوصی از خطر تحریم رهایی می‌یابد و هم نفت ایران در این شرایط سخت تحریمی به فروش می‌رسد.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: