۱۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۲
عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

فعالان تجارت نفت در فاز بعدی عرضه نفت در بورس مشارکت کنند

علی بختیار گفت: در رابطه با اینکه خریداران ما علاقه‏مندند که نفت سبک بخرند یا نفت سنگین و یا شیوه خرید آن ریالی باشد یا ارزی و یا هر دو، میتوانیم شرایط را مهیا کنیم تا در عرضه مرحله دوم موفق تر عمل کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، در اولین فاز عرضه نفت در بورس، یک میلیون بشکه نفت خام سبک ایران در بورس انرژی عرضه شد و با استقبال گسترده بخش خصوصی همه‌ی محموله‌ها به فروش رفت تا ثابت شود که شرکت‌های خصوصی داخلی توانمندی لازم برای ورود به بازار جهانی نفت و خرید و فروش نفت را داشته و میتوانند در شرایط حساس کنونی به صادرات بخشی از نفت کشور از افت میزان صادرات نفت ایران جلوگیری کنند. کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه انرژی معتقدند که عرضه نفت در بورس تا ایجاد تجارت نفت در کشور باید تداوم داشته باشد.

در این راستا علی بختیار، عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین، درباره عرضه مرحله دوم نفت در بورس گفت: با توجه مرحله اول عرضه نفت خام در بورس که در دو نوبت صورت گرفت، از همه فعالان حوزه تجارت نفت و افراد علاقمند به این حوزه، دعوت می‌کنیم در عرضه مرحله دوم هم مشارکت کنند و پیش از آن هم اگر خوب است که اصل مستندات مربوطه را به بورس ارائه کنند که متناسب با آن، عرضه‏ها با سرعت و دقت بیشتری صورت بگیرد.

وی در ادامه افزود: حتی در رابطه با اینکه خریداران ما علاقه‏مندند که نفت سبک بخرند یا نفت سنگین و یا شیوه خرید آن ریالی باشد یا ارزی و یا هر دو، میتوانیم شرایط را مهیا کنیم تا در عرضه مرحله دوم موفق تر عمل کنیم.

نماینده مردم گلپایگان درباره تسهیلات جدید به خریداران مرحله دوم نفت در بورس اظهار داشت: الان شرایط مناسبی هم به لحاظ تسهیل‏گری هم به لحاظ قیمت وجود دارد و تنظیماتی که باید در این زمینه بین نفت و بورس انجام می شد، وضعیت بسیار خوب و جذابی برای افرادی که تمایل داشتند ایجاد کرده است. شاید خیلی از افراد به ما در مجلس مراجعه می‏کردند و اعلام می کردند که تمایل به خرید نفت و ورود در این بازار را دارند. واقعیت این است که بورس بازاری را برای همه افرادی که اهلیت فعالیت در حوزه تجارت نفت را دارند، فراهم کرده است.

بختیار در پایان تاکید کرد: لذا باز هم آماده‏ایم که از نقطه نظرات صاحب‏نظران و افرادی که تمایل دارند در این بازار وارد بشوند و نیاز دارند که تسهیلات، منطقی و متناسب با شرایط عرضه باشد اطلاع پیدا کنیم تا آنها را در مراحل بعد مورد لحاظ قرار دهیم.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: