۱۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۵
دو نماینده مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

عرضه مجدد نفت در بورس نیازی به مصوبه شورا ندارد

برخلاف مسئولین وزارت نفت، نمایندگان مجلس معتقدند برای عرضه مجدد نفت در بورس نیاز به مصوبه جدید شورای عالی هماهنگی اقتصادی نیست و وزارت نفت باید اقدامات جدی در راستای تسریع اجرای این راهکار ضدتحریمی ایران انجام دهد.

به گزارش عیارآنلاین، پس از فروش یک میلیون بشکه نفت خام سبک ایران در بورس انرژی، ایران نخستین گام برای مقابله با تحریم‌های نفتی آمریکا را با موفقیت برداشت. در حالی که پس از استقبال گسترده بخش خصوصی برای خرید و صادرات نفت از این سازوکار، فضای کارشناسی کشور در انتظار تسریع روند عرضه نفت در بورس و انتشار اطلاعیه‌های بعدی عرضه بود اما تاکنون بعد از گذشت سه هفته از عرضه دوم نفت در بورس، خبری از روند پیگیری این موضوع نیست و به نظر میرسد وزارت نفت به بهانه‌ی اخذ مصوبه جدید از شورای عالی هماهنگی اقتصادی، اجرای این راهکار ضدتحریمی را متوقف کرده است.

درحالی که پس از انتصاب مسعود کرباسیان به مدیرعاملی شرکت ملی نفت، وی در مصاحبه‌ای موافقت خود را با عرضه نفت در بورس اعلام کرد اما شواهد نشان میدهد که شرکت ملی نفت ایران تا کنون اقدامی در راستای تداوم عرضه نفت در بورس انجام نداده است. برخلاف مسئولین وزارت نفت که معتقدند برای عرضه مجدد نفت در بورس نیاز به مصوبه جدید شورای عالی هماهنگی اقتصادی است، نظر نمایندگان مجلس چنین نیست و عرضه مجدد نفت در بورس نیاز به مجوز مجدد شورای عالی هماهنگی اقتصادی ندارد.

در این راستا الیاس حضرتی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین، درباره  عدم نیاز به مصوبه جدید برای عرضه نفت در بورس گفت: این راهکار، مسیر بسیار خوبی برای ورود بخش خصوصی، شرکت‌های داخلی و خارجی به بحث خرید نفت است که می تواند ادامه یابد. در این راستا عرضه مرحله دوم، نیاز به مصوبه جدیدی از سوی سران قوا ندارد و وزارت نفت می تواند خودش این کار را انجام دهد. نفت ما در بورس خریدارهای خودش را دارد و اگر وزارت نفت مقداری کار را جدی بگیرد این امر محقق می‌شود. زیرا در داخل وزارت نفت هم یکسری جریان ها با این روش فروش مخالف هستند. با این حال انتظار است که وزارت نفت کار را جدی تر دنبال کند.

همچنین اکبر رنجبرزاده، دبیر هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین، درباره لزوم مصوبه جدید سران قوا برای عرضه مرحله دوم نفت در بورس گفت: تا زمانی که توقف یا نقض مصوبه پیشین سران قوا درباره عرضه نفت در بورس، توسط این شوار تصویب نشود، باید عرضه نفت در بورس ساری و جاری باشد و نمی شود گفت برای هر اقدامی مجدد لازم به تصویب یک مصوبه جدید است. تدبیر روسای قوا باید بر این باشد که در مسئله فروش نفت دچار وقفه نشویم و تحریم‌ها را بتوانیم به حاشیه برانیم. در این شرایط به نظر من بهترین روش همان مشارکت مردمی برای خرید نفت در بورس است. فعال شدن در بورس می تواند یک راهکار باشد و وقتی راهکاری به نتایج نسبی قابل قبولی می رسد نباید سریع آن را کنار زد و به موضوعات دیگری پرداخت.

وی همچنین در خصوص تسهیل شرایط خرید نفت از بورس در ادامه کار و عدم موافقت برخی از جریان‌ها در وزارت نفت با این اقدام خاطرنشان کرد: ما همواره در واگذاری های بخش خصوصی خساست به خرج دادیم و بخش خصوصی را معتمد ندانستیم. معمولاً دولتها خودشان را فقط معتمد می دانند که این مشکل زا بوده است. به نظر من دولت باید با نظارت قدرتمند و قوی امکان ورود بخش خصوصی را به فروش نفت فراهم کند. لذا من به شخصه موافق تسهیل شرایط برای بخش خصوصی در عرصه فروش نفت هستم.

در مجموع به نظر میرسد که عرضه مجدد نفت در بورس انرژی نیاز به مصوبه جدید شورای عالی هماهنگی اقتصادی نداشته و وزارت نفت باید اقدامات جدی در راستای تسریع اجرای این راهکار ضدتحریمی ایران انجام دهد. لازم به ذکر است که کارشناسان معتقدند کلیدی ترین نکته برای موفقیت این راهکار تداوم و استمرار عرضه و نفت در بورس و ایجاد ثبات در این برای بازار ایجاد شده برای جذب سرمایه بخش خصوصی است در نتیجه تعلل و تاخیر انداختن پیاده‌سازی این راهکار مسلما در ادامه حضور بخش خصوصی در این سازوکار را تحت‌الشعاع قرار میدهد.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: