۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۰۰
تاکید چهار نماینده مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

عرضه نفت در بورس اقدام مثبتی که باید ادامه داشته باشد

مشارکت بخش خصوصی در فروش و عرضه کالاهای نفتی در بورس و در یک سازوکار شفاف و رقابتی، از مداخله بیگانگان در افت میزان صادرات نفت ایران جلوگیری می‌کند. همچنین امکان سوء استفاده هایی شبیه آنچه در گذشته رخ داد را به صفر می رساند. لذا عرضه نفت در بورس باید استمرار داشته باشد.

به گزارش عیارآنلاین ، با همکاری شرکت ملی نفت و سازمان بورس انرژی نخستین محموله نفت خام سبک ایران در دو نوبت در بورس انرژی عرضه شد و با استقبال گسترده بخش خصوصی تماما به فروش رفت. کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه انرژی اعتقاد دارند که عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در فروش مویرگی نفت کشور در بازارهای منطقه‌ای بهترین راهکار برای دور زدن تحریم‌های نفتی آمریکا است. در این بین نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز ضمن حمایت از این راهکار ضدتحریمی، معتقدند که عرضه نفت در بورس باید استمرار داشته باشد. در ادامه به اظهارات سه نماینده مجلس درباره عرضه نفت در بورس پرداخته می‌شود.

پزشکیان: عرضه نفت در بورس مانع افت میزان صادرات نفت می‌شود

مسعود پزشکیان، نائب رئیس مجلس درباره مرحله اول عرضه نفت در بورس گفت: مشارکت بخش خصوصی در فروش و عرضه کالاهای نفتی در بورس و در یک سازوکار شفاف و رقابتی، از مداخله بیگانگان در افت میزان صادرات نفت ایران جلوگیری می‌کند. لذا عرضه نفت خام سبک ایران در بورس اقدام خوبی بود که انجام شد.

وی در خصوص نیاز به مصوبه جدید دولت برای تداوم این مساله اظهار داشت: گمان می کنم دولت برای ادامه این روند درنظر دارد این کار را صورت دهد. یعنی می توانند مصوبه جدیدی ارائه دهند.

نماینده مردم تبریز در مجلس با اشاره به ادامه عرضه نفت در بورس پس از پایان تحریم‌ها تصریح کرد: با توجه به اینکه با عرضه نفت در بورس، به جای اینکه دولت در فرایند فروش نقش داشته باشد بخش خصوصی ورود پیدا می کند و پولش را هم نقد پرداخت می‌کند بنابراین طبیعتا کار خوبی است.

بهمنی: بخش خصوصی میتواند تحریم‌های نفتی را دور بزند

محمود بهمنی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره ضرورت تداوم عرضه نفت در بورس گفت: در حال حاضر یکی از راه­های خوب ما عرضه­ی نفت در بورس است که باید استمرار داشته باشد. هم قیمت را تعیین می­کند هم اینکه بخش خصوصی با انعطاف‌پذیری‌ای که دارد بهتر می­تواند برای صادرات راهکار پیدا کند و تحریم‌ها را دور بزند. مسئله­ی مهم این است که نفت ما به فروش برود نه اینکه چه کسی نفت ما را صادر کند. با این روش ما مشکل فروش نفت را نداریم. هر کسی می­تواند بیاید نفت بخرد و صادر کند. بالاخره در بورس مشتریان می­آیند و در محموله‌های کوچک نفت می­خرند. ما فقط باید ابزارهای فروش آن را فراهم کنیم و نظارت‌های لازم را انجام دهیم.

وی همچنین در ادامه افزود: برای تامین مالی هزینه‌های نفت خریداری شده بهترین راه حل این است که کنسیرسیوم­ها تشکیل شوند. مثلاً هر چهار یا هر ده شرکت خصوصی یکی بشوند، کنسرسیوم تشکیل بدهند، کنسرسیوم­ها بیایند نفت را بخرند. وقتی کنسیرسیوم­ها بخرند، میزان و کمیت بالا می­رود. زمانی هم که کمیت بالا رفت، دولت هم بهتر می­تواند با آنها کنار بیاید. یعنی در واقع برای دولت هم بهتر است که کنار بیاید و نقدینگی را کنترل بکند و بعد هم نفت را بتواند خیلی راحت عرضه بکند و حمل و نقل آن راحت تر صورت می­گیرد و خیلی مسائل پیشروی آن حل می­شود. مثلاً به جای اینکه ده نفر باید دنبال بیمه­های مختلف بروند یک کنسرسیوم می­رود. این کار را می­شود انجام داد. مقدمات اولیه­ی آن را خیلی خوب حرکت کردند ولی باید ببینیم در ادامه چگونه پیش می­روند.

وکیلی: عرضه نفت در بورس راهکار دور زدن تحریم‌های نفتی است

محمدعلی وکیلی، عضو هیات رئیسه مجلس درباره بحث عرضه نفت در بورس گفت: اولین مزیت عرضه نفت در بورس، ایجاد دسترسی عادلانه و منصفانه برای همه افرادی است که مایل هستند به این حوزه ورود کنند و لذا از این لحاظ اقدام قابل تحسینی است. در این روش دیگر واسطه و دلال و رانت وجود ندارد و مسیری کاملا شفاف است.

وی در ادامه افزود: جنبه مهمتر این راهکار، دور زدن تحریم‌ها است. در گذشته ما تحریم‌ها را از طریق رفتارهای پارتیزانی دور میزدیم که در نتیجه خطاهای پارتیزانی هم داشتیم و کسانی هم که از این رفتار پارتیزانی بهره‌مند شدند، سرنوشت‌شان به زندان ختم شد. اما عرضه نفت در بورس هم باعث دور زدن تحریم‌ها می شود و هم برگشت پول را قابل پیش بینی می‌کند. همچنین امکان سوء استفاده هایی شبیه آنچه در گذشته رخ داد را به صفر می رساند. بنابراین به نظر من این مسیر امتحان خوبی پس داده و باید ادامه‌دار باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به استقبال بخش خصوصی برای خرید نفت در بورس گفت: با توجه به این تجربه، ارزیابی من این است که این در ادامه عرضه نه تنها ادامه می یابد بلکه بیشتر هم خواهد شد.

یوسف‌نژاد: عرضه نفت در بورس باید استمرار داشته باشد

علی اصغر یوسف نژاد، عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی مجلس درباره عرضه نفت در بورس و لزوم استمرار آن پس از پایان تحریم ها گفت: یکی از مسیرها که می توانیم از طریق آن در برابر تحریم ها بایستیم، بحث عرضه نفت در بورس است. ما می‌توانیم در ابتدا نه در سطح بالا بلکه با ظرفیت کمتر وارد این حوزه شویم، زمینه‌اش را فراهم کنیم و اگر تجربه مثبت و موثری به دست آمد، آن را ادامه دهیم.

وی تاکید کرد: در این راستا حتما باید دستگاه های ذی ربط  از جمله سازمان بورس، وزارت اقتصاد و دارایی و دولت از این امر حمایت کند. زیرا یکی از راه های دور زدن تحریم، بحث عرضه نفت در بورس است. لذا عرضه نفت در بورس باید استمرار داشته باشد.

نماینده مردم ساری درباره ضرورت مصوبه جدید از سوی سران قوا برای عرضه مرحله دوم اظهار داشت: به نظر من سران قوا باید تجربه عرضه اول را در جلسه ای بررسی کنند و ما هم در مجلس این مساله را پیگیری خواهیم کرد.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: