۳۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۲۴
پاسخ به شبهات درباره عرضه نفت در بورس – قسمت چهاردهم

اطلاعات خریداران نفت در بورس محرمانه است

برخی کارشناسان معتقدند با ورود بخش خصوصی برای خرید نفت در بورس ایران، احتمال تحریم پذیری این خریداران زیاد می‌شود زیرا سازوکار شفاف بورس مشخص می‌کند که چه کسی نفت خریده این در حالی است که تمامی اطلاعات خریداران نزد بورس انرژی ایران محرمانه باقی می‌ماند.

در ششم و بیستم آبان ماه امسال، با عرضه نفت در بورس بخش خصوصی ۱ میلیون بشکه نفت خرید. با توجه به این استقبال، وزارت نفت تصمیم گرفت به فروش نفت در بورس ادامه دهد. برخی از کارشناسان می‌گویند سازوکار شفاف بورس اطلاعات خریداران را مشخص می‌کند و این خود عاملی است برای تحریم پذیری این خریداران در این یادداشت به این موضوع پرداخته‌ شده است که اساسا موضوع شفافیت در بورس شامل چه بخش‌هایی از معاملات می‌شود و آیا اطلاعات خریداران نفت محرمانه است یا آشکار؟

تحریم پذیری بخش خصوصی

در زمینه‌ی تحریم نفت ایران باید توجه کرد که نفت ایران در چهار بزنگاه می‌تواند شناسایی و تحریم شود:

۱- قراردادها، ۲- بیمه، ۳- حمل‌ونقل و ۴-تراکنش‌های بانکی. (پاسخ به شبهات درباره عرضه نفت در بورس-قسمت اول) اطلاعات خریداران در معامله‌های بورس اعلام نمی‌شود یعنی مشخص نیست که چه کسی خریدار نفت خام کشورمان بوده و صرفاً اطلاع رسانی می‌شود که چه معامله‌ای با چه قیمتی در این زمینه انجام شده است. به‌عبارت‌دیگر، شفافیت سازوکار بورس به معنای آشکار بودن اطلاعات مربوط به خریداران نیست. درنتیجه، صرف بورسی شدن معامله نفت خام، خریداران نفت را، تحریم پذیر نمی‌کند.

حتی در صورت شفاف شدن اطلاعات خریدار نفت، احتمال تحریم شدن آن کمتر است زیرا با توجه به شبکه‌سازی‌های شرکت‌های غیردولتی در کشورهای مختلف، انعطاف‌پذیری و توانایی آن‌ها برای فروش نفت ایران بیشتر است. تداوم میزان صادرات محصولات پتروشیمی بدون ایجاد مشکل خاصی در دستیابی به درآمدهای آن‌ها در اوج دوره تحریم‌ها، از مصادیق صحت این تحلیل است.

در صورت مشخص بودن اطلاعات خریداران نفت کشور اولا بخش خصوصی در شرایط حساس خطر خرید نفت را نمی‌پذیرد و دوما فاش شدن اطلاعات خریداران یعنی بازی کردن بورس انرژی ایران در پازل از پیش طراحی شده دشمن در جهت عدم فروش نفت کشور در عرصه بین المللی. با توجه آنچه گفته شد منطقی به نظر می‌رسد که اطلاعات خریداران محرمانه نزد مسئولین ذی‌صلاح باقی بماند تا هم از تحریم شدن فروش نفت سخت‌تر شود و هم بخش خصوصی  برای ورود به بورس تمایل بیشتری داشته‌باشد.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: