۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۲
در سومین نشست عیارآنلاین با موضوع عرضه نفت در بورس عنوان شد:

عرضه نفت خام در بورس انرژی تا ایجاد تجارت نفت استمرار داشته باشد

با معامله یک میلیون بشکه نفت خام سبک ایران در بورس انرژی، وزارت نفت نخستین گام برای مقابله با تحریم‌های نفتی را با موفقیت برداشت.در این بین کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه انرژی معتقدند که تداوم موفقیت این راهکار ضدتحریمی الزاماتی را به همراه دارد. در این راستا نشستی با موضوع «بایدها و نبایدهای موفقیت عرضه نفت در بورس» در محل پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین برگزار شد.

به گزارش عیارآنلاین، با همکاری شرکت ملی نفت و سازمان بورس انرژی، دو بار در تاریخ ۶ آبان و ۲۰ آبان نفت خام سبک ایران در بورس انرژی عرضه شد و طی این فرآیند ۱ میلیون بشکه نفت توسط بخش خصوصی داخلی خریداری شد؛ بدین صورت ایران نخستین گام برای مقابله با تحریم‌های نفتی را با موفقیت برداشت. در این بین کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه انرژی معتقدند که تداوم موفقیت این راهکار ضدتحریمی الزاماتی را به همراه دارد.

در این راستا عصر روز دوشنبه نشستی با موضوع «بایدها و نبایدهای موفقیت عرضه نفت در بورس» در محل پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین برگزار شد. مهمانان این نشست آقای سبزعلیپور رئیس مرکز تجارت جهانی، آقای اسکندری کارشناس بازار سرمایه، آقای کریمی کارشناس حوزه نفت و گاز، آقای مردانی کارشناس حوزه انرژی و آقای آژنگ مدیر مرکز رصد کنکاش بودند که در ادامه گزارشی کوتاه از مباحث این نشست ارائه می‌شود. گزارش کامل این نشست در روزهای آینده منتشر می‌شود.

سبزعلیپور: برای شکل‌گیری بورس نفت باید میزان عرضه نفت قدم به قدم افزایش یابد

محمدرضا سبزعلیپور، رئیس مرکز تجارت جهانی با اشاره به ضرورت ایجاد بورس نفت گفت: ایجاد بورس نفت برای کشوری که یکی از بزرگترین منابع نفتی دنیا را دارد یک امر ضروری است. متاسفانه تا به الان دولت به سمت شکل‌گیری این سازوکار حرکت نکرده است. مشکل اصلی تفکرات دولتی‌محور وزارت نفت و شرکت ملی نفت است که اجازه ورود بخش خصوصی به این بازار داده نشده است. اگر شرکتی خصوصی بخواهد وارد معاملات نفتی شود، توسط وزارت نفت به دستگاه‌های امنیتی معرفی میشود و اجازه داده نمی‌شود که بخش خصوصی وارد حریم معاملات نفتی شود.

وی در ادامه اظهار داشت: این تفکر در بخش خصوصی ایجاد شده که ورود به معاملات نفتی خطرناک است چون هیچ تضمینی وجود ندارد که به بعدها به سرنوشت بابک زنجانی دچار نشوند. بعد از اتمام تحریم و جنگ اقتصادی آیا تضمینی است که نفت در بورس عرضه شود یا اینکه فقط الان که درامد دولتی کم شده وزارت نفت اجبارا نفت را به بخش خصوصی قرار میفروشد تا از روابط تجاری این بخش استفاده کند.

سبزعلیپور با اشاره به محدودیت های ایجاد شده در اطلاعیه شرکت ملی نفت گفت: برای شکل‌گیری بورس نفت باید میزان عرضه نفت قدم به قدم افزایش یابد. اگر قرار باشد با همین سرعت پیش برویم کل عرضه سالانه ما در بورس انرژی ۲۵ میلیون بشکه خواهد بود که عدد و رقمی نیست. در سازوکار تسویه ۲۰ درصد ریالی نباید برای بخش خصوصی محدودیت ایجاد کرد. باید بتوان در همه‌ی بانک هایی که زیرمجموعه بانک مرکزی هستند تسویه ریالی را انجام داد چون ممکن است شرکتی نزد بانک های اعلام شده حسابی نداشته باشد ان موقع چگونه میتواند از ان بانک ضمانت نامه بگیرد. به نظرم باید شرایط سختگیرانه و غیرمنطقی را حذف کنیم اینگونه حضور بخش خصوصی پرشورتر خواهد بود.

اسکندری: باید شرایط برای بخش خصوصی قابل مذاکره باشد

محمد اسکندری، کارشناس بازار سرمایه با اشاره به بایدهای تداوم موفقیت عرضه نفت در بورس گفت: البته اطلاعیه شرکت ملی نفت نشان میدهد که واقعا اراده ای برای اجرای این کار وجود دارد اما در ادامه به نکاتی نیز توجه شود. باید قابلیت معامله مجدد در این سازوکار تعبیه شود تا همه مردم بتوانند وارد معامله شوند. بهتر است عرضه نفت پالایشگاه‌ها هم در بورس انجام شود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: یکی از اصول بازارهای مالی گمنامی است و بازار مالی با بازار فیزیکی فرق دارد. شفافیت خوب است ولی نیابد اصول کاری بخش خصوصی را شفاف کنیم و اگر اسامی اعلام عمومی اسامی خریداران نفت گل به خودی است ولی نهادهای نظارتی باید به این اساسی دسترسی داشته باشند تا نظارت های لازم وجود داشته باشد.

اسکندری با ابراز نگرانی نسبت به آینده گفت: در اطلاعیه نکاتی وجود دارد که نسبت به آینده این اقدام ایجاد نگرانی میکند. اینکه گفته شده در کیفیت نفت تحویلی هیچ‌گونه اعتراضی نمیتوانید کنید حرف نادرستی است. بورس محل احترام به مشتری و بازخواست فرد متخلف است و در صورت عدم رعایت کیفیت باید امکان اعتراض وجود داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: اینکه اعلام شود که هر بانکی و هر ارزی که وزارت نفت میخواهد باید داده شود نکته قابل قبولی نیت. باید شرایط برای بخش خصوصی قابل مذاکره باشد و اینگونه نشود که این موارد بعدها دستمایه ای برای فشاراوردن به خریداران شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: باید اراده وجود داشته باشد تا اگر با مشکلی مواجه شدیم ان را اصلاح کنیم نه اینکه بخواهیم اثبات کنیم که این کار شدنی نیست. بعضا دیده شده که شرکت ملی نفت، نفت را در بورس عرضه کرده تا ثابت کند این کار شدنی نیست و حتی خودش هم سنگ اندازی میکردند که این کار نشود.

اسکندری ضمن عنوان این مسأله که خیلی وقت‌ها مسئولین دولتی برای رقابت با بورس و تضعیف آن، شرایط بهتری را برای مشتریان در خارج از بورس ایجاد می‌کنند عنوان کرد:« حتماً باید اصرار باشد که شرایط درون بورس از خارج از بورس بهتر باشد.»

کریمی: مهمترین نکته تداوم و تضمین عرضه نفت در بورس است

محمدصادق کریمی، کارشناس حوزه نفت و گاز با اشاره به اقدامات مثبت شرکت ملی نفت در تسهیل شرایط برای بخش خصوصی گفت: نسبت به تجربه‌های قبلی شرایط تسهیل شده است الان امکان تسویه ریالی ۲۰ درصد بهای معامله وجود دارد، خرید با ضمانت‌نامه ممکن شده است، ضریب تعدیل قیمت ریسک نوسانات قیمت برای هر دو طرف را پوشش میدهد، حجم محموله‌ها کوچک شده و به ۳۵ هزار بشکه رسیده است. البته این شرایط ضمانتی برای تداوم موفقیت نیست و باید با پیش‌روی کار ایراداتی که به وجود آمده برطرف شود.

وی در ادامه گفت: مهمترین نکته تداوم و تضمین عرضه نفت در بورس است. بخش خصوصی که میخواهد کار کند باید بداند که عرضه نفت در بورس پایدار است و با اطمینان خاطر برود شبکه خود را ایجاد کرده و بازاریابی کند تا بتواند در این عرصه سرمایه‌گذاری کند. باید یک تکلیف قانونی مشخص وجود داشته باشد که این تداوم حفظ شود. مورد دیگر امکان تسویه ریالی است که باید برای بخش خصوصی فراهم شود. مسئله دیگر عرضه محصولات و حامل‌های دیگر مانند میعانات گازی است که بازار را جذاب تر می‌کند. نکته دیگر اینکه هنوز این موضوع بورس نفت و عرضه نفت در بورس چندان تبلیغ نشده و آگاهی کافی وجود ندارد و حالا باید این شناخت بیشتر شود.

مردانی: ضرورت استفاده از پول ملی در تبادلات نفتی کشور

صادق مردانی، کارشناس حوزه انرژی با اشاره به فواید اجرای تسویه ریالی گفت: کشورهای بزرگ دنیا از ارزهای ملی خودشان در تبادلات نفتی استفاده می‌کنند و ما هم باید به این سمت حرکت کنیم. بدین صورت هزینه های بانکی مان کاهش می یابد زیرا در فرآیند تبادلات ۱۸ درصد کارمزد ارزی گرفته می‌شود. نکته مهم اطمینان از وصول درآمدهای نفتی است. الان درآمدهای نفتی ما در بانک های خارجی بلوکه می‌شود.

وی در ادامه اظهار داشت: به نظر من برای اول کار بهتر بود سازوکار تسویه ۶۰ درصد ریالی و ۴۰ درصد ارزی باشد. اگر ما بخواهیم روی همین سازوکار ۸۰ ارزی و ۲۰ ریالی تکیه کنیم حتما به ضرر بخش خصوصی خواهد بود. ما باید این درصد را مدیریت کنیم. ابتدا باید آپشن تماما ریالی را درنظر بگیریم ولی باید به صورتی مدیریت کنیم که اگر از بهای نفت را تماما ارزی خواستیم بخش خصوصی این اقدام را انجام دهد و از ۱۰۰ درصد ریالی به ۱۰۰ درصد ارزی برسیم.

مردانی همچنین خاطرنشان کرد: الان این نگرانی وجود دارد که آیا شرکت ملی نفت در ادامه نفت را در بورس عرضه میکند یا نه. برای اینکه این دغدغه رفع شود می‌توانیم یک قانون بگذاریم و پیشنهاد بدهیم مبنی بر این که فروش کلی محموله‌های نفت شرکت ملی نفت در مدل سنتی چقدر باشد تقریبا ۵ درصد آن به صورت اسپات در بورس عرضه شود و حتی میتواند به ۱۰ درصد هم برسد. بحثی که در مورد خام فروشی مطرح می شود در اینجا مطرح نیست چرا یک نفتی وجود دارد که باید فروخته شود ولی از این روش به فروش می رسد.

آژنگ: مدیران بورس انرژی در فضای رسانه‌ای حاضر شده و ابهامات ایجاد شده پاسخ دهند

فرامرز آژنگ، مدیر مرکز رصد کنکاش با اشاره به الزامات موفقیت عرضه نفت در بورس گفت: پس از موفقیت عرضه اول الزامات مهمی برای موفقیت این راهکار توسط کارشناسان مطرح شده است. مهمترین موضوع تداوم عرضه نفت در بورس است. بحث امکان ریالی و فروش حواله ای نیز از نکات مهمی است که مکررا به آن اشاره شده است. به طور کلی فضای ایجاد در رسانه‌های داخلی مثبت بوده و شواهد نشان میدهد که الان بخش خصوصی به یک تکاپویی افتاده است و پالس های مثبتی در این باره داده شده است. شرکت ملی نفت عملا تداوم عرضه را به استقبال بخش خصوصی گره زده است ولی بخش خصوصی به دنبال یک اطمینان خاطر است که بتواند در این بازار سرمایه‌گذاری کند. فلذا دولت باید برای بازار نفت داخلی اطمینان ایجاد کند که این عرضه استمرار خواهد داشت.

وی در ادامه با گلایه نسبت به عملکرد رسانه‌ای وزارت نفت، بورس انرژی و صداوسیما اظهار داشت: ضلع دیگر عرضه نفت در بورس سازمان بورس انرژی است که متاسفانه در فضای رسانه ای کشور بروز و ظهور خاصی نداشته است و انتظار میرود که بورس انرژی به عنوان پیونددهنده شرکت ملی نفت و بخش خصوصی، فعالانه در فضای رسانه‌ای حاضر شده و نسبت به رفع ابهامات ایجاد شده اقدام کند. ضلع دیگر هم صداوسیما است. یک اتفاقی در کشور رخ داده که بسیار مهم است و رسانه‌های خارجی به آن پرداخته‌اند ولی صداوسیمای ما در این حوزه واکنشی نشان نمی‌دهد و وارد نمی شود که ابعاد موضوع باز شود. متاسفانه این سه ضلع یعنی وزارت نفت و سازمان بورس و صداوسیما آنقدری که اصحاب رسانه و کارشناسان و بخشی خصوصی وارد شده‌اند و کار کرده‌اند وارد نشده‌اند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: