۲۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۸
سخنگوی قوه قضائیه در گفتگو با عیارآنلاین مطرح کرد:

اعتبار اسناد عادی در محاکم، علت بسیاری از مشکلات ما و مردم

اژه‌ای درخصوص طرح دعوا به واسطه ارائه اسناد عادی در دادگاه‌ها گفت: خیلی وقت‌ها اگر ما سند عادی را در بسیاری از مراکز و محاکم اگر قانون می‌‏شد که می‌‏توانستیم نپذیریم، (البته یک وقت مجلس قانون تصویب کرده که شورای نگهبان ایراد گرفت، ولی بالاخره این حل نشده است همچنان) بسیاری از این مشکلات برای جامعه و بخصوص برای خود قوه قضائیه کمتر می‌شد.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، حجت السلام غلامحسین محسنی اژه‎ای در نشست خبری ۲۰ آبان ۹۷ درباره نتایج و آمار اجرای قانون «تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان‎‏های فاقد سند رسمی» مصوب سال ۱۳۸۹ مجلس به خبرنگار عیارآنلاین گفت: در ابتدا باید اشاره کنم برای این مساله تمام اراضی اعم از شهری و غیر شهری، منابع طبیعی، اراضی دولتی و شخصی باید نقشه برداری شود و طرح کاداستر مصوب مجلس سال های قبل باید اجرایی می شد، طرحی که بر طبق آن دولت باید سالانه بودجه ای را در نظر می‎گرفت و عرض پنج سال عملیاتی می‎کرد. اگر این اتفاق رخ می‌داد مسلّماً  بسیاری از مشکلاتی که امروز برای مردم، قوه قضائیه و برخی از دستگاه‏ ها هست وجود نداشت. چون بدون سند رسمی و نبود حد و حدود دقیق، اختلافات عدیده ای رخ می دهد.

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه با اشاره به موضوع اسناد عادی خاطر نشان کرد: در حال حاضر ما با ادعاهای مختلفی در مورد اراضی ای روبرو هستیم که سند ندارند. برخی مدعی هستند در سال ۵۷ فلان مقدار زمین از این آقا خریدم و سند عادی هم ارائه می دهد بعد مشخص می شود جعلی بوده است. اما ممکن است در بدو امر به دادگاه مراجعه کند و پس از طی شدن مراحل ثبت آن، مشخص شود که سند اولیه جعلی بوده است.

سخنگوی دستگاه قضا به مسئله طرح دعوا به واسطه ارائه اسناد عادی در دادگاه پرداخت و گفت: موضوع دیگر بحث اعتبار سند رسمی در برابر سند عادی است. خیلی وقت‌ها اگر ما سند عادی را در بسیاری از مراکز و محاکم اگر قانون می‌‏شد که می‏توانستیم نپذیریم، (البته یک وقت مجلس قانون تصویب کرده که شورای نگهبان ایراد گرفت، ولی بالاخره این حل نشده است همچنان) بسیاری از این مشکلات برای جامعه و بخصوص برای خود قوه قضائیه کمتر می شد.

وی در پایان اذعان داشت: بنده در حال حاضر آمار دقیقی از اقدامات سازمان ثبت در این خصوص ندارم و باید از آقای تویسرکانی، رئیس سازمان ثبت اسناد در این باره سوال شود، البته برخی از این مطالب در اخبار سالیانه آنها نیز موجود است.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: