۲۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۹

دومین محموله نفت خام در بورس به طور کامل به فروش رسید

شرکت ملی نفت، دومین محموله نفت خام سبک ایران به حجم ۷۰۰ هزار بشکه را دقایقی پیش در بورس انرژی عرضه کرد که پس از شکل‌گیری رقابت و کشف قیمت در نهایت به قیمت ۶۴.۹۷ دلار به طور کامل فروخته شد.

به گزارش عیارآنلاین، شرکت ملی نفت، دومین محموله نفت خام سبک ایران به حجم ۷۰۰ هزار بشکه را دقایقی پیش در بورس انرژی عرضه کرد که پس از شکل‌گیری رقابت و کشف قیمت در نهایت به قیمت ۶۴.۹۷ دلار به طور کامل فروخته شد.

لازم به ذکر است که در مرحله اول عرضه نفت خام در بورس انرژی که دو هفته پیش (یکشنبه ششم آبان) برگزار شد ۸ محموله ۳۵ هزار بشکه‌ای خریداری شده بود.

در این راستا صادق مردانی، کارشناس حوزه انرژی در گفت‌وگو با اشاره به ضرورت تداوم عرضه نفت در بورس انرژی گفت: اگر عرضه‌ نفت در بورس انرژی استمرار داشته باشد، دو نتیجه خوب حاصل می‌شود. اول اینکه این اطمینان را در مشتری ایجاد می کند که نفت در بورس انرژی موجود است و یک محل خرید نفت محسوب می‌شود. دوم اینکه عرضه‌ نفت در بورس تهران، عنوانی است که المان در قیمت ­گذاری نفت طی سال­های آینده خود را نشان می‌دهد. اگر نفت در بورس باشد، به مرور زمان با‌توجه به کیفیت کار با یک قوت و ضعفی به این متغیر وزن می­دهد و این متغیر خود را نشان می‌­دهد.

مردانی افزود: از نظر من تا زمانی که شاخص­‌های بورسی در فرمول­‌های قیمت­گذاری نفت موثر هستند یا اعمال می‌­شوند، ما باید نفت را در بورس عرضه کنیم. یعنی اگر زمانی فرمول قیمت­‌گذاری نفت تغییر کرد، بورس کنار رفت و به دنبال فرمول دیگری رفتند آن موقع می‌­توانیم روی اصل عرضه نفت در بورس تردید یا فکر کنیم.

محمدرضا پورابراهیمی دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اخیراً طی نامه‌ای به وزیر نفت ایران ۶ راهکار برای بالا بردن بهره‌وری در بورس انرژی این کشور پیشنهاد کرده است که از جمله آنها ارائه زمانبندی درباره حجم نفت ارائه شده در بورس انرژی، تقویت پالایشگاه‌های بومی و تأسیسات پتروپالایشگاه برای خرید نفت از بورس انرژی و ایجاد ابزارهای جدید سرمایه‌گذاری نظیر اوراق و دیگر گزینه‌ها برای ورود شرکت‌ها به این حوزه است.

در واقع از منظر کلان اقتصادی بهترین کارایی بورس انرژی ایران می‌تواند تقویت ظرفیت داخلی  باشد. اجرای این طرح هم می‌تواند به نفع وزارت نفت باشد و هم می‌تواند به نفع کل اقتصاد ایران تمام شود. چرا که پالایشگاه‌ها و تأسیسات پتروشیمی را به سمت بالا بردن ظرفیت و بهره‌وری خود سوق داده و سپس این امکان را برای آنها فراهم می‌کند تا با خرید هر چه بیشتر نفت و میعانات گازی صادرات بیشتری انجام دهد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: