۱۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۰
عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

سازوکار رقابتی بورس انرژی، مانع ارزان‌فروشی نفت می‌شود

علی گلمرادی با اشاره به سازوکار رقابتی بورس گفت: با عرضه نفت در بازار بورس، متناسب با قیمت‌های جهانی و براساس رقابت، قیمت هر بشکه نفت کشف می‌شود. یعنی در بورس هر کسی قیمت بالاتری بدهد، محموله را دریافت می‌کند؛ بدین صورت اجرای این راهکار باعث ارزان فروشی نخواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، پس از موفقیت در نخستین عرضه نفت در بورس انرژی در تاریخ ۶ آبان‌ماه؛ اکنون تالار سبز بورس در آستانه دومین عرضه نفت در بورس قرار دارد. طبق اطلاعیه شرکت ملی نفت فردا (۲۰ آبان‌ماه) ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام در مرحله جدید عرضه با قیمت ۷۱.۵۹ دلار به ازای هر بشکه عرضه خواهد شد.

در این راستا علی گلمرادی، عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی با اشاره به ضرورت تداوم عرضه نفت در بورس برای مقابله با تحریم‌های نفتی آمریکا گفت: در این مساله همه عوامل درگیر باید متوجه باشند که عرضه نفت در بورس انرژی یکی از راهکارهایی که می‌تواند بخش قابل توجهی از دغدغه‌های ما را در رابطه با فروش نفت و درآمدهای نفتی مرتفع کند. لازمه آن هم اعتمادی است که باید همه عوامل نسبت به این موضوع داشته باشند و وزارت نفت باید متوجه باشد که بازار بورس به خوبی می‌تواند کمک حال آن در مساله فروش، صادرات و دریافت درآمدهای حاصله باشد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: از طرفی، بورس انرژی هم باید عرصه‌ای فراهم کند که همه کسانی که می‌توانند در این حوزه فعالیت داشته باشند، از جمله سرمایه گذاران، خریداران، عرضه کنندگان و توزیع کنندگان نفت به طور شفاف از شرایط مطلع شوند. در این رابطه لازم است مسئولین بورس و وزارت نفت با همگرایی بیشتر، بسترساز این شفافیت باشند.

علی گلمرادی، نماینده مردم ماهشهر در مجلس تصریح کرد: پیش بینی شده بود که در ابتدای کار با مشکلات و موانعی روبرو شویم اما خوشبختانه کار به خوبی پیش رفت و منطقا هر چه جلوتر برویم کار سهل تر می‌شود. لذا بعید می‌دانم با توجه به اینکه در ابتدا موانعی بروز پیدا نکرد، در ادامه کار با مشکل مواجه شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره شاخص‌هایی که باید برای روند پایدار عرضه نفت در بورس لحاظ کرد گفت: اول آنکه شرکت ملی به موقع نفت مورد نیاز را متناسب با تقاضاها تامین کند. دوم اینکه باید اطلاع رسانی در مورد زمان عرضه و میزان آن به طور دقیق در اختیار بازار قرار گیرد. در واقع باید به راحتی به تقاضاها پاسخ داد. زیرا رضایتمندی مشتریان از رفتار وزارت نفت و بورس بسیار کارساز و موثر خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به برخی جوسازی درباره ارزان فروشی و ظهور مجدد بابک زنجانی ها در سازوکار بورس اظهار داشت: این روش و رویه در تضاد با این دو مساله است. ما در بازار بورس اعلام می‌کنیم هر کسی متناسب با توان مالی‌اش می‌تواند وارد عرصه شود که این موضوع، باعث خارج شدن بازار نفت از حالت انحصار است و لذا راه برای پیدا شدن بابک زنجانی‌ها بسته می‌شود چون بحث انحصار منجر به آن اتفاق شد.

گلمرادی در پایان اظهار داشت: با عرضه نفت در بازار بورس، متناسب با قیمت‌های جهانی و براساس رقابت، قیمت هر بشکه نفت کشف می‌شود. یعنی در بورس هر کسی قیمت بالاتری بدهد، محموله را دریافت می‌کند. در اینجا هم افراد متناسب با سودشان قیمت می‌دهند. دولت و وزارت نفت هم دنبال ضرر شرکت‌های خصوصی نیست. زیرا اینها پایه اقتصاد و تجارت ما هستند. بنابراین قیمت را تا جایی بالا می‌رند که حاشیه سودشان حفظ شود و این منطق بازار است و باعث ارزان فروشی نخواهد شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: