عضو کمیسیون کشاورزی در گفتگو با عیارآنلاین مطرح کرد:

حمایت از کشاورزان خارجی با اختصاص یارانه به واردات برنج

پاپی زاده درخصوص اختصاص یک میلیارد دلار ارز دولتی برای واردات برنج خارجی گفت: پرداخت یک میلیارد دلار ارز دولتی برای واردات برنج با احتساب نرخ آزاد آن نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان می‌شود. ضریب خودکفایی تولید برنج در سال‌های گذشته به ۸۰ درصد هم رسیده است. این موضوع نشان دهنده آن است که با یک برنامه‌ریزی کوتاه مدت می‌توانیم به وضعیت قابل قبولی در این بخش برسیم.

به گزارش عیارآنلاین، محدودیت کشت برنج در کشور طی چند سال گذشته ازجمله محورهای مورد نظر وزارت جهاد کشاورزی بوده است. این سیاست درحالی از سوی مسئولین وزارت جهاد کشاورزی پیگیری می‌شود که همزمان با آن واردات این محصول افزایش یافته و مشوق‌هایی برای آن در نظر گرفته شده است. اختصاص یک میلیارد دلار ارز یارانه‌ای از سوی دولت برای واردات یک میلیون تن برنج نمونه‌ای از مشوق‌های واردات این محصول است.

در همین راستا، پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، گفتگویی با عباس پاپی زاده، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی داشته که متن آن به شرح زیر است.

پاپی زاده درخصوص اختصاص یک میلیارد دلار ارز دولتی برای واردات برنج خارجی گفت: پرداخت یارانه برای واردات برنج در واقع حمایت از کشاورزان خارجی است. این درحالی است که در چند سال گذشته کمترین حمایت‌ها از کشاورزان داخلی شده است.

وی ادامه داد: پرداخت یک میلیارد دلار ارز دولتی برای واردات برنج با احتساب نرخ آزاد آن نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان می‌شود. اختصاص این میزان اعتبارات مالی در وضعیت فعلی کشور که با بحران ارزی روبه رو هستیم جای تامل دارد.

نماینده مردم شوش با بیان اینکه توان خودکفایی تولید برنج در کشور وجود دارد گفت: اگر ۱۰ هزار میلیارد تومان به کشاورزان داخلی در غالب یارانه تولید داده شود، این ظرفیت در کشور وجود دارد که به خودکفایی کامل در تولید این محصول برسیم.

وی ادامه داد: ضریب خودکفایی تولید برنج در سال‌های گذشته به ۸۰ درصد هم رسیده است. این موضوع نشان دهنده آن است که با یک برنامه‌ریزی کوتاه مدت می‌توانیم به وضعیت قابل قبولی در این بخش برسیم.

پاپی زاده در پایان تصریح کرد: برای حمایت از تولید داخل به دولت پیشنهاد داده‌ایم در صورت افزایش تولید محصولات وارداتی در داخل کشور، ارز و یارانه آن‌ها را به وزارت جهاد کشاورزی جهت حمایت از تولید کنندگان داخلی اختصاص دهد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: