عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی در گفتگو با عیارآنلاین مطرح کرد:

ازدواج‌های غیر رسمی؛ نتیجه طرح افزایش حداقل سن ازدواج دختران

باقری درخصوص طرح افزایش حداقل سن ازدواج دختران از ۱۳ به ۱۶ سال گفت: اگر مجلس چنين قانوني را تصويب كند، واقعه‌ای كه شاهد آن خواهيم بود آن است كه  مخفي‌كاري و پنهان‌كاري در ثبت رسمی ازدواج افزايش پيدا خواهد كرد. ضرورتي برای این طرح وجود ندارد و جامعه ايراني منتظر تصويب آن نیست و براي اين‌كار بنا به صلاح و مصلحت خودش اقدام مي‌كند. كاري كه تا كنون كرده است.

دکتر شهلا باقری، عضو هیئت علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه خوارزمی، گفتگویی با پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین درخصوص طرح اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی، مبنی بر افزایش حداقل سن ازدواج دختران از ۱۳ به ۱۶ سال داشته که متن آن به شرح زیر است.

استاد دانشگاه خوارزمی در پاسخ به اینکه طرح افزایش حداقل سن ازدواج دختران از ۱۳ به ۱۶ سال را چگونه ارزیابی می‌کنید گفت: باتوجه به اينكه نوعا ازدواج‌هاي سنين پايين در مناطق روستايي و عشايري بوقوع مي‌پيوندد وتابعي از شرايط محيطي است مردم در چنين مناطقي منتظر تصويب سن ازدواج نيستند و برحسب مقتضيات زندگي خودشان رفتار مي‌كنند.

وی ادامه داد: بنابراین تصويب چنين قوانيني بحال آن‌ها فرقي ندارد و چيزي از قوانين زندگي آن‌ها را تغيير نمي‌دهد. حداقلش اين است كه براي ثبت رسمی ازدواجشان كمي صبر مي‌كنند.

عضو هیئت علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه خوارزمی در پاسخ به اینکه در صورت افزایش حداقل سن ازدواج چه امکانی برای جوانان در فاصله بلوغ جنسی تا سن قانونی ازدواج برای پاسخ به نیازهای عاطفی و جنسی وجود خواهد داشت گفت: سن بلوغ در مناطق مختلف اقليمي و آب وهوايي متغير است. در مناطق گرم‌خيز، بلوغ زودتر و در مناطق سرد‌سير بلوغ ديرتر اتفاق مي‌افتد. چراکه شرايط بيولوژيك و جسمي افراد باهم فرق می‌كند و از فردي به فرد ديگر متفاوت است.

وی ادامه داد: اگر مجلس چنين قانوني را تصويب كند، واقعه‌ای كه شاهد آن خواهيم بود آن است كه  مخفي‌كاري و پنهان‌كاري در ثبت رسمی واقعه ازدواج افزايش پيدا خواهد كرد.  كمااينكه در شرايط فعلي صدها هزار واقعه ازدواج در اين سنين در كشور رسماً ثبت مي‌شود و مقاديري كه ثبت نمي‌شود را هم حتماً بايد در نظر گرفت.

مدیر گروه مطالعات زنان و خانواده ، دانشگاه الزهرا (س) در پاسخ به اینکه طبق گزارش سازمان ثبت احوال، سالانه حدود ۱۰۰ هزار ازدواج در این سنین در کشور ثبت می‌شود، ممنوعیت یا محدودیت این ازدواج‌ها چه اثراتی در خانواده‌های این افراد و در کل جامعه به جای خواهد گذاشت گفت: مخفي‌كاري و پنهان‌كاري در ثبت رسمی واقعه ازدواج افزایش پیدا خواهد کرد. علاوه بر آن افراد و خانواده‌ها دچار محدوديت‌هايي مي‌شوند و سازوكارهايي براي آن در آينده مي انديشند كه مي‌تواند غير قانوني يا قانوني باشد.

باقری در پاسخ به اینکه این اقدام مجلس را چقدر در راستای منافع جامعه می‌دانید، گفت: ضرورتي بر انجام آن متصور نيست و جامعه ايراني منتظر تصويب سن ازدواج نمی‌باشد و براي اين‌كار بنا به صلاح و مصلحت خودش اقدام مي‌كند. كاري كه تا كنون كرده است.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: