محدودیت مقطعی صادرات برای توسعه بازار داخلی لبنیات امریکا

حمایت‌های یارانه‌ای امریکا از بخش لبنیات

برنامه‌های حفاظتی بخش لبنیات آمریکا از سال ۱۹۳۷ تاکنون تغییرات زیادی داشته است. بعضی از این حمایت‌ها به‌مرورزمان تغییر کرده است. به‌طور مثال این کشور تحت تعهدات خود در سازمان جهانی تجارت، حمایت‌های صادراتی و قیمتی خود را محدود و برخی دیگر حمایت‌ها نظیر خرید تضمینی برای اقشار کم درامد را جایگزین کرده است.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از  وزارت کشاورزی آمریکا (USDA)، ایالت متحده آمریکا زمانی که مشوق‌های صادراتی اعطاشده به بخش لبنیات موجب خالی شدن بازار داخلی از این محصولات شد موقتاً برنامه توسعه صادرات را لغو و برخی برنامه‌ها نظیر برنامه کمک مالی محصولات لبنی[۱] (DPDP) برنامه حفاظتی مارجین[۲] (MPP) و حمایت‌های قیمتی لبنیات را جایگزین آن‌ها کرد.

برنامه کمک مالی محصولات لبنی (DPDP)

این برنامه جهت حمایت از تغذیه اقشار کم‌درآمد امریکاست. طی این برنامه محصولات لبنی با قیمت‌های غالب بازار و با مشارکت سازمان‌های دولتی و خصوصی غیرانتفاعی خریداری شده و با اعطا به جمعیت کم درامد نیازهای تغذیه‌ای این اقشار را تأمین می‌کنند.

برنامه حفاظت مارجین برای لبنیات (MPP-Dairy )

برنامه حفاظت حاشیه‌ای برای لبنیات (MPP-Dairy) بیمه‌های عملیاتی لبنیات را بر اساس میانگین تولید ملی لبنیات (تفاوت بین قیمت داخلی شیر و متوسط ​​هزینه خوراک) ارائه می‌دهد. مزایای مربوط به تاریخ تولید شرکت‌های موجود، که سالانه تعدیل می‌شوند، به‌منظور نشان دادن افزایش تولید ملی در شیر، اعمال می‌شود. همه‌ی واحدهای مزارع لبنی واجد شرایط بهره‌مندی از این برنامه هستند و تنها هزینه اداری آن (که برابر با ۱۰۰ دلار هست) را پرداخت می‌کنند.

حمایت‌های قیمتی از محصولات لبنی  (DPPSP)

برنامه حمایتی از قیمت محصولات لبنی (DPPSP) توسط وزارت کشاورزی امریکا در سال ۲۰۱۴ لغو شده است. این برنامه خرید برای حمایت از شغل‌های موجود در مزارع با قانون کشاورزی، از سال ۱۹۴۹ آغاز و از آن زمان چندین بار اصلاح شده است. قانون غذا، حفاظت و انرژی[۳] در سال ۲۰۰۸ (قانون کشاورزی سال ۲۰۰۸) اساساً برنامه خرید شیر را با تعیین قیمت‌های حمایتی از محصولات تولید شده را ​​تغییر داد. هم‌زمان شرکت تعاونی اعتباری کالا (CCC)  آماده خرید تضمینی مقادیر زیادی از کره، پنیر و شیر خشک بود که با مشخصات قیمت عمده‌فروشی آن‌ها را تأمین می‌کرد: ۱.۰۵دلار برای هر پوند کره، ۱.۱۳دلار برای هر پوند پنیر ، ۰.۸۰دلار برای هر پوند شیر خشک غیر چربی.

البته قیمت‌های بازار در سال‌های اخیر بیش از قیمت‌های حمایتی بوده است. بنابراین، پس از سال ۲۰۰۹ هیچ‌گونه حمایت قیمتی تحت عنوان خرید تضمینی رخ نداده است.

لغو مشوق‌های صادراتی آمریکا پس از رقابتی شدن قیمت‌های لبنیات آن در جهان

پرداخت‌های برنامه مشوق صادرات لبنیات[۴] (DEIP) که از سال ۱۹۸۵ توسط این کشور اجرایی می‌شد به خاطر تعهدات این کشور به سازمان تجارت جهانی (WTO) از سال ۲۰۱۰  قطع و نهایتاً در سال ۲۰۱۴ از متن قانون کشاورزی امریکا لغو شده است. این برنامه پاداش‌های نقدی را به صادرکنندگان پرداخت می‌کرد و به آن‌ها اجازه می‌داد تا لبنیات را با قیمت‌های داخل آمریکا خریداری کنند و در خارج از آمریکا با نرخ‌های پایین‌تر از قیمت‌های بین‌المللی به فروش برسانند. این برنامه در برخی سال‌ها منجر به حذف شیر خشک، چربی شیر و برخی پنیرها از بازار داخلی آمریکا و کمک به صادرات این محصولات شد.

************

 

لینک مرجع خبر:

https://www.ers.usda.gov/topics/animal-products/dairy/policy.aspx

 

[۱] Dairy Product Donation Program

[۲] Margin Protection Program

[۳] The Food, Conservation, and Energy Act of 2008

[۴] Dairy Product Price Support Program

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: