۱۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۵
عضو هیئت رئیسه مجلس در گفتگو با عیارآنلاین مطرح کرد:

نباید در مسیر عرضه نفت در بورس تصمیمات خلق الساعه وضع شود

احمد امیرآبادی فراهانی با اشاره به ضرورت ایجاد اعتماد برای بخش خصوصی گفت: نباید در شیوه اجرای عرضه نفت در بورس دستورالعمل‌ها و تصمیمات خلق الساعه وضع شود تا بدین صورت اطمینان خاطر بازار و بخش خصوصی جلب شود.

به گزارش عیارآنلاین، پس از عرضه نفت خام سبک کشور در بورس انرژی در هفته گذشته و خرید ۲۸۰ هزار بشکه نفت توسط بخش خصوصی، ایران نخستین گام برای مقابله با تحریم‌های نفتی را با موفقیت برداشت. کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه انرژی معتقدند که پیاده‌سازی موفق این راهکار، در گرو الزاماتی است که شرکت ملی نفت باید انها را در نظر بگیرد.

در این راستا احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیئت رئیسه مجلس در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین، با اشاره به ضرورت تداوم عرضه نفت در بورس انرژی گفت: مدت دار بودن و ثبات عرضه نفت در بورس در ایجاد بازار نفت بسیار مهم است. اصل در تمام بازارها همین است و بازار نفت هم از این امر مستثنا نیست. نباید در شیوه اجرای عرضه نفت در بورس دستورالعمل های خلق الساعه وضع شود و تصمیمات خلع الساعه گرفته شود تا سرمایه گذار بداند وضعیت کاری او در حداقل پنج سال آینده چه خواهد بود.

وی در ادامه به اشاره به ظرفیت موجود در این راهکار برای جذب نقدینگی کشور اظهار داشت: بورس نفت راه اندازی شد تا از ظرفیت مردم استفاده شود و این مساله بسیار مهمی است. یکی از مواردی که از قبل بحث آن را داشتیم، مساله سبد خرید بود که در بودجه دیده شد. در این رابطه در مجلس نهم بحث های زیادی صورت گرفت که اگر امکانش فراهم شود، پیش فروش نفت را برای مردم داشته باشیم. در حال حاضر ۱۷۰۰ میلیارد تومان نقدینگی در داخل کشور وجود دارد و یکی از موارد ورود این نقدینگی می‌تواند بحث پیش فروش نفت باشد که دولت میتواند در این عرصه برنامه‌ریزی کند.

امیرآبادی فراهانی با اشاره به سازوکار تسویه ارزی خاطر نشان کرد: امروز بحث روپیه را با هند، یوان با چین و روبل با روسیه را داریم که این بحث ها قابل توجه است. ولی خریدار و فروشنده باید به بازار اطمینان خاطر داشته باشند. دولت، وزارت نفت و شرکت ملی نفت پشت این موضوع قرار دارند و این مساله، اطمینان خاطر بیشتری برای بازار و بخش خصوصی به وجود می آورد؛ مشروط به اینکه تصمیمات جدید و خلع الساعه ای گرفته نشود و هر روز برنامه را تغییر ندهند.

عضو هیئت رئیسه مجلس در پایان اظهار داشت: ما در دیده بان شفافیت و عدالت در بحث تعارض منافع در بخش نفت کار کرده ایم. پیشنهاد من این است که مسئولین وزارت نفت از این بخش برای کارهای پژوهشی استفاده کنند، شاید این بخش بتواند در بحث تعارض منافع کمک کننده باشد تا اطمینانی به خریداران و فروشندگان بخش خصوصی داده شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: