۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۷

۲۰ آبان ماه، تاریخ دومین عرضه نفت خام ایران در بورس انرژی

۷۰۰ هزار بشکه نفت خام در مرحله جدید عرضه با قیمت ۷۶.۲۹ دلار به ازای هر بشکه عرضه خواهد شد. در این نوبت عرضه نیز همانند نوبت قبل حجم خرید حداقل تعداد ۳۵ هزار بشکه تعیین شده است.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از راهکارهای موثر برای مقابله با تحریم‌های نفتی، عرضه نفت در بورس و بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های خصوصی داخلی برای صادرات نفت در بازارهای جدید است. در این راستا یکشنبه هفته گذشته (۶ آبان ماه) با همکاری شرکت ملی نفت نخستین عرضه نفت در بورس انجام شد و طی این فرآیند ۸ محموله‌ی ۳۵ هزار بشکه‌ای (مجموعا ۲۸۰ هزار بشکه) نفت خام سبک ایران به قیمت ۷۴.۸۵ توسط بخش خصوصی خریداری شد. بدین ترتیب ایران نخستین گام برای خنثی‌سازی با تحریم‌های نفتی آمریکا را با موفقیت برداشت.

پس از موفقیت ایران در پیاده‌سازی این راهکار ضد تحریمی، رسانه‌های فارسی زبان خارجی با ایجاد جو رسانه‌ای سنگین تلاش کردند تا با تزریق ناامیدی نسبت به عدم تاثیر این راهکار در دور زدن تحریم‌های نفتی، اینگونه به مخاطب القا کنند که عرضه نفت در بورس نقشی در جلوگیری از افت میزان صادرات نفت کشور نخواهد داشت و با این کار پروژه متوقف‌سازی اجرای این راهکار ضدتحریمی را دنبال میکنند. این پروژه در حالی توسط شبکه‌های بیگانه در حال پیگیری است که با همکاری شرکت ملی نفت و سازمان بورس انرژی یکشنبه هفته آینده، دومین عرضه نفت در بورس انرژی انجام می‌شود تا این بار نیز با مشارکت بخش خصوصی توانمند داخلی، ایران دومین گام برای شکست تحریم‌های نفتی آمریکا را با قدرت بردارد.

طبق گزارش شرکت ملی نفت ایران، ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام در مرحله جدید در بورس انرژی عرضه خواهد شد. در این نوبت عرضه نیز همانند نوبت قبل حجم خرید حداقل تعداد ۳۵ هزار بشکه تعیین شده است. جزئیات مرحله دوم عرضه نفت در بورس، بر روی تابلوی معاملات بورس انرژی نیز قابل مشاهده است.

در اطلاعات مندرج بر روی تابلوی معاملات بورس انرژی قیمت پایه هر بشکه نفت خام معادل با ۷۶.۲۹ دلار تعیین شده و نوع معامله نیز به صورت کشف پرمیموم خواهد بود. بدین ترتیب نسبت به عرضه اول تنها قیمت پایه تعیین شده توسط شرکت ملی نفت تغییر کرده و مابقی شرایط این عرضه همانند عرضه اول در نظر گرفته شده است.

کارشناسان معتقدند که کلید موفقیت پیاده‌سازی این راهکار ضدتحریمی، عرضه مداوم، پایدار و منظم نفت خام ایران در بورس انرژی است زیرا برای شکل‌گیری قدم به قدم کسب و کار نفت در کشور باید به بخش خصوصی داخلی این فرصت را داد تا زیرساخت‌ها و ارتباط‌های لازم را مهیا کند. در این راستا سعيد خوشرو مدیر بین‌الملل شرکت نفت نیز با تاکید بر ضرورت تداوم عرضه نفت در بورس گفت: حتماً عرضه نفت در بورس مستمر خواهد بود و اگر مقدار یک میلیون بشکه در این مرحله عرضه شد برای آزمایش و محک زدن بخش خصوصی بود.

در مجموع به نظر می‌رسد که در حال حاضر عزم و اراده جدی در شرکت ملی نفت، سازمان بورس انرژی کشور و بخش خصوصی داخلی برای اجرای موفق این راهکار وجود دارد و با اتخاذ تدابیر و انعطاف‌پذیری‌های لازم در ادامه مسیر، قطعا شکل‌گیری تجارت نفت در داخل کشور و بی‌اثرکردن کامل تحریم‌های نفتی آمریکا در آینده‌ای بسیار نزدیک قابل دسترس است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: